Reklama

Adwent

Adwentowe rekolekcje online

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas porządkowania domów i własnego sumienia. Jest to najlepszy czas, aby pogłębić wiarę. Kiedy nie możemy z powodu pracy i innych obowiązków korzystać z rekolekcji parafialnych, to śpieszy nam z pomocą wszechobecny internet.

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

TV Niedziela

W dobie urządzeń mobilnych, mediów społecznościowych dostęp do rekolekcji adwentowych online jest bardzo łatwy, a nauki adwentowe wysłuchiwane tymi sposobami zyskują na popularności. Wśród najbardziej znanych rekolekcjonistów online są m.in. o. Adam Szustak, o. Michał Legan, o. Michał Olszewski czy o. Mateusz Stachowski. Również Tygodnik Katolicki „Niedziela” dołożył do sporej oferty rekolekcyjnej swoją „cegiełkę”; adwentowymi refleksjami podzielił się ze słuchaczami ks. dr Michał Wieczorek. W pierwszym dniu rekolekcji mówił, że każdy wierzący wie, na czym polega czas Adwentu, ale czy aby na pewno? Czy nie jesteśmy niewolnikami przeszłości i planów? Czy potrafimy być tu i teraz? Czy potrafimy się zatrzymać na chwilę zastanowienia? Czy potrafimy być cierpliwi wobec upływającego czasu? Czy potrafimy czuwać? Czy potrafimy się uczyć i czekać na efekty? Według słów rekolekcjonisty, cierpliwe czekanie ma wymiar moralny. Dalej ks. Wieczorek przytacza przykłady nieetycznego zachowywania się spowodowanego pośpiechem i niecierpliwością. A przecież Bóg, w którego wierzymy, jest bardzo cierpliwy wobec grzeszników, daje im czas na poprawę, na zrozumienie swoich błędów. Boska cierpliwość zastosowana w ludzkim życiu skutkuje porządkiem społecznym, rodzinnym i spokojem sumienia. Cierpliwość uczy szacunku wobec drugiej osoby, z którą być może nie do końca się zgadzamy, ale która ma te same prawa co my.

Reklama

W drugim dniu nauk ksiądz rekolekcjonista tłumaczył, na czym polega wolność ludzkich decyzji. Nie jest tak, że człowiek jest całkowicie zdeterminowany swoją przeszłością i swoimi wyobrażeniami o życiu. Nie można tłumaczyć swoich porażek i błędnych decyzji tylko zewnętrznymi uwarunkowaniami i przeżyciami. Trzeba cierpliwie pracować nad sobą, doskonalić się i ufać Bogu. Ks. Wieczorek przywołał w tym kontekście Jana Chrzciciela jako postać adwentową, która przygotowywała ludzi na przyjście Zbawiciela. Przykład Jana jest przykładem człowieka, który pokornie i cierpliwie stawia na pierwszym miejscu innych i ich sprawy, a nie własne oczekiwania i plany. Podobnie Maryja, jest również postacią adwentową, która zgodziła się porodzić Syna Bożego, a potem cierpliwie znosiła wszelkie trudy Bożego macierzyństwa. Czy my również mówimy Bogu „tak” w każdej, nawet w niezrozumiałej sytuacji? Czy potrafimy się przyznać do wiary nawet w trudnych okolicznościach?

Podsumowania rekolekcji w redakcji „Niedzieli” dokonał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który z duszpasterska troską pytał, czy jesteśmy w pełni świadomi obecności Boga pośród nas i dla nas. Mówił to w kontekście tajemnicy Eucharystii i w perspektywie kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Jak odpowiemy na to pytanie, tak zbudujemy swoje życie; czy będzie ono fundowane na ewangelicznej skale czy na piaskach naszej ułomnej natury. Powinniśmy budować dom życia na fundamencie Miłości narodzonej w Betlejem i ukrzyżowanej na Kalwarii – mówił abp Wacław Depo. Wiara jednych musi się stale konfrontować z niewiarą innych. Tylko krzyż umacnia wierzących, przez współuczestnictwo w Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus można dostąpić zbawienia.

Trzy dopełniające się nauki niech przyczynią się do głębszego, a tym samym bardziej cierpliwego przeżycia tych ostatnich dni oczekiwania na przyjście Mesjasza, który prawdziwie przychodzi i nie jest tylko szacowną pamiątką z pradziejów naszej chrześcijańskiej wiary.

2019-12-10 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkańskie internetowe rekolekcje adwentowe - 6 XII

Wyruszamy na poszukiwanie tego, co zagubione, upragnione, niedalekie, obiecane. Internetowe rekolekcje adwentowe "Adwent 2013 - Szukając nadziei".

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

[ TEMATY ]

ONZ

rasizm

abp Gallagher

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, Szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się ludzie pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję