Reklama

Jesteśmy, by służyć

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie świętuje jubileusz 50-lecia istnienia. Założony w 1956 r. z inicjatywy Ireny Szychowej, początkowo funkcjonował pod nazwą Miejskiego Ośrodka Kultury z siedzibą na Zamku Lubelskim. Dopiero na początku lat 70. na potrzeby ośrodka przekazano zabytkowy XVII-wieczny Pałac Tarłów przy Dolnej Panny Marii. Po gruntownym remoncie znalazła tu schronienie instytucja, której podstawowym celem jest ochrona dziedzictwa kultury narodowej, szczególnie obszaru Lubelszczyzny.
26 września br. w WOK spotkali się ci, którzy przez lata poświęcali czas i siły, by w codziennej pracy realizować misję, jaką na początku istnienia ośrodka nakreślili jej twórcy. Serdeczne spotkanie pokoleń, byłych i obecnych pracowników WOK, pełne było wspomnień, refleksji i planów na przyszłość. „WOK jest instytucją niezwykle potrzebną, inspirującą pracę kulturalną na całym obszarze województwa lubelskiego. Tu, na miejscu i w terenie poprzez różnego rodzaju seminaria, spotkania, instruktaże i wymianę doświadczeń” - podkreślał podczas uroczystego posiedzenia Rady Programowej prof. Jan Adamowski.
Pierwszym zakresem szeroko rozumianej działalności WOK jest animacja kulturalna, a więc wszelkiego rodzaju rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie zainteresowań mieszkańców województwa lubelskiego i integracja działań na rzecz rozwoju kultury. Kolejne, to wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej, promocja tych wartości oraz ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza w zakresie folkloru, sztuki ludowej, rękodzieła ludowego i artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem lubelskiego obszaru kulturowego. „Założycielka WOK zawsze umiała pomóc, doradzić i wesprzeć - mówiła wicedyrektor Janina Biegalska. - Była osobą otwartą na ludzi, wszystkich przygarniała, umożliwiając w ramach ośrodka rozwinięcie artystycznych skrzydeł. Zarysowaną wówczas ideę staramy się do dziś realizować. Koncentrujemy się na działaniu doradczym i metodycznym, naszej wszechobecności w najdalszych zakątkach Lubelszczyzny”. Nie ma takiej miejscowości, do której nie dojechali instruktorzy WOK. „Kiedy dowiemy się, że jest ktoś z pomysłem i wyobraźnią, kto chce coś zrobić dla społeczności lokalnej, natychmiast wyruszamy - mówiła J. Biegalska. - To dla nich jesteśmy: dla ludzi utalentowanych, poetów ludowych, rzeźbiarzy, ludowych muzyków. Jesteśmy, by służyć radą i umożliwić ukazanie swoich talentów”.
28 września br. w kościele Nawrócenia św. Pawła abp Józef Życiński odprawił uroczystą Mszę św. jubileuszową dla środowiska osób związanych z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury. W homilii Metropolita podkreślił ogromną rolę kulturotwórczą, już od lat realizowaną przez WOK. Zachęcał też do kontynuacji pracy na rzecz narodowej kultury i ochrony wielowiekowego dziedzictwa. Po Mszy św. w siedzibie Teatru im. Juliusza Osterwy odbyła się uroczysta gala, podczas której zasłużeni pracownicy WOK otrzymali medale i dyplomy. Odbył się także okolicznościowy koncert w wykonaniu zespołów współpracujących z WOK.

Organizowane pod patronatem WOK festiwale i przeglądy kultury ludowej umożliwiają pokazanie szerszej grupie odbiorców dorobku sztuki ludowej. Słynny już Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, który w tym roku już po raz 40. odbył się w Kazimierzu Dolnym, jest tego najlepszym przykładem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję