Reklama

Świat potrzebuje kapłanów

Niedziela łódzka 44/2006

***

tyle już łez się wygoiło
tyle cichych smutków
tyle nagich bólów wiatr ukołysał
tyle żalów utuliła noc
wypieściła
tyle ran się zabliźniło
tyle śmierci zmartwychwstało
tyle rozstań
tyle pustki przeminęło
tylko tęsknota
nie chce się wygoić

S. Urszula Michalak SJK

W Łodzi, tuż za bazyliką archikatedralną, znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne. Zgłaszają się tam ci, którzy pragną służyć Bogu i ludziom w kapłaństwie Chrystusowym. Przez posługę kapłanów sam Pan Jezus przybliża się do nas z łaską zbawienia i darem pokoju, którego świat dać nie może. Polityka, technika czy mądrość ludzka nie wystarczą człowiekowi do zbawienia. Potrzebujemy przede wszystkim mądrości Bożej, która daje nam prawdziwe światło życia, abyśmy wiedzieli, co jest dobre, a co złe, co Bogu miłe, a nam pożyteczne. Kapłan jest powołany po to, aby wciąż głosił i przypominał, że tylko Jezus jest jedynym Zbawicielem świata, jedyną Prawdą i Życiem.
Każdy z nas pragnie, by księża, z którymi się spotyka, byli wierni swemu powołaniu. To nastawienie pięknie wyraził Ojciec Święty Benedykt XVI podczas spotkania z duchowieństwem w archikatedrze św. Jana w Warszawie: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Aby przeciwstawić się pokusom relatywizmu i permisywizmu, nie jest wcale konieczne, aby kapłan był zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach; wierni oczekują od niego, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z objawionego Słowa”. Jako środki wskazuje Papież „dbanie o jakość osobistej modlitwy oraz o dobrą formację teologiczną”.
Idąc 1 listopada na cmentarz, by odwiedzić groby naszych bliskich, spotkamy kleryków albo ministrantów w białej komży, stojących przy puszce z napisem: „Zbiórka ofiar na Wyższe Seminarium Duchowne”. W ten sposób zwracają się oni z prośbą o wsparcie tej uczelni, w której kształcą się przyszli kapłani. Seminarium potrzebuje wsparcia modlitewnego i materialnego.
Dlatego zwracamy się do Was, Bracia i Siostry, o otwartość serca i wsparcie dla tych, którzy w przyszłości będą służyć Wam swoją posługą. Ze swej strony zapewniamy Was o naszej codziennej modlitwie do Boga w Waszych intencjach. Szczególnie zaś w każdy czwartek, kiedy w naszym seminarium sprawowana jest Msza św. w intencji wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców. „Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech Was obdarzy pokojem”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję