Reklama

Uroczystości odpustowe w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu

Kościół wyznaje i głosi miłosierdzie

Niedziela toruńska 44/2006

Liturgiczne wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej przypada 6 października. Tego dnia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny obchodzono odpust parafialny ku czci Orędowniczki miłości Bożej. Ważnym wydarzeniem było również poświęcenie placu pod budowę Parafialnego Hospicjum „Samarytanin”.
Na uroczystości, rozpoczętej w Godzinie Miłosierdzia Bożego, zgromadzili się m.in.: ks. Daniel Adamowicz - dyrektor toruńskiej Caritas, ks. Wojciech Miszewski - wicedziekan dekanatu Toruń II, rektorzy toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. kan. Krzysztof Krzemiński i ks. kan. Krzysztof Lewandowski wraz z klerykami, a także Michał Zaleski - prezydent Torunia, Janina Mirończuk - dyrektor Hospicjum „Światło”, Beata Rataj - dyrektor Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Toruniu. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Józef Szamocki. Nie zabrakło również proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, ks. prał. Stanisława Majewskiego, który powitał zgromadzonych i wyraził nadzieję, że uroczystość stanie się okazją do wzmożonej modlitwy o kształtowanie wyobraźni miłosierdzia.
Słowo Boże skupiało się wokół pojęcia: wyobraźnia miłosierdzia. Według Jana Pawła II jest to cecha każdego chrześcijanina. Wierzący w Jezusa Chrystusa winien nie tylko odpowiadać na prośby potrzebujących, lecz także dostrzegać je, zauważać te, które nie zostały zwerbalizowane z różnych przyczyn: wstydu, lęku, czy źle pojętej niezależności. Jak zauważył Biskup Józef, Toruń to przede wszystkim troska o człowieka. Widać ją w parafii na Koniuchach, gdzie znajdują się: nowa szkoła podstawowa, szkoła kształcąca służby społeczne, a w najbliższym czasie powstanie hospicjum, które otoczy opieką osoby cierpiące. W centrum stoi świątynia pomagająca wiernym „poznać i doświadczyć miłości Bożej”. Takie doświadczenie to dar i wyzwanie: dar, gdyż w sercu zagoszczą pokój, radość, cierpliwość; wyzwanie, ponieważ należy upodobnić się w miłości do Chrystusa. Przykładem takiej postawy jest św. s. Faustyna: „ta maluczka, której Bóg - ze względu na Jej ufność - objawił rąbek tajemnicy, czyli miłosierdzie”. W dalszej części rozważania Biskup Józef podkreślił, że „należy weryfikować przez czyny naszą wyobraźnię miłosierdzia”. Wydaje się, iż Parafialne Hospicjum jest realizacją wyobraźni miłosierdzia. „Troska o cierpiących to spełnienie pragnienia Ojca Świętego Jana Pawła II” - zauważył bp J. Szamocki. To dzielenie miłości, o czym Jan Paweł II pisze w encyklice „Dives in misericordia”: „Jezus nade wszystko swoim postępowaniem, całą swoją działalnością objawiał, że w świecie, w którym żyjemy, obecna jest miłość. Jest to miłość czynna, miłość, która zwraca się do człowieka, ogarnia wszystko, co składa się na jego człowieczeństwo. Miłość ta w sposób szczególny daje znać o sobie w zetknięciu z cierpieniem, krzywdą, ubóstwem, w zetknięciu z całą historyczną «ludzka kondycją», która na różne sposoby ujawnia ograniczoność i słabość człowieka, zarówno fizyczną, jak i moralną. Właśnie ten sposób i zakres przejawiania się miłości nazywa się w języku biblijnym «miłosierdziem»”. W encyklice tej Ojciec Święty pisze również: „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie”. Zwieńczeniem uroczystości, a jednocześnie realizacją nauczania Papieża Polaka było odmówienie przed Najświętszym Sakramentem Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Litanii do św. s. Faustyny. Oddano również cześć relikwiom Świętej.
Na zakończenie poświęcono plac pod budowę Parafialnego Hospicjum „Samarytanin”. Aktu tego dokonał Biskup Józef, który wyraził radość, wdzięczność, a jednocześnie nadzieję, jaką łączy z tym miejscem. Prezydent Torunia Michał Zaleski, ks. Daniel Adamowicz oraz Janina Mirończuk, życzyli zaangażowanym w dzieło budowy wytrwałości i podkreślali, że „pod okiem zapobiegliwego ks. prał. Stanisława Majewskiego” miejsce to w niedługim czasie zgromadzi najbardziej potrzebujących ciepła rąk i serc ludzkich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję