Reklama

Dbają o zabytkowe nagrobki

Cmentarze to groby. Cmentarze to miejsca modlitwy za zmarłych. Cmentarze to także swoiste muzea rzeźby, dzieł sztuki.
W Lubaczowie działa Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem, który przed dwoma laty został włączony w struktury Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Jego członkowie, pod przewodnictwem Jana Materniaka, Marty Fircowicz-Mazurek, Jerzego Tabaczka, postanowili ratować ginące piękno, wykute w kamieniu przez artystów, a znikające z cmentarza komunalnego w Lubaczowie. Co roku, w dniu Wszystkich Świętych, organizują kwestę na rzecz odnowienia zapomnianych i uszkodzonych nagrobków ważnych dla Lubaczowa i regionu.
Za zebrane pieniądze udało się przywrócić do świetności ponad30 krzyży, figur, nagrobków i grobowców z XIX i początku XX wieku. Uratowano m.in. jeden z najstarszych krzyży nagrobnych Gabriela Sycericza, wykuty w 1848 r., zaopatrzony w unikalną, wierszowaną inskrypcję a także nagrobek rodziny Turzańskich z 1897 r. Pracom renowacyjnym poddano nagrobki uznane za dzieła sztuki. W 140. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, za społeczne pieniądze wzniesiono nagrobek Bogdana Mańkowskiego, młodego lubaczowianina, poległego w 1863 r.
Prace konserwatorskie wykonuje rzeźbiarz Marek Dryniak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, adiunkt Wydziału Rzeźby tej uczelni. Pełną dokumentację fotograficzną odrestaurowanych nagrobków oraz kosztorysy robót, prowadzi historyk sztuki i pracownik Muzeum Kresów - Janusz Mazur. „Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez przychylności ofiarodawców, którzy ze zrozumieniem i życzliwością odnoszą się do naszej akcji, a wręcz uważają za swą powinność złożyć swój datek na cel odnowienia zabytkowych nagrobków. Dziękując za dotychczasowe wsparcie, prosimy o dalszą ofiarność, która pozwoli uratować kolejne zabytki - świadectwa przeszłości Lubaczowa - dla przyszłych pokoleń” - mówi Janusz Mazur.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję