Reklama

Księża stają w obronie imigrantów

W katedrze pw. Świętego Imienia w Chicago, 20 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem księży z archidiecezji chicagowskiej i przedstawicieli mediów. Księża, reprezentujący społeczności: polską, meksykańską, irlandzką i afrykańską, wyrazili poparcie dla nielegalnych imigrantów. Opowiedzieli się za zmianą reformy imigracyjnej i jak najszybszym zawieszeniem deportacji (za wyjątkiem deportacji z powodu przestępstw), aż do czasu uchwalenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych całkowitej reformy imigracyjnej. Odczytano oświadczenie zawierające obietnice skierowane do parafian. Księża zobowiązali się, że będą towarzyszyć nielegalnym imigrantom w ich kłopotach. Będą pracować nad tym, by wpłynąć na publiczną dyskusję na temat praw imigrantów, popierając całkowitą reformę ustawy imigracyjnej.
W Stanach Zjednoczonych przebywa obecnie ok. 13 mln nielegalnych imigrantów, którzy pracują, płacą podatki, ale żyją w cieniu, gdyż boją się mówić o swojej sytuacji. - Tego problemu nie rozwiąże budowanie muru. Należy zreformować cały system emigracyjny, aby każda rodzina mogła być razem, by nie trzeba było czekać na zjednoczenie rodzin przez 20 lat, gdyż takie prawo poniża człowieka - uważa ks. Kazimierz Garbacz, dyrektor Biura Europejskiego przy archidiecezji chicagowskiej. - Jesteśmy głosicielami dobrej nowiny, aby każdy człowiek miał wolność, wybór życia godnego jako osoby ludzkiej.
Wśród nielegalnych imigrantów nie brakuje naszych rodaków.
- Problem emigracyjny dotyczy wielu Polaków - mówi ks. Michał Osuch z bazyliki św. Jacka. - W mojej parafii jest co najmniej 40% ludzi, którzy są tu nielegalnie, którzy czekają na rodziny albo na wyjazd do Polski, który nigdy nie nastąpi.
Tylko całkowita reforma imigracyjna, włącznie z pełną szacunku kontrolą graniczną, może zmienić tę sytuację. - Problemu nie da się rozwiązać przez zabranianie wyjazdów, uszczelnianie granic czy budowanie murów, a jedynie przez zmianę prawa - dodaje o. Wacław Lech, proboszcz parafii św. Kamila i kapelan Związku Podhalan w Północnej Ameryce. - Jest wiele osób, które nie mają możliwości uregulowania swojego statusu i nie mogą połączyć się z rodzinami. Ludzie, którzy mają dokumenty, powinni się cieszyć, ale powinni też pomagać innym w osiąganiu tego celu.
Spotkanie w katedrze Świętego Imienia w Chicago zostało zorganizowane przez „The Priests for Justice for Immigrants” - grupę 120 księży z terenu archidiecezji chicagowskiej w ramach Narodowej Akcji Katolickiej na rzecz Reformy Imigracyjnej „Sprawiedliwość dla Imigrantów”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję