Reklama

„To serce… a to Polska właśnie”

Niedziela sandomierska 45/2006

Ks. Krzysztof Sudoł: - Stanisław Wyspiański w swoim „Weselu” mówi, że Polska - wtedy nieistniejąca na mapie Europy - znajduje się w sercu, które potrafi ją kochać i dla niej żyć. Zbliżające się święto Niepodległości Polski skłania do podjęcia tematu dość trudnego dzisiaj - patriotyzmu. Proszę powiedzieć o patriotyzmie w formacji dzieci i młodzieży przez harcerstwo.

Ks. Marcin Hejman: - Harcerstwo ściśle łączy się z historią naszej Ojczyzny i jego formacja mocno jest nasycona elementami patriotycznymi. Niestety, patriotyzm staje się wielkim, ale pustym słowem. Nie wymaga się go od młodzieży, wręcz przeciwnie, często mówienie o nim kojarzone jest z separatyzmem i fundamentalizmem. Rzeczywistość też odchodzi od patriotyzmu, globalizacja i migracje powodują postawę: moja ojczyzna jest tam, gdzie mi dobrze. Mamy do czynienia z pewnym przekategoriowaniem wartości.

Dorota Nieznalska: - Wyrastam z harcerstwa i to ważne dla mnie miejsce. Dzięki niemu uczyłam się miłości kraju i jego dziejów. Powtarzam często moim podopiecznym, że postawa patriotyczna wyraża się dziś nie w śmierci za Ojczyznę, ale w udziale w wyborach, w poszanowaniu drugiego człowieka, w trosce o środowisko. Czasami popełniamy zasadniczy błąd, że „silimy się na wielkie rzeczy, a tu pospolitość skrzeczy”, jak pisał przywołany wcześniej Wyspiański.

- Proszę powiedzieć, jak harcerstwo uczy postawy patriotycznej w codziennej pracy.

D. N.: - Dokonuje się to przez spotkania z ludźmi, którzy są żywym pomnikiem historii - uczestnikami walk o niepodległość. Dla dzieci i młodzieży to zawsze ważna i dobra lekcja, pozostawiająca mocne wrażenia. Organizujemy majówki, w czasie których nasi podopieczni poznają historię Ojczyzny, przygotowujemy programy o patriotycznej wymowie. Patriotyzm to także kształtowanie właściwej postawy obywatelskiej, wspólna więź, integracja grupy - to lokalne przejawy patriotyzmu

Reklama

Ks. M. H.: - Właśnie! Codzienna troska o moją małą ojczyznę, o ludzi, z którymi żyję, pracuję, cieszę się, smucę. „To serce właśnie”.

- W środowisku Woli Rzeczyckiej harcerstwo przybiera konkretne wymiary. Proszę powiedzieć, jak Wasza działalność przez służbę dla tego środowiska może stawać się przykładem patriotycznej postawy młodego człowieka.

Ks. M. H.: - Jeden z uczestników, kiedy otrzymywał 1. stopień harcerza, powiedział, że harcerstwo stało się szansą na przeżycie piękniejszego życia. Dało mu więcej niż to, co daje szkoła dom, środowisko wiejskie. Dzisiaj trudno postawić wymagania, a harcerstwo jest miejscem wymagań i, jak widać, przynosi to owoce.

D. N.: - Wiejskie środowisko nie daje wielkich atrakcji. 14 lat temu powstało tutaj harcerstwo. Organizujemy wypoczynek dla dzieci i młodzieży, uczymy je ofiarować innym własny czas i możliwości, prowadzimy różnego rodzaju akcje.

Ks. M. H.: - Patriotyzm to poświęcanie swojego czasu. Staranie się być lepszym niż jestem.

D. N.: - Kocham Boga i Polskę - to główne zadania harcerza. Uczestniczę w życiu mojego kraju, ucząc się być obywatelem, poznając moje prawa obywatelskie i powinności. To dążenie do tego, by być człowiekiem wartościowym, a więc mądrym, silnym, zdrowym, wrażliwym na krzywdę drugiego człowieka, szanującym tradycję, prawo i praworządność. To także kształtowanie poczucia wspólnoty ogólnoludzkiej, co wynika z ogólnych zasad harcerstwa i jest dobrym dowodem na to, jak harcerz staje się patriotą.

Ks. M. H.: - Najogólniej można powiedzieć, że to, jakim stajesz się człowiekiem, takim jesteś patriotą.

D. N.: - Harcerstwo jest elitarne, ale chyba i patrioci to elita każdego kraju.

- Harcerstwo obejmuje jednak pewną wąską grupę wiekową. A patriotyzmu zawęzić do niej nie można. Jak formacja harcerska wpływa na postawy miłości Ojczyzny, kiedy przestaje się „być harcerzem”?

Ks. M. H.: - Kiedyś spotkałem się z takim powiedzeniem: „Byłeś harcerzem, to poradzisz sobie w życiu”. Jest to też świadectwo tego, ze wyrastający z harcerstwa stają się dobrymi i wartościowymi ludźmi.

D. N.: - Należy podkreślić, że znajomość własnej historii, techniki harcerskie, zdobywanie sprawności - to wszystko zawiera się w formacji do patriotyzmu.

D. N., Ks. M. H.: - Spotykając się z ludźmi, którzy wyrastali z harcerstwa, widać, że to nieco inni ludzie, patrząc na nich z perspektywy postawy patriotycznej. Można chyba postawić znak równości między „jestem harcerzem” i „jestem patriotą”. Harcerstwo wyciska jakieś szczególne piętno w człowieku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję