Reklama

Chicagowskie refleksje

Modlitwa w rodzinie (4)

Intencja: Za osoby cierpiące na skutek zerwanych stosunków rodzinnych lub z powodu podobnych problemów

Komentarz :
Dom na skale, o którym mówi Jezus w Ewangelii (Mt 7, 21-29), jest obrazem rodziny, która zbudowana jest na mocnym gruncie Bożego błogosławieństwa. Ze wszystkich stworzeń na ziemi tylko człowiek prowadzi życie; prawdziwie rodzinne. Przychodzi na świat w rodzinie, przez rodzinę dokonuje się proces wychowania, a gdy dorośnie, zakłada własną. Wolą Boga jest rozwój człowieka w rodzinie - jego rozwój fizyczny, ale i wypełnianie woli Bożej w stosunku do jej członków, tworzenia wspólnoty ducha na podobieństwo życia Bożego przepełnionego miłością Trójcy Świętej. Przykazanie czwarte: „Czcij ojca swego i matkę swoją” mówi o duchowej więzi, jaka wytwarza się między kochającymi rodzicami i dziećmi. Dom rodzinny jest zatem ostoją dla człowieka przystanią, do której się wraca, by ogrzać się miłością i zaznać radości akceptacji. Można śmiało powiedzieć: powiedz, jaki masz dom, to powiem ci, jakim jesteś człowiekiem. Coraz częściej dom w naszej, amerykańskiej kulturze, podobny jest do hotelu. Bardzo rzadko odbywają się tam uroczystości rodzinne. Życie wspólnotowe przeniosło się do restauracji i pubów, gdzie istotne jest tylko jedzenie i picie albo zabawa. Ludzie mają piękne, luksusowe domy, ale przeznaczone bardziej dla zbieranych przez nich rzeczy niż dla członków rodziny. Do takiego domu już się nie tęskni…

Reklama

Rozważanie:
Powodem braku więzi rodzinnych jest m.in. brak rodzinnego domu, opartego o wspólnotę ducha. Jednym z największych cierpień rodziny są kłopoty z „dogadaniem się” jej członków, z wyegzekwowaniem właściwego postępowania. Wówczas trzeba nauczyć się milczeć, łagodzić konflikty i prosić Boga o dar odwagi i męstwa, które stanowią podstawę przebaczającej miłości.

Modlitwa:
Jezu, Uzdrowicielu nasz, prosimy Cię, bądź blisko rodzin rozbitych i przeżywających cierpienie. Tym, którzy sprawiają ból, udziel mocy do przemiany serca, do uznania swych błędów, do poprawy. Tym zaś, którzy stali się ofiarą takich stosunków, potrzebna jest pomoc Twoja i tych, którzy ich kochają, by umieli przebaczyć i tak miłować, aby rodzina mogła być uzdrowiona. Boże nasz, wiele jest rodzin, gdzie ból jest nie do zniesienia, a więzy rodzinne zerwane. Bądź z każdym członkiem tych rodzin, by miał odwagę „zebrać to, co się rozsypało”. Pozwól mu wznieść się ponad paraliżujące skutki bólu i odnaleźć w Tobie i w tych, którzy go kochają, podporę, zrozumienie i siłę do dalszego życia.

Prosimy o to przez wstawiennictwo Najświętszej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Świętego Józefa - wzoru wszystkich rodzin chrześcijańskich. Amen.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję