Reklama

CIS - nadzieja dla bezrobotnych

Jaworzno

Mają motywację, poczucie misji, dobrze wyposażone pracownie i przede wszystkim doświadczenie w szkoleniu osób długotrwale bezrobotnych. Teraz przyda im się jeszcze cierpliwość i wytrwałość, bowiem otrzymali status Centrum Integracji Społecznej. Mowa o członkach jaworznickiego Stowarzyszenia „Betlejem” i Klubu Integracji Społecznej „Reda”.
Na mocy decyzji marszałka województwa śląskiego Stowarzyszenie „Betlejem”, po kilku miesiącach starań i tygodniach dopracowywania projektu, otrzymało status Centrum Integracji Społecznej. „Myśl o CIS-ie pojawiła się już ponad 2 lata temu, podczas spotkań zainicjowanych przez ks. Józefa Guta. Wówczas, pomysł przedstawiony prezydentowi Jaworzna Pawłowi Silbertowi, wydawał mi się zbyt śmiały i byłem do niego nastawiony sceptycznie” - wyjaśnia ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty „Betlejem” i prezes Stowarzyszenia. „Co prawda mieliśmy doświadczenie w pracy z bezdomnymi w ramach naszego domu, ale to nie to samo. Jednak po kilkunastu miesiącach pracy „Redy” - takiego przedsionka CIS-u, doszliśmy do wniosku, że dobrze by było napisać nowy projekt. Zwłaszcza, że nabraliśmy odpowiedniego doświadczenia. I jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy. Z tym, że przed złożeniem projektu u marszałka, wysłaliśmy go do zaopiniowania w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Opinia była przychylna, więc z dużymi nadziejami oddaliśmy go w ręce marszałka województwa śląskiego. I przeczucia nas nie myliły. Uzyskaliśmy status CIS na 3 lata, czyli na najdłuższy możliwy okres. A oprócz tego otrzymaliśmy zapewnienie ze strony władz Jaworzna o finansowaniu projektu” - wyjaśnia ks. Tosza.
CIS jest adresowany dla osób długotrwale bezrobotnych. Nie ma charakteru szkoleń czy kursów, ale podejmuje konkretne działania w pracowniach. Uczestnicy CIS będą otrzymywać miesięczne wynagrodzenie równe 80 proc. zasiłku dla bezrobotnych oraz będą mieć opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne. „Nie chcemy promować lenistwa czy brakoróbstwa, ale wytrwałość w dążeniu do wyjścia z problemu, jakim jest bezrobocie czy bezdomność. W zamian za trud wkładany w pracę będziemy wypłacać zasiłki reintegracyjne lub szkoleniowe, co zmotywuje ludzi do pracy oraz pomoże w bieżących problemach finansowych. Wielokrotnie spotykaliśmy się z osobami skrajnie ubogimi, dla których zasiłek i możliwość podjęcia pracy w warsztatach będzie bardzo ważnym elementem ich egzystencji” - podkreśla w rozmowie z „Niedzielą” Leszek Nowak, szef CIS-u.
Zajęcia będą odbywać się 5 razy w tygodniu, po 6 godzin dziennie. Cztery dni to praca w warsztatach: krawieckim, ogrodniczym, gastronomicznym, rękodzieła artystycznego, budowlanym i stolarskim. Piąty dzień przeznaczony jest na konsultacje m.in. z doradcą zawodowym, psychologiem czy pracownikiem socjalnym. Jak wynika z charakteru pracowni, większość uczestników będą stanowić kobiety. W każdej z pracowni będzie pracować 5-osobowa grupa uczestników. To ustawowy wymóg. Ale bardzo pozytywny, pozwala bowiem na bliski kontakt z uczestnikami. Zajęcia będą trwały przez 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o dodatkowe 6 miesięcy. Obecnie trwa nabór najodpowiedniejszych, ale raczej najbardziej potrzebujących osób. Projekt ruszy od początku nowego roku.
„Jesteśmy pełni optymizmu i wiary w działania reintegracyjne. Jeśli my im nie pomożemy, to kto to uczyni? Wraz z prowadzącymi warsztaty staramy się stworzyć zespół, który będzie w stanie przejść burzliwe chwile, bo i na takie jesteśmy przygotowani. A po roku pracy planujemy otwierać kolejne warsztaty i zwiększyć liczbę uczestników” - zapewnia Leszek Nowak, szef CIS-u.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję