Reklama

Muzyka w kościele

Police melomanom

Od 1994 r. odbywają się corocznie, pod patronatem św. Cecylii - Polickie Dni Muzyki. Ich inicjatorem był ks. Mirosław 0liwiak, o czym przypomniał w powitalnym przemówieniu burmistrz Polic Władysław Diakun, otwierając XIII Cecyliadę. Tegoroczna inauguracja miała miejsce w kościele pw. św. Kazimierza, zaś zakończenie - tam gdzie się przed dwunastu laty wszystko zaczęło - w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Parafie te, obok Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Gminy Police były organizatorami XIII Cecyliady. Na tegoroczne Polickie Dni Muzyki złożyły się wykłady i konsultacje, polsko-niemieckie warsztaty chóralne, cztery koncerty, zaś centralnym punktem uroczystości była Msza św. pontyfikalna. Niniejsza relacja obejmuje dwa koncerty oraz Mszę św.
Inauguracyjny koncert 20 października składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpił założony w 1993 r. przez wspomnianego ks. Oliwiaka, a od trzech lat prowadzony przez Piotra Szkockiego - Policki Chór Chłopięco-Męski. Ciekawie ułożony program zespołu zawierał utwory sakralne: jednogłosowy chorał gregoriański, wielogłosowe kompozycje łacińskie i włoskie, wykonany przez chór męski po polsku śpiew Kościoła wschodniego „Akatyst”, a także popularne piosenki francuskie. Druga część koncertu nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Mozartowskiego - zabrzmiała słynna „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcami byli: Chór Pomorskiej Akademii Medycznej, Kameralny Chór Lekarzy „Remedium”, Studencka Orkiestra Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filii w Szczecinie oraz soliści z Rostocku: Nicole Schulz - sopran, Anastasia Dittrich - mezzosopran, Tae Jin Cho - tenor, Tobias Germeshausen - bas baryton. Dyrygował Ryszard Handke, wydobywając z połączonych zespołów pełnię muzycznego wyrazu.
Podczas niedzielnej Mszy św. celebrowanej przez bp. Jana Gałeckiego wraz z księżmi, w tym z nowym proboszczem parafii pw. św. Kazimierza - ks. Waldemarem Gasztkowskim, grała Orkiestra Garnizonowa ze Szczecina oraz śpiewały miejscowe zespoły chóralne: Policki Chór Chłopięco-Męski, Policki Chór Kameralny „Postscriptum” i Policki Chór Kościelny „Maria Cantat”.
Szczególnie interesujący i odznaczający się wysokim poziomem artystycznym okazał się tzw. Koncert Narodów, który odbył się w niedzielne popołudnie. Na początku usłyszeliśmy uwerturę do oratorium „Saul” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu świetnie zgranej 9-osobowej Kapeli Dworskiej „Consortium Sedinum” ze Szczecina, której kierownictwo artystyczne sprawuje klawesynistka Urszula Stawieka. Następnie utwory a cappella z okresu „Złotej doby muzyki ukraińskiej”, które tworzyli kompozytorzy Maksym Berezowskyj, Dmytro Bortnianskyj, Artemij Wedel, śpiewał także 9-osobowy Zesół Wokalny „A Cappella Leopolis” ze Lwowa o pięknym, wyrównanym brzmieniu głosów. Jego kierownictwo spoczywa w rękach Romana Stelmaszczuka, zaś dyrygentem jest Ludmyła Kapustina. Wreszcie oba połączone zespoły pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego, który prowadził też wykonanie wspomnianej uwertury oraz wygłaszał słowo o muzyce, przedstawiły dwa odkryte niedawno utwory - pochodzący ze zbiorów Uniwersytetu w Lund (Szwecja) motet „Es ist genug” F. G. Kilngenberga wydany po raz pierwszy w Szczecinie w 1717 r. oraz znaleziona w bogatych zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej „Msza polska D-ur” z 1806 r., skomponowana przez Dominika Nuna (było to polskie prawykonanie utworu). Po zakończeniu koncertu Władysław Diakun, któremu towarzyszyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Ryl, podziękował wszystkim uczestnikom Cecyliady 2006 i ogłosił zakończenie imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję