Reklama

Ukryte życie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2006

Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (bezhabitowe) zostało powołane do istnienia przez bł. o. Honorata Koźmińskiego (kapucyna) w 1878 r. Był to czas kiedy w Polsce, na terenie zaboru rosyjskiego, przeprowadzano bezwzględną rusyfikację. Ograniczano działalność duszpasterską duchowieństwa i kasowano zakony.
Ojciec Honorat podejmował wysiłki, by ratować wiarę, podźwignąć moralność i umocnić świadomość narodową Polaków. Wielką siłę, zdolną do dokonania dzieła duchowego odrodzenia narodu, upatrywał w życiu zakonnym. Dlatego usiłował je ocalić, wprowadzając nową, nieznaną dotąd w kraju formę ukrytego życia zakonnego. Założył kilkanaście bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, powierzając każdemu z nich odrębne zadania, na miarę potrzeby czasu. Członkowie tych wspólnot służyli Bogu i ludziom w środowisku, z którego się wywodzili, zachowując na zewnątrz dotychczasowy sposób życia i nie ujawniając swej przynależności do zgromadzenia. Zwyczajne - a jednak inne, dawały świadectwo chrześcijańskiego życia i wielkiej miłości do Boga, wszędzie tam, gdzie przebywały.
Siostrom Służkom ojciec Honorat - jako podstawę duchowego życia wskazał naśladowanie Chrystusa i Jego Niepokalanej Matki w tajemnicy ukrycia, a jako szczególne zadanie zlecił pracę nad odrodzeniem ducha wiary i moralności chrześcijańskiej ludu wiejskiego. Siostry starają się to zadanie wypełniać w różnorakiej formie; przede wszystkim starają się o głębokie, osobiste życie duchowe, aby świadectwem codziennego, zwykłego, ale zjednoczonego z Bogiem życia pociągać innych do Chrystusa. Prowadzą własne szkoły podstawowe, średnie, gimnazja, oraz przedszkola. Troszczą się o dobre wychowanie religijne, patriotyczne oraz praktyczne przygotowanie dzieci i młodzieży do życia we współczesnym świecie. Nauczają religii, propagują abstynencję, prowadzą kółka różańcowe. Niosą pomoc ludziom cierpiącym i potrzebującym. Cenią każdą pracę, ponieważ każda jest doskonałą okazją do dawania świadectwa o Chrystusie, którego umiłowały.
Pomimo ścisłego ukrycia zgromadzenie rozwija się dynamicznie i jest najliczniejszym ze zgromadzeń bezhabitowych w Polsce. Obecnie liczy ok. 800 członkiń, skupionych w trzech prowincjach na terenie kraju i poza granicami - na Litwie, Łotwie, Białorusi, USA, Rzymie, a także na misjach w Afryce. Do diecezji zamojsko-lubaczowskiej Siostry Służki przybyły niedawno. W 2002 r. w Zwierzyńcu powstała pierwsza placówka na prośbę ks. kan. Emila Wojtasia. Tworzą ją trzy siostry z prowincji sandomierskiej.
Siostry, na miarę swoich możliwości, starają się służyć Bogu i ludziom, spełniając powierzone im zadania. Zajmują się dziećmi, odwiedzają ludzi starszych, samotnych. Otaczają modlitwą wszystkich potrzebujących. Ludzie coraz częściej odwiedzają dom sióstr oczekując wysłuchania, życzliwej rozmowy, zrozumienia i modlitwy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję