Reklama

Przekroczyć bramy raju…

W dniach 28-29 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu brama wejściowa otworzyła się dla gości w ramach tzw. Dnia Otwartej Bramy. Jak zwykle do Paradyża przybyło liczne grono gości.

Całość rozpoczęła się w sobotę wieczorem wspólnym Różańcem prowadzonym przez ks. Piotra Rutkowskiego, ojca duchownego. Po nim odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kobusa. O godz. 21.30 modliliśmy się wraz z naszymi gośćmi, wspólnie śpiewając „Akatyst ku czci Bogurodzicy”.
W niedzielę już od godz. 9 goście mieli możliwość zwiedzenia naszego seminarium, zobaczenia muzeum oraz spaceru w ogrodzie. O godz. 11 odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. wicerektora Andrzeja Oczachowskiego. Na początku Eucharystii gości przywitał ks. rektor Ryszard Tomczak, dziękując wszystkim za przybycie. Stwierdził, że obecność wiernych w domu, w którym formują się przyszli kapłani, jest bardzo ważna. Ważna jest wspólna modlitwa, rozmowy, ale i wspólny posiłek. Każdy może przyjrzeć się z bliska temu, jak wygląda życie i formacja w naszym seminarium. Warto dodać, że wśród gości była młodzież, która od piątku 27 października odbywała w paradyskim Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym swoje rekolekcje.
Ksiądz Wicerektor w swojej homilii odniósł się do obchodzonej uroczystości poświęcenia kościoła seminaryjnego, która miała miejsce w 1397 r., 1000 lat po śmierci św. Marcina z Tours, jednego z dwóch patronów kościoła. Przypomniał również o tym, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, czyli do naśladowania Chrystusa. Zobowiązani do tego jesteśmy na mocy sakramentu chrztu. Wciąż jest w nas jednak za mało chrześcijaństwa. - Spotkanie w seminarium w ramach Dnia Otwartej Bramy jest okazją, by modlić się za siebie nawzajem, by modlić się o dobre chrześcijańskie życie na co dzień, w szkole, w pracy, w domu - powiedział na zakończenie homilii ks. Oczachowski.
Po Mszy św. wszyscy udali się na posiłek. O godz. 14 klerycy przedstawili misterium pt. „Pan przychodzi i woła” wyreżyserowane przez ks. Piotra Rutkowskiego. W misterium poruszono temat powołania, odniesiono się do kilku perykop ewangelicznych, takich jak: powołanie Mateusza, przypowieść o bogatym młodzieńcu czy wybór Dwunastu Apostołów. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą różańcową.
11 listopada seminarium obchodzi uroczystość odpustową św. Marcina z Tours. Tego dnia odbędą się w paradyskim kościele dwie Msze św., o godz. 8 oraz o godz. 11.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję