Reklama

Polska

Poznańskie obchody XXIII Dnia Judaizmu

Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, panel dyskusyjny z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, nagroda „Menora Dialogu” dla abp. Henryka Muszyńskiego, wykłady, koncerty oraz wystawy – to wydarzenia, które odbędą się w dniach 9-25 stycznia, w ramach XXIII Dnia Judaizmu. W tym roku oprócz ogólnopolskiego świętowania tego dnia w Gnieźnie jego obchody odbędą się także w Poznaniu.

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

RJA1988/pixabay.com

W Pałacu Działyńskich w Poznaniu już dziś można było posłuchać pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej.

„W Poznaniu najważniejsze wydarzenia o charakterze ogólnopolskim zaplanowaliśmy na 15 stycznia. W tym dniu zapraszamy na Ostrów Tumski, do Akademii Lubrańskiego, gdzie abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii.

Reklama

Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Walter Homolka, rabin Berlina.

Podziel się cytatem

Po uroczystości w katedrze odbędzie się koncert orkiestry kameralnej pod dyrekcją Jarosława Szemeta z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Muzycy wykonają, osadzone w żydowskiej tradycji i historii, utwory muzyczne Bartosza Chajdeckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej.

„Głównym wydarzeniem w ramach XXIII Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, które odbędzie się 16 stycznia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Podczas nabożeństwa zostanie zapalona Menora Dialogu, czyli wielkoformatowa rzeźba autorstwa Macieja Zychowicza, będąca znakiem dialogu i pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi” – zaznacza ks. Szczepaniak.

Reklama

Tego też dnia w południe rabin Berlina wygłosi wykład „Upominanie się o Jezusa. Nazarejczyk z perspektywy żydowskiej” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W Teatrze Nowym 20 stycznia będzie można posłuchać fragmentów „Ksiąg Jakubowych” noblistki Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów Teatru Nowego. Odbędzie się też dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka.

W czwartek 23 stycznia będzie można posłuchać panelu dyskusyjnego „Pontyfikat dialogu – dziedzictwo dialogu” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W dyskusji wezmą udział abp Henryk Muszyński, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

Podziel się cytatem

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany obraz Jana Pawła II – relief autorstwa Andrzeja Okińczyca. „Obraz jest wyjątkowy, symboliczny, bo nie ma na nim... Jana Pawła II. Jest za to fragment muru – ściana płaczu, przed którą modlił się papież i w którą wsunął karteczkę z prośbą do narodu żydowskiego o wybaczenie wszystkich doznanych krzywd” – tłumaczy ks. rzecznik.

Wzorem lat ubiegłych obchodom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach Krakowskiego Salonu Poezji, 25 stycznia znany aktor Mieczysław Hryniewicz zaprezentuje XIX-wieczną polską poezję Żydów.

Kilka dni wcześniej, 17 stycznia w Blue Note Jazz Club będzie można posłuchać wierszy Zuzanny Ginczanki oraz młodych poetów z getta.

Organizatorzy Dnia Judaizmu przygotowali też wystawy. Od dzisiaj można oglądać wystawę „Poznańscy Żydzi. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania”, umieszczoną na Kładce w budynku Bramy Poznania. „Powrót do domu” to tytuł wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów. Wernisaż odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” 10 stycznia.

Na sobotę 11 stycznia w południe zaplanowano spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim: Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego, a po południu w Centrum Kultury Zamek będzie można posłuchać rozmowy na temat książki „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana, poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza.

„Proponowana rokrocznie konwencja spotkania łącząca wydarzenia kulturalne, naukowe i religijne skutecznie dociera do szerokiej grupy odbiorców, zarówno do młodych, jak i starszych. Wszystko ma służyć wzajemnemu zbliżeniu, ale i budowaniu przestrzeni dialogu – kultury dialogu we wszystkich wymiarach życia społecznego i religijnego” – przypomina ks. Szczepaniak.

XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegał pod hasłem: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).

Podziel się cytatem

Szczegółowy program obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na www.coexist.pl.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat w 1997 roku. Jesteśmy drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii.

2020-01-09 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nossol: strzeżmy się, aby nie upolityczniać teologii

[ TEMATY ]

Żydzi

Dzień Judaizmu

www.diecezja.opole.pl

Przed upolitycznianiem i ideologizowaniem teologii przestrzegał 17 stycznia podczas panelu dyskusyjnego w Uniwersytecie Opolskim abp Alfons Nossol. Dyskusja toczyła się wokół hasła tegorocznego XVI Dnia Judaizmu w Polsce: „Ja jestem Józef, brat wasz”. W Opolu zakończyły się ogólnopolskie obchody tej inicjatywy, której, jak powiedział abp Nossol, zazdroszczą nam episkopaty krajów zachodnich.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję