Reklama

Przychodzi pasterz dynamiczny

W środę 6 grudnia, w samo południe, w rezydencji Prymasa Polski przy ul. Miodowej, w obecności kard. Józefa Glempa, jego biskupów pomocniczych oraz najbliższych współpracowników, odczytano komunikat nuncjatury apostolskiej o nominacji nowego arcybiskupa warszawskiego. Został nim abp Stanisław Wielgus. Tuż po ogłoszeniu nominacji poprosiliśmy znanych duchownych z Warszawy i Płocka o opinie na temat nowego ordynariusza archidiecezji warszawskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doświadczony pasterz i profesor

Abp Sławoj Leszek Głódź
ordynariusz warszawsko-praski

Abp Wielgus to osoba jak najbardziej przygotowana do pełnienia funkcji arcybiskupa warszawskiego. Przychodzi pasterz dynamiczny, czytelny, o określonej, wyrazistej postawie i właśnie z tą postawą duchowieństwo, wierni świeccy i ci, którzy są z dala od Kościoła, musza się liczyć. Abp Stanisław Wielgus przychodzi także z ogromnym doświadczeniem: profesora, rektora i pasterza.
Z nowym arcybiskupem Warszawy znamy się od lat, jeszcze z czasów lubelskich, a teraz będziemy sąsiadami należącymi do tej samej metropolii.

(rm)

Będzie dobrym metropolitą

Ks. Adam Łach
redaktor prowadzący edycję płocką „Niedzieli”

Abp Stanisław Wielgus będzie na pewno bardzo dobrym metropolitą warszawskim z kilku przyczyn. Po pierwsze, jest doskonałym organizatorem i administratorem, co pokazał na KUL-u, kiedy kierował uczelnią, bodaj w najtrudniejszym momencie, w czasie transformacji ustrojowej. Trzeba pamiętać, że KUL był wtedy właściwie na granicy bankructwa i wtedy rektor ks. prof. Wielgus uczelnię uratował. Kiedy przyszedł do diecezji płockiej, pierwszą decyzją, jaką podjął, była reforma finansów. Nasza diecezja w tamtym czasie była niewydolna finansowo. Reformy, które wprowadził nowy ordynariusz, są przez diecezję realizowane do dzisiaj. Biskup dokonał również reorganizacji sieci dekanatów, co zaowocowało poprawą ich funkcjonowania. Dzięki niemu mamy też słynny płocki katechizm, skierowany do dorosłych, który również Stolica Apostolska zauważyła i doceniła. Katechizm jest czytany przed każdą niedzielną Mszą św. we wszystkich kościołach diecezji. W ramach biskupich dzieł charytatywnych działają hospicja, stacje opieki medycznej i pielęgniarskiej, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych, które w dużej mierze powstawały z inicjatywy abp. Wielgusa. Żałuję, że abp Wielgus odchodzi z naszej diecezji. Uważam, że tracimy kogoś wielkiego, chociaż na szczęście będziemy nadal w tej samej metropolii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(as)

Warszawie jest potrzebny taki biskup

Ks. dr Henryk Małecki
dyrektor ds. katechizacji archidiecezji warszawskiej, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Śródmieściu

Znam abp. Wielgusa, tak jak zapewne większość księży z naszej archidiecezji, z pięknych i mądrych listów pisanych do wiernych w Polsce, kiedy jeszcze pełnił funkcję rektora KUL-u. Rzucały one snop światła na naszą rzeczywistość i ją porządkowały, obalały różnego rodzaju mity budowane przez współczesnych ideologów. Ale abp. Wielgusa znam również z jego wielu innych publikacji. Ostatnio czytałem znakomitą analizę porównującą islam i chrześcijaństwo. Myślę, że Warszawie jest bardzo potrzebny biskup z tym szczególnym charyzmatem naukowym.
Abp Wielgus na pewno będzie miał znaczący głos w wielu ważnych sprawach. Zwłaszcza, że właśnie w Warszawie jesteśmy bombardowani naśladownictwem kultury Zachodu i to od tej gorszej strony. To wynika zapewne z kompleksów pewnych elit. I tutaj zdanie arcybiskupa może być niezwykle cenne, ukazujące pustkę, śmieszność i nadęcie tych pseudouczonych teorii i postaw, niekiedy głęboko amoralnych.
Na pewno nowemu arcybiskupowi nie będzie łatwo, bo wcześniej czy później ruszy przeciwko niemu tzw. „warszawka” i na pewno zaatakuje.
Cieszę się, że kard. Glemp pozostaje z tytułem Prymasa Polski. Będziemy go mile, z szacunkiem i wdzięcznością wspominali. Prymas Glemp był bardzo ojcowski wobec kapłanów. Był także dobrym gospodarzem. Zostawia archidiecezję w dobrym stanie.

Reklama

(as)

Świetny pomysł z katechizacją dorosłych

Ks. Tadeusz Bożełko
notariusz Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

Trzeba podkreślić, że abp Wielgus jest człowiekiem wielkiej wiedzy i erudycji. Zabieranie głosu w sprawach ważnych w życiu społecznym przez taką osobę stawia go w roli autorytetu. Kiedy patrzymy na diecezję płocką, widać, że jest to jeden z bardziej liczących się ośrodków katechetycznych w Polsce. Zwraca uwagę pomysł upowszechnienia katechezy dla dorosłych, któremu przyglądamy się od miesięcy i dostrzegamy możliwość przeniesienia tego wzorca na nasze warszawskie warunki, ponieważ Warszawa bardzo potrzebuje katechizacji.

(as)

Był moim rektorem na KUL-u

Ks. prof. Henryk Seweryniak
z UKSW kapłan diecezji płockiej

Abp. Wielgusa znam od dawna. Był moim rektorem na KUL-u, zarówno, gdy studiowałem, gdy byłem pracownikiem naukowym. Jest wielkim intelektualistą. Jako pierwszy w epoce przełomu zdiagnozował, czym jest postmodernizm i pokazał, jak wielkie zagrożenie niesie on ze sobą. Jego intelektualne spojrzenie na Kościół ma odzwierciedlenie w projekcie „Katechizmu Płockiego”. To jest jasna odpowiedź na współczesne pytania, zarówno wierzących, jak poszukujących.
Pojawiały się nawet zarzuty wobec biskupa, że zamiast zajmować się diecezją, zajmuje się stroną intelektualną. Jednak te zarzuty okazały się bezpodstawne. Bowiem on bardzo się stara, aby Kościół stanął z jasnością moralną i intelektualną wobec świata.

(rm, as)

Przemawia konkretnie i precyzyjnie

Ks. prał. Zygmunt Malacki
proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Abp Wielgus jest wybitnym intelektualistą, znającym Kościół od strony nie tylko intelektualnej, ale także duszpasterskiej. Uważam, że pod każdym względem jest on przygotowany do objęcia stanowiska metropolity warszawskiego. Ma zawsze swoje zdanie, jasno i konkretnie je wyraża. Przemawia bardzo konkretnie i precyzyjnie. Dzisiaj mówienie jednoznaczne jest bardziej istotne niż kiedykolwiek. Ta nominacja jest bardzo udana i trzeba za nią dziękować Panu Bogu i Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI.

(ad)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję