Reklama

Rejowiec Fabryczny

Boże talenty

Niedziela lubelska 1/2002

W Miejskim Ośrodku Kultury "Dworek" w Rejowcu Fabrycznym pod koniec listopada 2001 r. zaprezentowano wystawę prac twórców powiatu chełmskiego. Swój talent otrzymany od Pana Boga pokazali zarówno artyści ludowi, jak i zajmujący się sztuką zawodowo. Można było na niej podziwiać przepiękne rzeźby i obrazy, wyroby z wikliny i kruszyny, a także serwetki, obrusy, precyzyjne hafty oraz bajkowo kolorowe bukiety i kompozycje kwiatowe. Były również wystawiane antologie wierszy poetów ludowych ziemi chełmskiej. Wystawę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Chełmie wspólnie z MOK w Rejowcu.

Twórczość zarówno ludowa jak i profesjonalna od zawsze była jednym z najważniejszych składników naszej kultury narodowej. To także bardzo ważna i autentyczna część polskiego dziedzictwa narodowego. Swoje wrodzone talenty i duchowe przeżycia artyści we wspaniały sposób wykorzystują również do przybliżania człowiekowi Boga. Na wystawie w Rejowcu tematyka religijna była w szczególny sposób obecna w pracach wykonanych przez panią Teresę Kobus, nauczycielkę z Petryłowa (Ukrzyżowana Głowa Chrystusa i Madonna z Dzieciątkiem). Pani Teresa jest także autorką obrazów znajdujących się w kaplicach w Hutczu i Tomaszówce. Motywy religijne były również obecne w twórczości Piotra Tymochowicza z Siedliszcza oraz Stanisława Rękasa, znanego rzeźbiarza ludowego z Żalina. Inspirację do swojej pracy artystycznej z głębokiej wiary do Boga i religijności oraz przywiązania ludu polskiego do ziemi rodzinnej czerpią także państwo Stanisława i Walerian Mąka z Rożdżałowa.

"Powiat chełmski to ziemia bogata w twórców zarówno ludowych, jak i tych którzy nie mieszczą się w tym kanonie" - mówi dr Eugeniusz Wilkowski, kierownik wydziału kultury Starostwa Powiatowego w Chełmie - "Warto sięgać do nich, aby ich promować, pokazywać na zewnątrz. Twórczość jest niezwykle potrzebna i artyści to czują". W Rejowcu można było obejrzeć tylko niewielką ilość z tworzonych na co dzień prac. W sumie grupa 36 artystów wystawiła ponad dwieście eksponatów. Głębią treści i wysokim poziomem artystycznym zadziwia także twórczość poetów ludowych powiatu chełmskiego. Na wystawie w rejowieckim dworku swoje utwory zaprezentowali Władysław Surowiecki z Czułczyc, Bronisława Fastowiec z Kamienia, Michalina Borodej z Brzeźna.

Wystawa twórców powiatu chełmskiego pozwoliła zwiedzającym choć na chwilę oderwać się od ciągłej gonitwy za materialną rzeczywistością. W odczuciu wielu osób wzbudziła refleksję nad tym, co dawne, wydawałyby się, że minione, a jednak żywe. Bo wiara, tradycja i obyczaje będą zawsze żywe, dopóki żyją w sercach ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Becciu rezygnuje z kierowania kongregacją i praw przysługujących kardynałom

2020-09-25 09:35

[ TEMATY ]

kardynał

ekai.pl

Krad. Becciu

Krad. Becciu

Wczoraj, 24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziennikarze w pierwszych komentarzach wiążą tę dymisję ze skandalem finansowym związany z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Prokurator watykański postawił w stan oskarżenia kilku urzędników watykańskich, jak również pośredników, ale nie kard. Becciu, który zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, USA.

15 października 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tegoż roku. Od 23 lipca 2009 był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej . Od 4 lutego 2017 jest też papieskim delegatem przy Zakonie Maltańskim. 26 maja br. 1 września 2018 został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję