Reklama

Makoszyn nie ustaje

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 12/2007

Przy trasie na Opatów w 1936 r. zbudowano obszerny kościół. W każdy piątek wszystkimi drogami spieszą doń dorośli i dzieci na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Każda ze stacji w kościele została odnowiona z ofiar 14 rodzin parafii. Fakt ten upamiętniają nazwiska ofiarodawców i cytaty z Pisma Świętego, umieszczone na tabliczkach.

Historię wciąż pisze życie

Parafię erygował w 1934 r. bp Augustyn Łosiński, wydzielając ją z parafii Bieliny. Murowany kościół z kamienia wzniesiono staraniem ks. Piotra Barańskiego. Kościół otrzymał wezwanie Świętych Piotra i Pawła. W najbliższej przyszłości planuje się konsekrację świątyni. W parafii są jeszcze ludzie pamiętający czas wspólnego wysiłku przy budowie kościoła parafialnego. Najstarsza parafianka dożyła 105 lat. Seniorka parafii mieszka z córką, a ksiądz proboszcz odwiedza ją z Najświętszym Sakramentem.
Do parafii należą Makoszyn, Belno i pół Lachowa. Łącznie to ok. 1700 osób. To stosunkowa młoda wspólnota wiernych; w 2007 r. było 30 chrztów na 20 pogrzebów. Ludzie zajmują się głównie rolnictwem, spora grupa osób pracuje w oddalonych o 25 km Kielcach, wielu - podobnie jak w każdym zakątku Polski, wyjechało za granicę. Niektórzy wracają, czując się związani z najbliższymi i z rodzinnymi stronami. Wysiłek wiernych i ks. Romana Fodymskiego, proboszcza w Makoszynie od półtora roku, jest skierowany na budowanie wspólnoty i zabiegi wokół renowacji kościoła parafialnego. - Przyszedłem do parafii z nastawieniem, aby być dla nich, abyśmy wspólnie zrobili, co tylko da się zrobić najlepszego - mówi Ksiądz Proboszcz.

Razem

Po remoncie plebanii, wycięciu ok. 20 drzew wokół kościoła i uporządkowaniu ogrodu (wśród starych drzew owocowych pozostała śliczna kapliczka maryjna, obok wybudowano altankę, wygracowano ścieżki - powstało idealne miejsce na wspólny Różaniec czy spotkania duszpasterskie), przyszedł czas na kościół. Jest on wewnątrz pomalowany, teraz Ksiądz Proboszcz przymierza się do wymiany zniszczonej posadzki na marmurową. To niemała inwestycja, ale parafianie czują się na siłach przeprowadzić ten remont. - Ludziom zależy na estetyce naszego kościoła. To dzięki ich wrażliwości staje się on piękniejszy z miesiąca na miesiąc - mówi ks. Fodymski.
I tak, dzięki rodzinom z parafii, zostały pięknie odnowione stare stacje drogi krzyżowej. Renowacją zajmował się Maciej Miernik z Kielc, on też malował kościół. W głównym ołtarzu jest krzyż, do którego obecnie są wykonywane ramy. Obok - witraże przedstawiające apostołów Piotra i Pawła - to także wyraz ofiarności parafianina, p. Czajkowskiego z Belna. Darem mieszkańców parafii są m.in. odnowiony krzyż ołtarzowy, figury Matki Bożej i św. Józefa, żyrandol i kilka elementów wystroju wnętrza. Teraz pora na nowe ławki.
Dzięki wsparciu gminy Bieliny wokół kościoła jest oświetlenie, chodnik od cmentarza, kilka miejsc postojowych przy kościele. Oprócz parafialnego cmentarza jest jeszcze stary cmentarz w Lachowie, zwany „cholerycznym”, niedawno odnowiony. Ostatnio przyjął się zwyczaj dorocznej wrześniowej Mszy św., odprawianej tam za zmarłych.
Staraniem parafian została także odnowiona kapliczka w Makoszynie z pierwszej poł. XIX wieku. W Belnie jest kapliczka pw. św. Jana Nepomucena.

Reklama

Na wspólnej modlitwie

W okresie wielkopostnym dominują tu nabożeństwa pokutne. Dzieci i młodzież mają swoją Drogę Krzyżową, niezależnie od dorosłych, dużo osób uczestniczy także w nabożeństwie Gorzkich żali. Rekolekcje w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu przeprowadził ojciec kapucyn z Kielc. W kościele są regularne adoracje Najświętszego Sakramentu i środowe nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne. Nie brakuje intencji mszalnych za zmarłych kapłanów, którzy zapisali się w pamięci mieszkańców i za nieżyjących parafian.
Ksiądz Proboszcz podkreśla stałą i liczną obecność młodzieży w kościele. Na terenie parafii są 3 szkoły podstawowe: w Makoszynie, Belnie i Lachowie, natomiast gimnazjum jest w Bielinach. Niedzielna liturgia Mszy św. o godz. 15 należy do młodych parafian. Zajmują się nimi panie katechetki. Scholkę prowadzi organista. Organizuje się tu jasełka, jest też dobre uczestnictwo w nabożeństwach różańcowych. W codzienność parafii włączają się: spora grupa ministrantów, starszych i młodszych - łącznie ok. 40 osób, koła różańcowe żeńskie (w planie jest powołanie koła męskiego) oraz Apostolat Maryjny.
Z parafii pochodzą: ks. Edward Michalski TCh. (pracuje w Australii), ks. Stefan Leśniewski (diecezja częstochowska), trzy siostry zakonne oraz kleryk na II roku w WSD w Kielcach.

Reklama

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem