Reklama

Mocni w wierze

Anna Górniak
Edycja płocka 12/2007

W Niższym Seminarium Duchownym - Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Sikorzu 8 marca odbył się etap diecezjalny XVII Olimpiady Teologii Katolickiej, przebiegającej pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. W zmaganiach wzięło udział 36 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych naszej diecezji.
Zgromadzonych na sali uczniów i ich opiekunów oraz organizatorów olimpiady powitał dyrektor NSD ks. kan. dr Tomasz Kadziński. Słowa wprowadzenia skierował do zebranych również dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej ks. prał. dr hab. Ryszard Czekalski. Następnie ks. kan. dr Andrzej Krasiński wyjaśnił młodym uczestnikom teologicznych zmagań zasady olimpiady. Na koniec życzył wszystkim zajęcia pierwszego miejsca.
Uczestnicy mieli godzinę na rozwiązanie testu, który składał się z 43 pytań. Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwało jury w składzie: ks. Andrzej Krasiński, s. Ernesta Zielińska, ks. dr Rafał Bednarczyk, Ewa Jancewicz i Ewa Bembenista. Po wysiłku duchowym młodzież miała możliwość, dzięki organizatorom, posilić również ciało. Następnie odbył się koncert w wykonaniu miejscowych zespołów „Betania” i „Na Wysokości”.
W końcu nadeszła chwila ogłoszenia wyników. Emocje sięgały zenitu, wszyscy z zapartym tchem czekali na odczytanie werdyktu. I tak: I miejsce zajęła Joanna Skotnicka z I LO w Ciechanowie (opiekun ks. Maciej Jastrzębski); na II miejscu uplasował się Dariusz Malczyk z LO im. St. Małachowskiego w Płocku (opiekun s. Dominika Dudzik); zaś III miejsce zdobyła Joanna Jarosiewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku (opiekun ks. Jacek Lubiński).
Jury przyznało również wyróżnienia dla tych uczestników, którzy zabłysnęli ciekawymi odpowiedziami. Wśród tych osób znaleźli się: Patrycja Drogosz z I LO w Ciechanowie (opiekun ks. Maciej Jastrzębski), Martyna Sidwa z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku (opiekun ks. Paweł Waruszewski), Katarzyna Gronczewska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu (opiekun s. Gabriela Krupa), Katarzyna Rudzińska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu (opiekun s. Gabriela Krupa), Aleksandra Dąbkowska z LO im. St. Małachowskiego w Płocku (opiekun diakon Piotr Radwański), Dominik Rapacki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum Rolniczego w Przasnyszu (opiekun ks. Rafał Gutkowski) oraz Marta Czaplicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej (opiekun ks. Jacek Wichorowski).
Bp Roman Marcinkowski po ogłoszeniu wyników pogratulował zwycięzcom nie tylko wspaniałych rezultatów, ale przede wszystkim pięknej postawy, przejawiającej się w pogłębianiu wiedzy teologicznej, przez co stają się bliżsi Bogu. Ksiądz Biskup słowa podziękowania skierował również do organizatorów konkursu oraz gospodarzy miejsca - za życzliwe przyjęcie, a także do opiekunów uczestników konkursu, którzy swoim uczniom zaszczepili chęć pogłębiania wiedzy i wzięcia udziału w konkursie. Uczestnikom tego konkursu, a przede wszystkim zwycięzcom pogratulował także dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku Wojciech Rygalski.
Warto zaznaczyć, że główną nagrodą dla najlepszej trójki jest prawo udziału w finale ogólnopolskim olimpiady, który odbędzie się w Gliwicach 20-22 kwietnia br. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w zmaganiach ogólnopolskich.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem