Reklama

15 lat Diecezji Rzeszowskiej

Ks. Janusz Sądel
Edycja rzeszowska 12/2007

Ingres pierwszego Biskupa Rzeszowskiego do katedry, który miał miejsce 11 kwietnia 1992 r., rozpoczął faktyczne funkcjonowanie diecezji rzeszowskiej, erygowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, 25 marca 1992 r.
Początki diecezji to przede wszystkim troska o stworzenie bazy materialnej i organizacyjnej. Biskup Rzeszowski musiał najpierw ustanowić podstawowy urząd, niezbędny do funkcjonowania diecezji - Kurię Diecezjalną. Nie miała ona swojej siedziby i korzystała z uprzejmości parafii katedralnej, zajmując 4 salki katechetyczne. W 1995 r., dzięki życzliwości parafii farnej, Kuria otrzymała budynek przy ul. Zamkowej, gdzie znalazły swoją siedzibę wszystkie urzędy i referaty diecezjalne, a także Radio Via, Muzeum Diecezjalne, Sąd Biskupi. Ale pierwszą formalnie powołaną instytucją była Caritas Diecezji Rzeszowskiej, której dyrektorem został ks. Stanisław Słowik, i pełni tę funkcję do dziś, animując najróżniejsze dzieła miłosierdzia, połączone z organizacją i formacją wolontariatu parafialnego, złożonego nie tylko z dorosłych. To m.in. z jego inicjatywy powstały pierwsze w Polsce Szkolne Koła Caritas oraz Caritas Academica. Troska o biednych i potrzebujących jest priorytetem w działalności diecezji. Służy temu Centrum Pomocy Caritas, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Myczkowcach (25 czerwca1994 r.), Dom Samotnej Matki (1 października 2000 r.), kuchnie dla ubogich, Stacje Opieki Caritas, Domy Opieki Caritas dla Osób Starszych i Chorych, ośrodki dla młodzieży dotkniętej upośledzeniem oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ważną instytucją służącą niepełnosprawnym jest Centrum dla Niepełnosprawnych Caritas, gdzie mają swoją siedzibę i miejsce spotkań najróżniejsze stowarzyszenia i kluby osób chorych i niepełnosprawnych, otoczeni fachową opieką i życzliwością wolontariuszy. Siłę Caritas stanowią Parafialne Oddziały Caritas, podejmujące działania charytatywne w parafiach i animujące organizację pomocy dla dotkniętych nieszczęściami.
Biskup niewiele by zdziałał, gdyby nie miał wokół siebie zaangażowanych i oddanych kapłanów. Dlatego od samego początku wielką troską otaczał Seminarium. Kiedy powstała diecezja, nie było seminarium, a alumni formowali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i Tarnowie. Ale już w Wielki Czwartek, 8 kwietnia 1993 r. zostało erygowane Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie. Dzięki życzliwości wielu ludzi udało się pozyskać budynek hotelu robotniczego i przystosować go w następnych latach do potrzeb seminaryjnych, dobudowując zaplecze kuchenne oraz kaplicę, a także salę gimnastyczną i aulę. W ciągu 14 lat Seminarium przygotowało 250 kapłanów, co stanowi ponad 1/3 duchowieństwa diecezji. Z uruchomieniem diecezjalnego Seminarium łączyła się troska o przygotowanie odpowiednich kadr tak dla instytucji diecezjalnych, jak i Seminarium. Biskup Rzeszowski zabiega, by jak najwięcej kapłanów mogło podjąć studia specjalistyczne tak na katolickich Uniwersytetach w Polsce, jak i za granicą, szczególnie w Rzymie. Dzięki powołaniu Instytutu Jana Pawła II w Rzeszowie, także księża pracujący w duszpasterstwie mogą podnosić swoje kwalifikacje duszpasterskie. Instytut służy jednak przede wszystkim świeckim.
Wielkim dziełem diecezji jest Katolickie Radio Via, które rozpoczęło swoją działalność 8 grudnia 1994 r., najpierw w Malawie, gdzie znajduje się centrum nadawcze, a potem znalazło swoją siedzibę w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Formacji służą ośrodki rekolekcyjne, jakie powstały w Rzeszowie-Przybyszówce, Kotani, w Desznicy i przy kilku innych parafiach. Przeznaczone są one przede wszystkim na formację dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Wśród dzieł diecezjalnych, jakie powstały w ostatnim czasie, należy także wspomnieć Dom Księży Seniorów (1999-2000), który służy dla kapłanów chorych i emerytów.
Ale diecezja to nie tylko instytucje diecezjalne. To także poszczególne parafie, które ją tworzą. W ciągu 15 ostatnich lat zostało utworzonych 35 nowych parafii, zbudowano ok. 50 nowych kościołów oraz wiele innych obiektów parafialnych. To ogromy wysiłek kapłanów i wiernych świeckich, którzy w trudnym czasie, często w niedostatku, podejmowali ten trud z miłości do Pana Boga i Kościoła.

Teraźniejszość naszej diecezji:

obszar diecezji - 6000 km2 mieszkańcy - 605 986 diecezjanie - 588 962 dekanaty - 24 parafie - 235 kapłani - 658 alumni WSD - 130 domy zakonne męskie - 14 domy zakonne żeńskie - 62

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Decyzja Prokuratury ws. obrazu Matki Bożej z tęczową aureolą

2019-10-23 12:09

red/wpoloityce.pl

Osoby, które podczas czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych - uznała częstochowska prokuratura, umarzając postępowanie w tej sprawie.

youtube.com

Postępowanie umorzono ze względu na brak znamion czynu zabronionego — powiedział w środę PAP prok. Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dochodzenie toczyło się w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Północ. Trafiło do niej kilka doniesień osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia.

Uczestnicy zorganizowanego 16 czerwca marszu mieli tęczowe flagi i elementy odzieży – skarpetki, czapki czy torby; nieśli także tęczową flagę z wizerunkiem orła białego, a także pojawiającą się także w innych miejscach kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na którym aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka miała tęczowe barwy. To właśnie obraz niesiony przez uczestników marszu rozpalił emocje wśród kontrmanifestantów. Krzyczeli: „Oddać obraz!” i na chwilę zablokowali trasę przemarszu.

Postępowanie toczyło się pod kątem art. 196 Kodeksu karnego. Stanowi on, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak wyjaśnił prok. Wróblewski, zgodnie z wykładnią, musi to być czyn, który nosi znamiona wulgarności i ma na celu ubliżenie osobom wyznającym religię.

Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma; brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych — wskazał prokurator.

W II Marszu Równości w Częstochowie brało udział ok. 600 osób. Legalny marsz był zakłócany przez kontrmanifestantów, rekrutujących się m.in. ze środowiska kibiców, którzy nie mieli zgody władz miasta na manifestację. Policja informowała po imprezie, że nie odnotowała poważniejszych zdarzeń i naruszeń prawa, na kilka osób nałożono mandaty.

Częstochowska prokuratura prowadziła wcześniej podobne postępowanie, dotyczące transparentu z białym orłem na tęczowym tle, niesionym na wcześniejszym Marszu Równości w tym mieście. Także w tamtym przypadku nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła śledztwo. Biegły, który wypowiedział się w tej sprawie ocenił, że niesiony podczas manifestacji przedmiot trudno uznać za flagę, był to jedynie transparent z aluzyjną interpretacją flagi, a intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem