Reklama

15 lat Diecezji Rzeszowskiej

Ingres pierwszego Biskupa Rzeszowskiego do katedry, który miał miejsce 11 kwietnia 1992 r., rozpoczął faktyczne funkcjonowanie diecezji rzeszowskiej, erygowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, 25 marca 1992 r.
Początki diecezji to przede wszystkim troska o stworzenie bazy materialnej i organizacyjnej. Biskup Rzeszowski musiał najpierw ustanowić podstawowy urząd, niezbędny do funkcjonowania diecezji - Kurię Diecezjalną. Nie miała ona swojej siedziby i korzystała z uprzejmości parafii katedralnej, zajmując 4 salki katechetyczne. W 1995 r., dzięki życzliwości parafii farnej, Kuria otrzymała budynek przy ul. Zamkowej, gdzie znalazły swoją siedzibę wszystkie urzędy i referaty diecezjalne, a także Radio Via, Muzeum Diecezjalne, Sąd Biskupi. Ale pierwszą formalnie powołaną instytucją była Caritas Diecezji Rzeszowskiej, której dyrektorem został ks. Stanisław Słowik, i pełni tę funkcję do dziś, animując najróżniejsze dzieła miłosierdzia, połączone z organizacją i formacją wolontariatu parafialnego, złożonego nie tylko z dorosłych. To m.in. z jego inicjatywy powstały pierwsze w Polsce Szkolne Koła Caritas oraz Caritas Academica. Troska o biednych i potrzebujących jest priorytetem w działalności diecezji. Służy temu Centrum Pomocy Caritas, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Myczkowcach (25 czerwca1994 r.), Dom Samotnej Matki (1 października 2000 r.), kuchnie dla ubogich, Stacje Opieki Caritas, Domy Opieki Caritas dla Osób Starszych i Chorych, ośrodki dla młodzieży dotkniętej upośledzeniem oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ważną instytucją służącą niepełnosprawnym jest Centrum dla Niepełnosprawnych Caritas, gdzie mają swoją siedzibę i miejsce spotkań najróżniejsze stowarzyszenia i kluby osób chorych i niepełnosprawnych, otoczeni fachową opieką i życzliwością wolontariuszy. Siłę Caritas stanowią Parafialne Oddziały Caritas, podejmujące działania charytatywne w parafiach i animujące organizację pomocy dla dotkniętych nieszczęściami.
Biskup niewiele by zdziałał, gdyby nie miał wokół siebie zaangażowanych i oddanych kapłanów. Dlatego od samego początku wielką troską otaczał Seminarium. Kiedy powstała diecezja, nie było seminarium, a alumni formowali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i Tarnowie. Ale już w Wielki Czwartek, 8 kwietnia 1993 r. zostało erygowane Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie. Dzięki życzliwości wielu ludzi udało się pozyskać budynek hotelu robotniczego i przystosować go w następnych latach do potrzeb seminaryjnych, dobudowując zaplecze kuchenne oraz kaplicę, a także salę gimnastyczną i aulę. W ciągu 14 lat Seminarium przygotowało 250 kapłanów, co stanowi ponad 1/3 duchowieństwa diecezji. Z uruchomieniem diecezjalnego Seminarium łączyła się troska o przygotowanie odpowiednich kadr tak dla instytucji diecezjalnych, jak i Seminarium. Biskup Rzeszowski zabiega, by jak najwięcej kapłanów mogło podjąć studia specjalistyczne tak na katolickich Uniwersytetach w Polsce, jak i za granicą, szczególnie w Rzymie. Dzięki powołaniu Instytutu Jana Pawła II w Rzeszowie, także księża pracujący w duszpasterstwie mogą podnosić swoje kwalifikacje duszpasterskie. Instytut służy jednak przede wszystkim świeckim.
Wielkim dziełem diecezji jest Katolickie Radio Via, które rozpoczęło swoją działalność 8 grudnia 1994 r., najpierw w Malawie, gdzie znajduje się centrum nadawcze, a potem znalazło swoją siedzibę w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Formacji służą ośrodki rekolekcyjne, jakie powstały w Rzeszowie-Przybyszówce, Kotani, w Desznicy i przy kilku innych parafiach. Przeznaczone są one przede wszystkim na formację dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Wśród dzieł diecezjalnych, jakie powstały w ostatnim czasie, należy także wspomnieć Dom Księży Seniorów (1999-2000), który służy dla kapłanów chorych i emerytów.
Ale diecezja to nie tylko instytucje diecezjalne. To także poszczególne parafie, które ją tworzą. W ciągu 15 ostatnich lat zostało utworzonych 35 nowych parafii, zbudowano ok. 50 nowych kościołów oraz wiele innych obiektów parafialnych. To ogromy wysiłek kapłanów i wiernych świeckich, którzy w trudnym czasie, często w niedostatku, podejmowali ten trud z miłości do Pana Boga i Kościoła.

Teraźniejszość naszej diecezji:

obszar diecezji - 6000 km2 mieszkańcy - 605 986 diecezjanie - 588 962 dekanaty - 24 parafie - 235 kapłani - 658 alumni WSD - 130 domy zakonne męskie - 14 domy zakonne żeńskie - 62

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Filipiny żegnają kardynała Tagle

2020-01-28 20:31

[ TEMATY ]

kard. Tagle

Filipiny

Paweł Kęska/facebook.com

Podczas uroczystej Mszy w katedrze w Manili Filipińczycy dziękowali za posługę kard. Antonio Tagle w ich kraju. W grudniu ubiegłego roku purpurat został mianowany przez Papieża Franciszka prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przygotowuje się do wyjazdu do Rzymu.

Pod koniec Mszy wszyscy obecni, w geście wyciągniętych rąk, modlili się za hierarchę o błogosławieństwo w nowej misji. „Chroń go w swoich kochających dłoniach, trzymaj za rękę blisko swojego serca, gdy wyrusza z nową misją” – brzmiała modlitwa.

W imieniu archidiecezji za jego posługę w Manili podziękował purpuratowi biskup pomocniczy Broderick Pabillo.

„Nawet gdy byłeś zmęczony po podróży z drugiego końca świata, zawsze miałeś siłę na spotkanie z nami, na chwilę rozmowy, odwiedzałeś nasze rodziny, gdy ktoś zmarł, czy zachorował. Zawsze miałeś dla nas czas” – mówił hierarcha.

„Filipiny ofiarowują Kościołowi powszechnemu najpiękniejszy dar, jaki miały i wręczają go z otwartym sercem” – powiedział abp Gabriele Caccia, nuncjusz apostolski w tym azjatyckim kraju.

Kard. Tagle brał udział w synodach biskupów za pontyfikatu Franciszka oraz był jednym z głównych mówców podczas spotkania w Watykanie dotyczącego nadużyć popełnianych przez duchownych.

Kard. Luis Antonio Tagle Został mianowany nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów 8 grudnia ubiegłego roku. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego prefekta kard. Fernando Filoniego. Purpurat filipiński będzie drugim Azjatą, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.

62-letni obecnie kard. Luis Antonio Gokim Tagle, zwany przez najbliższych „Chito”, jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła nie tylko w swej ojczyźnie, ale w całej Azji i na świecie. Gdy 24 listopada 2012 r. na ostatnim, jak się później okazało, konsystorzu Benedykta XVI odbierał z jego rąk biret kardynalski, miał 55 lat i był najmłodszym członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 27 lutego 1982 r.. Ma za sobą studia na Uniwersytecie Katolickim Ameryki w Waszyngtonie, kształcił się także w Rzymie. W latach 1997-2003 z nominacji św. Jana Pawła II był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

22 października 2001 r. Ojciec Święty mianował 44-letniego wówczas kapłana biskupem diecezji Imus (sakrę otrzymał 12 grudnia tegoż roku). 13 października 2011 r. Benedykt XVI przeniósł bp. Taglego na stanowisko arcybiskupa Manili, a w rok później, 24 listopada 2012 r., włączył 55-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. W dniach 12-13 marca 2013 r. purpurat filipiński uczestniczył w konklawe, które wybrało Franciszka, przy czym sam uchodził za jednego z najpoważniejszych kandydatów na nowego następcę św. Piotra. Od 14 maja 2015 r. kard. Tagle jest przewodniczącym Caritas Internationalis.

Nowy prefekt watykańskiego urzędu misyjnego przywiązuje dużą wagę do środków przekazu, zwłaszcza do tych najnowszych. Od 2008 r. co tydzień w telewizji ogólnokrajowej głosi rozważania do czytań niedzielnych, zatytułowane „The Word Exposed”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję