Reklama

Dzieła charytatywne diecezji toruńskiej

Miejcie odwagę żyć dla Miłości

Bp Andrzej Suski
Edycja toruńska 12/2007

„Caritas - posługa miłości. «Bądźcie miłosierni…» (Łk 6, 36). Miłosierdzie, do którego Chrystus wzywa swoich wyznawców, jest niejako drugim imieniem miłości, a zarazem właściwym sposobem objawiania się jej w Kościele. Posługa miłości wynika z wewnętrznej konstytucji Kościoła, z «przykazania nowego», jakie otrzymał od Chrystusa (J 13, 34). Wyrasta ona z poczucia braterstwa w Chrystusie, stając się służbą o wymiarze uniwersalnym, obejmującą «wszystkich, bez względu na rasę, pochodzenie społeczne czy religię» (Sobór Watykański II)”.

Caritas diecezji toruńskiej została powołana do istnienia na mocy dekretu biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego 25 marca 1992 r. Jest kościelną organizacją duszpastersko-charytatywną, która systematyczną i kompleksową pomocą obejmuje dziesiątki tysięcy ludzi bez względu na ich przekonania religijne i pochodzenie.
Z myślą o najbiedniejszych, bezdomnych, bezrobotnych i ofiarach przemocy zorganizowano ośrodki pomocy w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy. Każdego dnia wydaje się w nich ponad tysiąc posiłków, nie licząc dożywiania dzieci w świetlicach parafialnych i w szkołach na koszt parafii. Caritas prowadzi noclegownie dla bezdomnych. Otacza opieką matki i dzieci, które doznały przemocy w rodzinie, i udziela im wsparcia. „Każdego roku tysiące dzieci z ubogich rodzin uczestniczy w koloniach, które prowadzi Caritas diecezjalna i wiele parafii. Oprócz istniejącego Funduszu Obrony Życia, Caritas utworzyła specjalny Fundusz Janka Muzykanta, służący pomocą stypendialną młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Ważnym sektorem działalności jest też szkolenie wolontariuszy i praca w Szkolnych Kołach Caritas, gdzie uczy się młodych ludzi konkretnych form pomocy potrzebującym” (fragment Listu Pasterskiego Biskupa Toruńskiego na Wielki Post 2002 r.).
Szkolne Koła Caritas skupiają dzieci i młodzież działającą na obszarze szkoły i parafii. Na terenie diecezji toruńskiej istnieje 180 Szkolnych Kół Caritas zrzeszających ponad 5 tys. wolontariuszy. Opiekę nad każdym kołem sprawuje powołany przez dyrektora szkoły opiekun, a także powołany przez biskupa diecezjalnego asystent kościelny. Celem Szkolnych Kół Caritas jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym, rozpoznawanie konkretnych problemów występujących w najbliższym otoczeniu, uczenie się współpracy z organizacjami młodzieżowymi, społecznymi, państwowymi, samorządowymi, fundacjami i stowarzyszeniami, współpraca z Parafialnymi Zespołami Caritas. Członkowie Szkolnych Kół Caritas włączają się w akcje charytatywne Caritas Diecezji Toruńskiej, takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, akcje wielkopostne, Niedziela Miłosierdzia Bożego, Tydzień Miłosierdzia. Pod patronatem Caritas działają 3 bursy dla młodzieży licealnej i akademickiej ze środowisk wiejskich w Brodnicy, Grudziądzu i Przysieku. W Działdowie organizowane jest hospicjum stacjonarne dla przewlekle chorych i wymagających opieki paliatywnej. Wszystkie te dzieła służące człowiekowi w potrzebie powstały w ciągu 15 lat istnienia diecezji toruńskiej. Ich powstanie, rozwój i istnienie są możliwe dzięki instytucjom, firmom, osobom prywatnym, którzy swoimi ofiarami i modlitwą wspierają działalność Caritas. Szczegółowe dane na temat działalności Caritas Diecezji Toruńskiej można znaleźć na stronach internetowych www.torun.caritas.pl Ks. Dariusz Żurański

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem