Reklama

Więcej niż szkoła

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 12/2007

W Warszawie i okolicach jest ponad czterdzieści szkół katolickich. Jedne z nich są bardziej renomowane, inne na renomę muszą jeszcze zasłużyć. Jednak dla rodziców najważniejsze jest, że szkoły te wychowują w duchu wartości chrześcijańskich.

Tym, co przyciąga chętnych, jest na pewno świetne wyposażenie: nowoczesne komputery, pracownie chemiczne, biologiczne czy przestronna sala gimnastyczna z profesjonalnym sprzętem. Najważniejsze jednak jest katolickie wychowanie. Rodzice coraz częściej dochodzą dzisiaj do wniosku, że sama edukacja, nawet najlepsza, to nie wszystko. Dlatego też swe pociechy wysyłają właśnie do szkoły katolickiej.

Spójne wychowanie

Dodatkowym atutem katolickich szkół w Warszawie jest stosunkowo niewielka liczba uczniów. Zazwyczaj są to placówki bardzo kameralne, gdzie nauczyciele doskonale znają swych podopiecznych. Dlatego znają także ich problemy. Tak jest np. w przypadku Kolegium św. Józefa na Kole, gdzie klasy liczą zaledwie kilkanaście osób. - Szczególnie w wieku gimnazjalnym ma to duże znaczenie. Dzięki temu wychowawcy mogą bardziej indywidualnie podchodzić do swych uczniów. Nie ma anonimowości - wyjaśnia Łukasz Rokicki, dyrektor gimnazjum na Kole.
W Kolegium św. Józefa podobnie jak w innych szkołach katolickich duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo uczniów. - W takim małym gronie łatwiej jest uchronić uczniów przed przemocą, narkotykami czy innymi patologiami - podkreśla Rokicki.
Niewątpliwym walorem edukacji katolickiej jest również fakt, że istnieje spójność wychowania w domu i szkole. - Gdy szkoła i rodzina żyją tą samą wiarą, dziecko przyjmuje swoją wiarę za coś naturalnego i powszechnego - uważa ks. Jacek Grabowski, kurator szkół katolickich w archidiecezji warszawskiej. Jego zdaniem, ważne jest również środowisko, które tworzy szkoła. Dziecko ma wokoło grupę ludzi, którzy żyją tymi samymi wartościami. Oczywiście nie znaczy to, że dzieci w szkołach katolickich są „święte” - żartuje ks. Grabowski.

Dlaczego katolicka?

W szkole katolickiej spotykają się trzy najważniejsze elementy życia młodego człowieka: szkoła, rodzina, Kościół. - Mimo że w szkole świeckiej jest katecheza i rekolekcje, to jednak Kościół jest jakby obok, poza nawiasem. Natomiast w szkołach katolickich to Kościół wyznacza styl uprawiania nauki i wychowania - podkreśla ks. Grabowski.
Szkoła, która ma status katolickiej palcówki edukacyjnej, musi posiadać dekret biskupa miejsca. Podlega również prawu kanonicznemu. Pieczę nad nią sprawuje kurator wyznaczony przez biskupa. Zadaniem dyrektora takiej szkoły jest również weryfikacja nauczycieli, których zatrudnia.
- Zawsze, gdy przyjmuję do pracy nauczyciela, to zadaję także pytania dotyczące wiary i jego przynależności do Kościoła. Również podczas wizytacji zwracam uwagę, czy poglądy i nauczanie prezentowane na lekcjach są zgodne z nauką Kościoła - podkreśla Piotr Bejnar-Bejnarowicz, dyrektor Liceum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II.

Reklama

Współpracują z psychologami

W wielu katolickich szkołach oprócz sal lekcyjnych znalazło się również miejsce na kaplicę. Często szkoły mieszczą się przy budynkach parafialnych. Wówczas kościół pełni rolę kaplicy szkolnej. Tak jest w Kolegium św. Józefa na Kole, gdzie uczniowie codziennie przed lekcjami zbierają się na wspólnej modlitwie. - Mamy także pokaźną grupkę, która podczas długiej przerwy modli się na różańcu przed figurką Matki Bożej - mówi Łukasz Rokicki.
Bywa również tak, że rodzice chcą zapisać dziecko do katolickiej szkoły, bo mają jakieś problemy emocjonalne i wychowawcze. Ostatnio takich uczniów do katolickich placówek trafia coraz więcej. Wówczas często potrzebna jest współpraca psychologa, rodziców i wychowawców, aby jak najlepiej zdiagnozować problem. - Nie boimy się również trudnych psychologicznie i wychowawczo przypadków. Bo przecież to się wpisuje w misję szkoły katolickiej - uważa Bejnar-Bejnarowicz.

21 kwietnia organizujemy święto edukacji katolickiej, które ma promować nie tylko nasze szkoły, ale samą ideę szkolnictwa katolickiego. Jest to wspólna akcja szkół archidiecezji, która ma pokazać ludziom walory katolickiego wychowania. Chcemy tym samym zachęcić pedagogów do refleksji nad modelem wychowania ze wskazaniem na edukację katolicką.
Zapraszamy wszystkich 21 kwietnia przed południem na plac przed klasztorem Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Zainteresowani rodzice i młodzież będą mogli zasięgnąć tam wszystkich potrzebnych informacji.

Wszystkie adresy Szkół Katolickich (także internetowe) oraz telefony można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej: www.archidiecezja.warszawa.pl w dziale Katecheza.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów

2019-10-14 20:47

wpolityce.pl

PKW podaje pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Wygrywa PiS, zdobywając 43,59 proc. głosów.

Screen TVP Info

W wyborach wzięło udział 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencja wyniosła aż 61,74 proc.! To najlepszy wynik w ostatnim 30-leciu. Liczba głosów nieważnych 207 747, co stanowi 1,11 proc. ogólnej liczby głosów. Jest ona niższa niż w wyborach z 2015 roku - wtedy było ich ponad 394 tysiące.

PSL uzyskało 30 mandatów. PiS zdobyło 235 mandatów. SLD 49 mandatów, Konfederacja 11 mandatów, KO 134 mandaty. Mniejszość niemiecka uzyskała 1 mandat.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem