Reklama

Kapłan wielkiej ofiary

Ks. Janusz Romańczuk
Edycja zamojsko-lubaczowska 12/2007

Pisząc świadectwo o śp. ks. inf. Jacku Żórawskim, pragnę nawiązać do pewnych faktów z Jego życia, które łączą się ze sprawą budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, a pośrednio i ze mną jako budowniczym.
W roku1976, gdy został mianowany przez bp. Bolesława Pylaka na proboszcza i dziekana w Zamościu, wkrótce nastąpił podział dekanatu: na kolegiacki i nowomiejski. W latach 80., po wyborze Polaka na Papieża i po przemianach politycznych, przyszła odwilż dla Kościoła i dopiero teraz można było zacząć myśleć o budowie kościołów w nowych dzielnicach miast. Planem rozbudowy objęty został także Zamość. Obaj księża dziekani dołożyli wszelkich starań, by w tej części nowego Zamościa powstał kościół jako pomnik na jubileusz 600-lecia Jasnej Góry.
Kiedy księża dziekani przedstawili w Kurii moją kandydaturę na budowniczego, wtedy otrzymałem nominację na rektora budowy kościoła. Parafia powstała z osiedli należących do parafii Kolegiackiej i Świętego Krzyża, ale kościół stanął na terenie dekanatu kolegiackiego, bo pod budowę Ksiądz Jacek przekazał 1,5 ha placu. Po otrzymaniu placu przyszła kolej na jego poświęcenie. W roku 1983 z racji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry Obraz Matki Bożej Królowej Polski peregrynował przez Polskę i miał również przybyć do Zamościa - do Kolegiaty. Wtedy ks. Jacek zadecydował, by obraz przybył na nowy plac przeznaczony pod budowę kościoła i przy duchowej obecności Matki Bożej Królowej Polski - uroczyście został poświęcony. I tak się stało - 10 maja 1983 r. W czasie budowy Ksiądz Jacek stale interesował się pracami, przyjeżdżał na plac, przyglądał się robotom i zawsze pytał mnie o finanse. Zapraszał mnie do Kolegiaty z kazaniami, bym później mógł zebrać tacę na budowę. Ksiądz Jacek decydował przez szereg lat, że taca z Bożego Ciała - zbierana na Wielkim Rynku - przeznaczona będzie na budowę kościoła. Na każdą moją prośbę zawsze odpowiadał swoją gotowością. Pomagał w spowiedzi, głosił kazania z racji różnych uroczystości. Znając Księdza Infułata od 30 lat i podsumowując Jego szlachetną osobowość, z pełnym przekonaniem chcę powiedzieć, że był to wielki człowiek i wielki kapłan w jednej osobie. Mogę tak napisać jako Jego spowiednik. Ksiądz Infułat był kapłanem wielkiej ofiary, bo z krzyżem cierpienia szedł przez całe życie. Nigdy nie narzekał, że cierpi, wszystko znosił w pogodzie ducha. I za tą kapłańską postawę, za synowski stosunek do Kościoła i ludzi, Bóg Go wynagrodził, że dane Mu było spotkać się osobiście z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Z okazji 400-lecia Zamościa Ksiądz Infułat zorganizował pielgrzymkę do Rzymu. Dowodem tego spotkania jest zdjęcie z Papieżem. Po Mszy św. koncelebrowanej z Ojcem Świętym w Jego prywatnej kaplicy przeszliśmy do sali, gdzie odbyła się audiencja i wręczenie pamiątki: o Zamościu i Kolegiacie Zamojskiej.

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem