Reklama

Z krzyżem na ulice miasta


Edycja małopolska 12/2007

25 marca na ulicach Krakowa będziemy przeżywać XVIII Akademicką Drogę Krzyżową. Jej dopełnieniem stanie się tradycyjnie V Akademicka Droga Światła. O idei tych modlitewnych spotkań z ks. Piotrem Iwankiem - duszpasterzem studentów zrzeszonych przy kolegiacie św. Anny w Krakowie - rozmawia Magdalena Miła

Magdalena Miła: - Jak to się stało, że siedemnaście lat temu na ulicach Krakowa miała miejsce pierwsza Akademicka Droga Krzyżowa?

Ks. Piotr Iwanek: - Pomysł zorganizowania Akademickiej Drogi Krzyżowej ulicami miasta powstał w 1990 r. To był czas, kiedy po raz pierwszy można było wyjść z krzyżem na ulice miasta, kontemplując cierpienia Pana Jezusa. Pomysł zrodził się w duszpasterstwie studentów.
Akademicka Droga Krzyżowa zawsze rozpoczynała się - i tak jest do dziś - przy kolegiacie św. Anny. Pierwotnie prowadziła pod Collegium Novum. Z czasem jednak, ze względu na coraz większą liczbę uczestników, wydłużono jej trasę. W 2000 r. po raz pierwszy młodzi, rozważając tajemnicę Męki Pańskiej, poszli aż pod katedrę Wawelską. Od kilku lat ostatnia stacja znajduje się przy wzgórzu wawelskim obok Krzyża Katyńskiego.
Charakterystyczne jest to, że co roku specjalnie na tę Drogę Krzyżową przygotowywane są rozważania przez osoby z różnych środowisk duszpasterskich. Kilka lat temu ich autorem był kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski.
Stało się tradycją, że ta największa w Krakowie, ale myślę, że także w Polsce, Droga Krzyżowa ulicami miasta odbywa się w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Chcę zaznaczyć, że inauguruje ona rekolekcje wielkopostne w kolegiacie św. Anny dla studentów. Dlatego też zawsze poprzedza ją Msza św.

- W zeszłym roku byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia...

- Ubiegłoroczna Akademicka Droga Krzyżowa była wyjątkowa. Tak się złożyło, że piąta niedziela Wielkiego Postu wypadała dokładnie 2 kwietnia, w pierwszą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca. Na prośbę kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, postanowiliśmy, że zakończy się ona pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej 3. Przybyło tak wiele osób, że ich liczba była nie do oszacowania. Pamiętam, jak ze względu na ogrom uczestników trudno było przejść z krzyżem. To było naprawdę niesamowite doświadczenie. Krucyfiks, wznoszący się wówczas ponad tłumem, był szczególną relikwią. To był ten sam krzyż, który Ojciec Święty Jan Paweł II trzymał w swoich rękach na kilka dni przed śmiercią. Przytulał go do swoich skroni w prywatnej kaplicy, łącząc się za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Drogi Krzyżowej w Koloseum. Dotarliśmy pod okno papieskie przed godz. 21.37. Na placu przy bazylice Ojców Franciszkanów przez kilka minut panowała przejmująca i wiele mówiąca cisza.

- Jaka będzie tegoroczna Akademicka Droga Krzyżowa?

- Tradycyjnie, nasze zgromadzenie rozpoczniemy Mszą św. o godz. 19.30 w kolegiacie św. Anny. Po Eucharystii ok. godz. 20.15 wyruszymy z krzyżem ulicami miasta, już po raz osiemnasty. Ze względu na prowadzone prace remontowe, trasa zostanie zmodyfikowana. Droga Krzyżowana przejdzie ulicami: św. Anny, Wiślną, Gołębią, Bracką oraz Grodzką pod wzgórze wawelskie. Na tegoroczną Akademicką Drogę Krzyżową, która odbędzie się 25 marca, rozważania zatytułowane „Tęsknię za wolnością” ułożyli ks. Adam Podbiera i s. Halina Mol. Osoby te bezpośrednio współpracują z młodzieżą i rozważania będą szczególnie dla młodych przeznaczone.

- W Krakowie od pięciu lat możemy przeżywać swego rodzaju dopełnienie Drogi Krzyżowej - w maju na ulice wyrusza Akademicka Droga Światła...

- Idea zorganizowania Drogi Światła powstała podczas obchodów Roku Jubileuszowego w Rzymie. Wielki Post - czas, w którym przygotowujemy się do przeżywania radości wielkanocnego Poranka - wypełniony jest wieloma nabożeństwami. Kiedy celebrujemy Wielkanoc, jakby zapominamy, że okres wielkanocny jest czasem najważniejszym w roku kościelnym. Dlatego też podjęliśmy organizację Drogi Światła. Bardzo chcemy, aby to było dopełnienie Drogi Krzyżowej. Musimy pójść dalej za Chrystusem, nie tylko za krzyżem do Jego grobu, ale także wielbiąc tajemnicę Jego zmartwychwstania. Nosimy w sobie przecież chrześcijańską nadzieję i wiarę, że Jezus żyje.
Zewnętrznie Droga Światła wygląda podobnie jak Droga Krzyżowa. Przeżywamy również 14 stacji, jednak teraz kontemplujemy w nich tajemnicę Chrystusa Zmartwychwstałego.
Droga Światła została w pewien sposób związana z uroczystościami ku czci św. Stanisława. Odbywa się w sobotę poprzedzającą procesję z Wawelu na Skałkę. W tym roku Droga Światła odbędzie się 12 maja. Wyruszymy o godz. 19.30 ze wzgórza wawelskiego, podążając bulwarami wiślanymi. Nasze wędrowanie zakończymy Apelem Jasnogórskim na Skałce przy krzyżu, który przynieśli tutaj studenci na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1979 r. Zatem miejsce to ma także symboliczny wymiar.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem