Reklama

Polscy księża w Cleveland

Cleveland, największa metropolia Ohio, była miejscem 18. już konwencji stowarzyszenia księży polskiego pochodzenia (Polish American Priest Association). Stowarzyszenie to powstałe z inicjatywy biskupa Johna W. Yanta’y, ordynariusza diecezji Amarillo w Teksasie, stawia sobie za zadanie promowanie wśród amerykańskiej Polonii polskich tradycji i zwyczajów liturgicznych oraz troszczenie się zachowanie kulturowego i materialnego dziedzictwa Polonii. Wzajemne wsparcie i wspólnota księży polskiego pochodzenia działających w ramach stowarzyszenia ma stanowić płaszczyznę wymiany doświadczeń oraz inspirować do bardziej efektywnej pracy na rzecz Polaków w Stanach Zjednoczonych.
Uczestnicy konwencji brali udział w niezwykle bogatym i zróżnicowanym programie, którego główne ramy zostały wypracowane podczas poprzednich zjazdów. Obejmował on część religijną, na którą składały się m.in.: wspólna liturgia Mszy św., którą sprawowano w różnych historycznych polskich świątyniach Cleveland i jego przedmieściach oraz liturgią w katedrze miasta, której przewodniczył miejscowy ordynariusz, abp Richard G. Lennon. Program obejmował również wizytę w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym, gdzie podczas modlitwy bp Tomasz Paprocki z Chicago wezwał, by nie zapominać, iż duchowni i klerycy narażeni są na szczególne ataki złego ducha.
Istotnym elementem zjazdu były wystąpienia poświęcone bądź aktualnym zagadnieniom posługi w polonijnych parafiach, bądź demograficznym i socjologicznym uwarunkowaniom funkcjonowania tych parafii w przeszłości (np. ks. Leonard Chrobot z South Bend, IN). Pierwszego rodzaju zagadnienia prezentowane były w trzech referatach. Bp Robert J. Carlson z Saginaw zajął się troską o budzenie powołań kapłańskich i zakonnych w celu zapewnienia odpowiedniej posługi duszpasterskiej dla Polonii; ks. Czesław Krysa z Buffalo ukazał rozbieżne potrzeby i oczekiwania starszego i młodszego pokolenia emigrantów w odniesieniu do liturgii, a bp Arthur J. Serratelli z Paterson przedstawił eklezjalny wymiar polonijnych parafii w odniesieniu do innych parafii diecezji, do diecezji jako takiej oraz w odniesieniu do całej wspólnoty Kościoła i kościoła w Polsce.
Jak każda konwencja PAPA, tak i ta w Cleveland dała okazję jej uczestnikom do zapoznania się lokalnymi polonijnymi parafiami. Przekonali się oni, że architektura wielu tutejszych kościołów w niczym nie ustępuje najlepszym przykładom znanym z Chicago czy innych ośrodków życia Polonii. Księża mogli zapoznać się również z historią niektórych z nich sięgającą, jak w przypadku parafii św. Stanisława w Cleveland, roku 1873.
Każdego roku stowarzyszenie polonijnych księży przyznaje nagrodę im. ks. Leopolda Moczygemby - twórcy pierwszej polonijnej parafii w Stanach Zjednoczonych. Nagroda ta ma na celu uhonorowanie duchownych, którzy przyczynili się do rangi duszpasterstwa wśród amerykańskiej Polonii. W tym roku nagrodę tę otrzymał obchodzący złoty jubileusz kapłaństwa ks. Ralph A. Bodziony, niestrudzony animator życia religijnego i kulturowych działań Polonii w Cleveland. W uroczystym bankiecie, na którym zaprezentowano to wyróżnienie, wzięło udział ponad trzystu przedstawicieli lokalnej Polonii oraz goście, jak np. kard. Adam Majda z Detroit czy bp Ryszard Karpiński z Lublina. Największe skupisko polonijne w Stanach Zjednoczonych reprezentowała dość skromna liczebnie delegacja: ks. Tomasz Bernas, ks. Wojciech Kwiecień, ks. Michał Osuch, C.R., ks. Piotr Gałek, ks. Antoni Dziorek, C.R. ks. Adam Gałek oraz ks. Marek Jurzyk.
Szczególne uznanie należy się organizatorom bankietu i tegorocznej konwencji PAPA, ks. Erykowi S. Orzech oraz ks. Jerzemu Kusemu.
Następne spotkanie księży polskiego pochodzenia ma odbyć się wiosną 2008 r. w Orlando, na Florydzie. Tam właśnie ordynariuszem jest polski biskup Tomasz Wenski, który - ciekawostka - mówi biegle także po kreolsku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję