Reklama

Srebrny jubileusz parafii

Pragniemy, aby w roku jubileuszu 25-lecia naszej wspólnoty młodzi ludzie poczuli się spadkobiercami tych, którzy ten kościół budowali, oraz zrozumieli swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i naszej parafii

W Wielką Sobotę, 7 kwietnia, liturgii Nocy Paschalnej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie przewodniczył bp Artur Miziński, rozpoczynając jubileuszowe uroczystości 25-lecia istnienia parafii. Otwierają one całą serię wydarzeń ważnych dla tej lokalnej wspólnoty i Kościoła lubelskiego. Będą to: poświęcenie ramy obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (3 maja), odpust przypadający w 350. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (16 maja) i 7. rocznica konsekracji kościoła (21 maja), poprzedzona uroczystym dniem wizytacji kanonicznej. 16 września osoby duchowne pochodzące z parafii spotkają się z wiernymi na Eucharystii. Kulminacją i zakończeniem jubileuszu będzie uroczysta Msza św. sprawowana 12 grudnia, poprzedzona misjami św., gdy kapłani i wierni wraz z abp. Józefem Życińskim podziękują Bogu za wspólne lata, istnienie parafii i wybudowany tu kościół.
Rozpoczęcie jubileuszu w tak ważnym w Kościele czasie ustawia przyszłe wydarzenia i te, które przez lata wpisały się w historię tego miejsca, w świetle wydarzeń paschalnych i radości płynącej z faktu ostatecznego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej bp Artur poświęcił nową chrzcielnicę - ostatni istotny element wyposażenia świątyni (po ołtarzu, ambonie, tabernakulum, stacjach Drogi Krzyżowej i organach). 7 kwietnia do wspólnoty Kościoła przez chrzest św. włączono dwoje nowych parafian. Zebrani wokół ołtarza wspominali wówczas, że i oni - dzięki łasce tego sakramentu - otrzymali nowe życie. Poświęcony na początku Liturgii ogień, od którego zapalono Paschał i kolejno świece wiernych, przypomniał, że „Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera” (Rz 6, 9).
Tydzień później, 14 kwietnia, bp Piotr Libera - biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski - udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Jan Mitura, dziekan dekanatu Lublin - Północ oraz proboszcz i wicedziekan ks. kan. Jerzy Ważny. Ponad 150-osobowej grupie uczniów Gimnazjum nr 16 towarzyszyli obecnością i modlitwą rodzice, nauczyciele, katecheci, siostry Urszulanki i księża. Uroczystość wpisała się w święto Kościoła lokalnego, stąd życzenie duszpasterzy: „Pragniemy, aby w roku jubileuszu 25-lecia naszej wspólnoty młodzi ludzie poczuli się spadkobiercami tych, którzy ten kościół budowali, oraz zrozumieli swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i naszej parafii”.
Bp Libera prosił o modlitwę za bierzmowanych. Ważne jest, aby młodzież przyjmująca sakrament rozumiała, że „nie jest to tylko uroczystość, którą czyni wizyta biskupa, rodzinne spotkanie, piękna oprawa Mszy św., ale jest to dla dzień wkroczenia w dojrzałe chrześcijaństwo”. Umocnioną Duchem Bożym młodzież Ksiądz Biskup zachęcał do wzrastania w odważnym świadectwie wiary. „Przez wieki mówiono o bierzmowaniu językiem żołnierskim. Razem z pieczęcią sakramentu otrzymujecie Dary Ducha Świętego, bez których składanie ewangelicznego świadectwa jest właściwie niemożliwe” - przypomniał. Dary Ducha Świętego bp Libera zobrazował młodzieży jako „siedem wspaniałych programów komputerowych, podłączonych do Bożego Internetu”. Zadaniem dla chrześcijan jest nieustanne samoszkolenie do korzystania z bogactwa, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Żyjemy w różnych środowiskach, ale wszędzie zobowiązani jesteśmy do przeżywania codzienności w duchu wiary i z troską o bliźnich.
14 kwietnia bp Libera życzył nowobierzmowanym, aby otoczeni życzliwą wspólnotą sióstr i braci w wierze, wspierani przez nich w dorosłym, chrześcijańskim pielgrzymowaniu przez ziemię wytrwali przy Chrystusie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję