Reklama

Srebrny jubileusz parafii

Pragniemy, aby w roku jubileuszu 25-lecia naszej wspólnoty młodzi ludzie poczuli się spadkobiercami tych, którzy ten kościół budowali, oraz zrozumieli swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i naszej parafii

W Wielką Sobotę, 7 kwietnia, liturgii Nocy Paschalnej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie przewodniczył bp Artur Miziński, rozpoczynając jubileuszowe uroczystości 25-lecia istnienia parafii. Otwierają one całą serię wydarzeń ważnych dla tej lokalnej wspólnoty i Kościoła lubelskiego. Będą to: poświęcenie ramy obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (3 maja), odpust przypadający w 350. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (16 maja) i 7. rocznica konsekracji kościoła (21 maja), poprzedzona uroczystym dniem wizytacji kanonicznej. 16 września osoby duchowne pochodzące z parafii spotkają się z wiernymi na Eucharystii. Kulminacją i zakończeniem jubileuszu będzie uroczysta Msza św. sprawowana 12 grudnia, poprzedzona misjami św., gdy kapłani i wierni wraz z abp. Józefem Życińskim podziękują Bogu za wspólne lata, istnienie parafii i wybudowany tu kościół.
Rozpoczęcie jubileuszu w tak ważnym w Kościele czasie ustawia przyszłe wydarzenia i te, które przez lata wpisały się w historię tego miejsca, w świetle wydarzeń paschalnych i radości płynącej z faktu ostatecznego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej bp Artur poświęcił nową chrzcielnicę - ostatni istotny element wyposażenia świątyni (po ołtarzu, ambonie, tabernakulum, stacjach Drogi Krzyżowej i organach). 7 kwietnia do wspólnoty Kościoła przez chrzest św. włączono dwoje nowych parafian. Zebrani wokół ołtarza wspominali wówczas, że i oni - dzięki łasce tego sakramentu - otrzymali nowe życie. Poświęcony na początku Liturgii ogień, od którego zapalono Paschał i kolejno świece wiernych, przypomniał, że „Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera” (Rz 6, 9).
Tydzień później, 14 kwietnia, bp Piotr Libera - biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski - udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Jan Mitura, dziekan dekanatu Lublin - Północ oraz proboszcz i wicedziekan ks. kan. Jerzy Ważny. Ponad 150-osobowej grupie uczniów Gimnazjum nr 16 towarzyszyli obecnością i modlitwą rodzice, nauczyciele, katecheci, siostry Urszulanki i księża. Uroczystość wpisała się w święto Kościoła lokalnego, stąd życzenie duszpasterzy: „Pragniemy, aby w roku jubileuszu 25-lecia naszej wspólnoty młodzi ludzie poczuli się spadkobiercami tych, którzy ten kościół budowali, oraz zrozumieli swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i naszej parafii”.
Bp Libera prosił o modlitwę za bierzmowanych. Ważne jest, aby młodzież przyjmująca sakrament rozumiała, że „nie jest to tylko uroczystość, którą czyni wizyta biskupa, rodzinne spotkanie, piękna oprawa Mszy św., ale jest to dla dzień wkroczenia w dojrzałe chrześcijaństwo”. Umocnioną Duchem Bożym młodzież Ksiądz Biskup zachęcał do wzrastania w odważnym świadectwie wiary. „Przez wieki mówiono o bierzmowaniu językiem żołnierskim. Razem z pieczęcią sakramentu otrzymujecie Dary Ducha Świętego, bez których składanie ewangelicznego świadectwa jest właściwie niemożliwe” - przypomniał. Dary Ducha Świętego bp Libera zobrazował młodzieży jako „siedem wspaniałych programów komputerowych, podłączonych do Bożego Internetu”. Zadaniem dla chrześcijan jest nieustanne samoszkolenie do korzystania z bogactwa, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Żyjemy w różnych środowiskach, ale wszędzie zobowiązani jesteśmy do przeżywania codzienności w duchu wiary i z troską o bliźnich.
14 kwietnia bp Libera życzył nowobierzmowanym, aby otoczeni życzliwą wspólnotą sióstr i braci w wierze, wspierani przez nich w dorosłym, chrześcijańskim pielgrzymowaniu przez ziemię wytrwali przy Chrystusie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję