Reklama

Byliśmy tam…

Marsz dla Życia

W ostatnich dniach marca przeszedł ulicami Warszawy Marsz dla Życia. Wzięło w nim udział ok. 20 tys. Polaków zaangażowanych w ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Chcąc dodać odwagi posłom przygotowującym zmianę konstytucji, przybyliśmy do stolicy, by opowiedzieć się za poszanowaniem prawa do życia.

Niedziela podlaska 18/2007

Dzięki wsparciu posła Krzysztofa Jurgiela, który sponsorował nam w całości wyjazd do Warszawy, mogliśmy wziąć czynny udział w tym pięknym spotkaniu. 14-osobowa grupa słuchaczy Radia Maryja z Bielska Podlaskiego oraz z Brańska wzięła udział w marszu, który rozpoczął się Mszą św. sprawowaną o godz. 12 w kościele pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Modliliśmy się w intencji „zwycięstwa cywilizacji życia nad cywilizacją śmierci i przebłagania Boga za grzechy przeciw życiu”. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski. W koncelebrze zaś uczestniczyli księża biskupi: Antoni Dydycz z diecezji drohiczyńskiej, Romuald Kamiński z Ełku, ordynariusz sandomierski Andrzej Dzięga, Edward Frankowski z Sandomierza oraz Henryk Tomasik - delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży, a także ks. prał. Zdzisław Peszkowski i o. Tadeusz Rydzyk CSsR. We wspólnej modlitwie wzięły również udział grupy pielgrzymów z całej Polski wraz ze swoimi kapłanami. Przybyła także Rodzina Radia Maryja z diecezji drohiczyńskiej: z Bielska Podlaskiego, Brańska, Węgrowa oraz Miedznej. Wśród liczne zgromadzonych obrońców życia można było zauważyć na placu Trzech Krzyży liczną grupę ludzi młodych oraz całe rodziny z małymi dziećmi.
W homilii bp Dzięga powiedział, że wszyscy Polacy są zobowiązani do wypełnienia testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Ślubów Jasnogórskich. Życie człowieka jest nietykalne, jest godne miłości i szacunku. Tylko Bóg jako dawca życia może je człowiekowi odebrać! Biskup Sandomierski nawoływał wszystkich Polaków do odważnego dawania świadectwa za życiem poprzez duchowe dołączenie do uczestników marszu. „Stańcie razem z nami i wesprzyjcie ten głos prawdy, którą głosimy, i wesprzyjcie ten głos miłości, który chcemy dać Polsce i Europie (...). Zatroszczcie się razem z nami o szczęście i radość tych, którzy za siebie jeszcze nic mówić nie mogą”. Na zakończenie Mszy św. odśpiewaliśmy „Boże, coś Polskę”, podnosząc wysoko w górę nasze biało-czerwone flagi.
Idąc w modlitewnym rozmodleniu pod gmach Sejmu RP, rozważaliśmy Drogę Krzyżową Nienarodzonych. Pod siedzibą parlamentu wysłuchaliśmy fragmentów homilii Ojca Świętego Jana Pawła II - największego obrońcy życia oraz apelu Rady ds. Rodziny wzywającego do zmian w Konstytucji RP. Dzięki toruńskim mediom - Radiu Maryja i Telewizji Trwam - mieliśmy telebimy oraz bardzo dobre nagłośnienie, dzięki któremu także posłowie będący na sejmowych obradach mogli usłyszeć to wielkie „TAK dla życia”. Następnie na przygotowanym podeście wystąpili ze swoimi przemówieniami eurodeputowani Urszula Krupa i Witold Tomczak. W imieniu marszałka sejmu Marka Jurka głos zabrał poseł PiS-u Marian Piłka. Wszystkie wystąpienia zostały przez zebranych przyjęte gromkimi oklaskami. Wicepremier Roman Giertych powiedział do zebranych, że głosowanie za konstytucyjną ochroną życia człowieka jest najważniejsze w tej kadencji sejmu. „Polski Kościół, my wszyscy, większość Polaków oczekujemy zmiany w art. 38 konstytucji (...) i w tej sprawie nie może być żadnych kompromisów”. Hanna Wujkowska, bioetyk, w swoim wystąpieniu powiedziała, że ta dyskusja to „zdarzenie o randze cywilizacyjnej”. Nasza ojczyzna debatuje bowiem nad tym, czy chce wpisywać się w krąg cywilizacji śmierci, czy też nauczyć świat cywilizacji życia.
Nasz Marsz dla Życia zakończył się odśpiewaniem „Roty” oraz odmówieniem o godz. 15 Koronki do Miłosierdzia Bożego. Na koniec czytaliśmy wymowne transparenty trzymane przez ludzi zgromadzonych pod sejmem, m.in.: „Nie istnieją małe morderstwa”, „Polska za życiem” czy „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Te wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci. Opowiedzieliśmy się za życiem tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych. Wznieśliśmy niemy okrzyk: „Nie zabijaj!”, wierząc, że Polska zagwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję