Reklama

Czas „Eutrapelii”

„Eutrapelia” w patriotycznym duchu

Trwa X Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Uczestniczy w nim młodzież 35 szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji sandomierskiej, przygotowując programy o treści narodowo-patriotycznej. Prezentacjom różnorodnych form artystycznej wypowiedzi w obecności kapituły festiwalowej towarzyszy modlitwa i dyskusja. - Jestem pod wielkim wrażeniem dojrzałości młodych ludzi - mówi Ewa Sęk, inicjatorka przedsięwzięcia, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach.
Tegoroczna edycja festiwalu przebiega pod hasłem „Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem”. Jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Jubileuszowa „Eutrapelia” została zainaugurowana w listopadzie, a teraz odbywają się artystyczne prezentacje w szkołach. Przygotowali je uczniowie ze Staszowa, Zawichostu, Stalowej Woli, Sandomierza, Janowa Lubelskiego, Tarnobrzega, Opatowa, Nowej Dęby, Niska, Rudnika nad Sanem, Ulanowa, Klimontowa, Wólki Gościeradowskiej, Koprzywnicy, Zaklikowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Szewnej i Modliborzyc. - Te działania wpisują się w rządowy program „Patriotyzm jutra”, którego zostaliśmy laureatem - informuje Ewa Sęk.
Młodzież podejmuje różnorodne tematy, świadczące o poważnym podchodzeniu do życia i poszukiwaniu swojego miejsca w polskim społeczeństwie. Przykładowe to: „Wiara ojców naszych”, „Myśląc ojczyzna”, „Jan Paweł II - syn narodu polskiego”, „Moje Westerplatte dziś - nie wolno mi zdezerterować”. Prezentacje stają się okazją do zadawania fundamentalnych pytań o to, czym jest miłość, wolność, przyjaźń, zbawienie. Są świadectwem myślenia kategoriami wartości narodowych i dbałości o dziedzictwo ojczystej kultury.
Podczas spotkań kapituły festiwalowej z młodzieżą dochodzi do interesujących rozmów. Owe dyskusje pozawalają wysnuć wniosek, że tendencja do wyjeżdżania młodych ludzi z Polski zostanie zahamowana. Uczniowie stwierdzają bowiem, że pragną budować swoją przyszłość w ojczyźnie.
„Eutrapelię” zakończy finał w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. W spotkaniu, które odbędzie się 6 czerwca, weźmie udział około 50 delegacji szkół i wielu gości. Mszy św., sprawowanej na Placu Piłsudskiego o godz. 9.30, będzie przewodniczył bp Andrzej Dzięga, główny patron festiwalu. Po zakończeniu modlitwy - w sali widowiskowej MDK - zostaną zaprezentowane przedstawienia o tematyce patriotycznej, przewidziano także czas na agapę. - Będzie to nasze wspólne świętowanie po polsku - podkreśla Ewa Sęk.

Piotr Jackowski

Stalowa Wola

Papieskie słowa o właściwym wykorzystywaniu wolności w życiu młodych ludzi towarzyszyły zamyśleniu, w jakie wprowadzona została publiczność stalowowolskiego Liceum im. KEN, którego uczniowie zaprezentowali program „Jan Paweł II - Karol Wojtyła - syn polskiego narodu”.
Kapitule „Eutrapelii” towarzyszyli: proboszcz ks. Edward Madej, ks. Augustyn Łyko, ks. Józef Sałek, Sylwia Węglińska - katechetka tutejszej szkoły, Mariusz Potasz - dyrektor Liceum, młodzież i nauczyciele. Zaprezentowano również wystawę prac plastycznych, której tematem była postać i dzieło Jana Pawła II. Ks. Andrzej Jakóbczak podkreślał, że słowa Wielkiego Papieża mogą pomóc młodzieży we właściwym kształtowaniu i przeżywaniu swojego życia. Ciekawostką stalowowolskiego spotkania, które miało miejsce 17 kwietnia br., był konkurs poetycki.

Jakub Kowalski

Reklama

Zespół Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego rozpoczął udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” 10 lat temu. Dyrektor Danuta Polańska i Grażyna Matuła od 1. edycji zgłaszają udział swojej szkoły.
Pieśń „Bogurodzica” i slajdy z 2 kwietnia 2005 r. rozpoczęły prezentację. Młodzież poprzez recytacje, zdjęcia i filmy, muzykę Chopina przybliżyła biografię naszego wielkiego Rodaka. Wspólny śpiew „Barki” zakończył bogatą w środki wyrazu i różne formy prezentację, przygotowaną przez Renatę Pyjor, ks. Kazimierza Sagana i Dorotę Wdowiak. Kapitule Festiwalu przewodniczył ks. Jerzy Warchoł, który pogłębił refleksje nad Ojczyzną i nauką oraz twórczością Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali także Ewy Kornasiewicz, studentki pedagogiki KUL-u w Stalowej Woli.

Ewa Sęk

Janów Lubelski

20 kwietnia br. w janowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w pierwszej sztuce, pt. „Moje Westerplatte dziś, nie wolno mi zdezerterować”, młodzież przedstawiła rozterki współczesnego licealisty w kwestii wyboru dobra i zła. W drugiej części, zatytułowanej „Otwórz swój skarbiec - modlitwy za Ojczyznę”, młodzież recytowała teksty modlitw za Ojczyznę i rządzących, które zostały napisane przez uczniów na katechezie. W trzeciej części została przybliżona postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, szczególnie jego ogromny wkład w obronę wiary i Kościoła. Prezentowane teksty były przeplatane pieśniami, wykonywanymi przez szkolny chór, pod kierunkiem Urszuli Wiechnik. Gośćmi specjalnymi spotkania były siostry Natalia i Iryna Jewtuszok z Ukrainy, które śpiewały polskie pieśni patriotyczne przy akompaniamencie bandur.
Na zakończenie kapituła Festiwalu pogratulowała uczestnikom oraz osobom uczącym religii: s. Aurelii Leszczyńskiej, Elżbiecie Tylus i ks. Grzegorzowi Marzec, którzy po raz kolejny przygotowali janowskie „Eutrapelia”.

Ks. Grzegorz Marzec

Sandomierz

Montaż poetycko-refleksyjny, „Maryja w kulcie narodu polskiego”, oraz prace plastyczne w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu oceniła 18 kwietnia kapituła Festiwalu. Program artystyczny zaprezentowany w sandomierskiej bazylice katedralnej stał się modlitewną refleksją pełną poetycznego wyrazu, śpiewu pieśni maryjnych, autentycznych świadectw spotkań młodzieży z Maryją, a wreszcie symbolicznego obrazu. Uczniowie przybliżyli zgromadzonej publiczności prawdę o związaniu narodu polskiego z Matką Bożą. - To kochające serce Matki na przestrzeni wieków nigdy nas, Polaków, nie zawiodło. Dzisiaj pełni wdzięczności za tę nieustanną opiekę, w prastarej świątyni, w katedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, chcemy złożyć Jej hołd pełen szczerego, dziecięcego przywiązania - powiedziała s. Agnieszka Szymańska, reżyser programu. Wicedyrektor szkoły Bogusława Chruściel życzyła młodzieży, aby zaprezentowane wartości niosła w swoje codzienne życie. Inscenizacji towarzyszyła wystawa prac plastycznych.
Prezentacja została przygotowana pod kierunkiem s. Agnieszki Szymańskiej i ks. Dariusza Woźniczki.

Ks. Dariusz Woźniczka

Zawichost

Reklama

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście swój debiut w Festiwalu rozpoczął Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, celebrowaną przez ks. Pawła Małka, z homilią ks. Marka Rusaka. Oprawę Eucharystii przygotowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem Magdaleny Krawczyńskiej i proboszcza ks. Marka Rusaka. Po Mszy św. kapituła Festiwalu wraz z zaproszonymi gośćmi - burmistrzem Miasta Andrzejem Iskrą, dyrekcją w osobach Anny Żak i Anny Strugarskiej oraz gronem pedagogicznym udała się do szkoły, gdzie była uczestnikiem spektaklu teatralnego pt. „Wiara ojców naszych” z dedykacją dla biskupa seniora Wacława Świerzawskiego. Program bogaty w formy wokalno-muzyczne i poezję zainspirowany został przez s. Elżbietę Wrzała ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

Ewa Sęk

Tarnobrzeg

Młodzież tarnobrzeskiego ZSP nr 1 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła „Proroka”. Na jubileuszową edycję o patriotycznym temacie Beata Rodzeń wraz z młodzieżą wybrała refleksje nad miłością, przyjaźnią, pracą, modlitwą, religią, bólem, śmiercią, małżeństwem.
Kapitułę Festiwalu, której towarzyszli senator Janina Sagatowska i ks. Grzegorz Miszczak - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, powitał w murach szkoły dyrektor Tadeusz Nowak. Największą pochwałą dla talentu młodzieży były słowa Senator, która życzyłaby sobie, „aby ten spektakl można było obejrzeć w telewizji”.

Andrzej Zych

Staszów

„Narysuję dla Ciebie aniołka” - taki program poetycko-muzyczny zaprezentowała staszowska młodzież na deskach Domu Kultury, w niedzielę 15 kwietnia. Każdy chciał być aniołem dla innych - potwierdziła to aukcja prac plastycznych, w taki sposób anioły ze staszowskiego Liceum zapragnęły pomóc dzieciom, objętym opieką Bractwa św. Anny, w wakacyjnym odpoczynku.
Kapituła „Eutrapelii” stwierdziła, że możliwości anielskie drzemią w tylu sercach i trzeba je budzić. Z dumą obserwowali swoją uzdolnioną młodzież Jolanta Zdrojkowska - dyrektor Liceum w Staszowie, Maria Żmuda - przygotowująca program i ks. Sławomir Chrost - katecheta.

Jakub Kowalski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję