Reklama

Bądźmy jak Święta Rodzina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu przed obliczem Świętej Rodziny w częstochowskiej archikatedrze, sanktuarium Świętej Rodziny, modlono się w intencji rodzin. Na tradycyjną już uroczystość odpustową licznie przybyli parafianie, członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, alumni, siostry zakonne, wśród nich tak bliskie Bożej Rodzinie nazaretanki, członkowie Kapituły Archikatedralnej i księża archidiecezji. Po raz pierwszy przed Świętą Rodziną pochylił się nowy sztandar Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. Podczas kazania zwrócił uwagę, że Chrystus - Syn Boży zszedł do ludzi, żyjąc z Maryją i Józefem w zwykłej ludzkiej rodzinie pełnej niepewności, trudności i dramatów codziennego życia. Święta Rodzina tak jak wiele dzisiejszych bezdomnych i bezrobotnych także szukała schronienia i walczyła z trudami życia. Żyła jak my wszyscy, patrząc jednak z miłością, nadzieją i wiarą w posłannictwo dane od Stwórcy. Jakie są obecnie nasze rodziny? Wprowadzane ustawy antyrodzinne i szatan poprzez rozkład moralny, alkoholizm, lekceważenie życia i zgubne pokusy starają się zniszczyć tę największą świętość, jaką jest rodzina. Katolicy są jednak ludźmi nadziei. Polskie rodziny muszą o tym pamiętać w każdej sytuacji, to nasz, obok wzajemnej miłości, program na następne tysiąclecie.

Ważnym akcentem uroczystości było odnowienie przez przybyłych małżonków przyrzeczeń małżeńskich. Przed obliczem Świętej Rodziny podali sobie dłonie i powiedzieli małżeńskie: "Tak", a Bóg na nowo umocnił wolę i wsparł łaską. Modlono się, aby wszyscy małżonkowie byli zawsze źródłem pokoju i jedności w rodzinach i całym Kościele. W tym szczególnym dniu Ksiądz Arcybiskup zawierzył wszystkie rodziny Bogu, aby stały się przybytkiem życia i miłości dla nowych pokoleń, życzył pomyślnego roku, a Boża Dziecina ze stajenki betlejemskiej błogosławiła częstochowskim rodzinom i Ojczyźnie miłej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję