Reklama

Na św. Stanisława

Chwała Tobie, Gospodynie,
Iż o Twych świętych cześć słynie,
Ktora nigdy nie zaginie
I na wieki nie przeminie.

Wesel się, Polska Korona,
Iż masz takiego patrona:
Wielebnego Stanisława,
Ktory wyszedł rodem z Szczepanowa

(Pieśń o św. Stanisławie, XV wiek)

Maj przeżywamy w Kościele jako miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Przez 31 dni spotykamy się w naszych świątyniach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach, by wezwaniami Litanii Loretańskiej przyzywać opieki Matki Boga i Człowieka. Wśród tych wezwań jest również to, które określa Maryję jako Królową wszystkich Świętych.
8 maja Kościół w Polsce będzie wspominał św. Stanisława - Biskupa i Męczennika, którego czcimy jako głównego Patrona naszej ojczyzny. Kult tego Świętego szerzy się od wieków na naszej ziemi. Począwszy od Krakowa, gdzie w tym dniu odbywają się największe w Polsce uroczystości połączone z procesją z Katedry Wawelskiej do kościoła na Skałce, aż po parafię św. Stanisława w Górecku Kościelnym. To miejsce jest szczególnie bliskie naszym sercom i - jak mówi historia - sercu św. Stanisława. Tutaj, jak podają przekazy, w czasach najazdów tatarskich i kozackich, jednemu z miejscowych rolników objawił się św. Stanisław, wskazując miejsce, gdzie miały być wzniesione ku jego czci kaplice i kościół. Tutaj mieszkańcy Górecka i pielgrzymi szukali pociechy. Tutaj doznawali za sprawą św. Biskupa i Męczennika wielu łask. I tak jest po dziś dzień. Do malowniczego Górecka przybywają rzesze wiernych, by w miejscowym kościele, w którym znajdują się relikwie Świętego, podarowane przez kard. Karola Wojtyłę, upraszać jego wstawiennictwa. Przyłączmy się i my do czcicieli św. Stanisława, prosząc go słowami staropolskiej pieśni:

Miły święty Stanisławie,
Tyś u Boga w wielkiej sławie,
Bacz być łaskaw na Polany,
Oddal od nas niewierne pogany.

O męczenniku wielebny,
Z Boga i z ludzi chwalebny,
Wspomoż człowieka grzesznego
Oddal ode wszego złego. Amen.

(Pieśń- legenda o św. Stanisławie z XV wieku)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję