Reklama

Odpust Sarkandrowski

W niedzielę 3 czerwca odbyła się w Skoczowie uroczystość odpustowa ku czci św. Jana Sarkandra. Wśród tłumnie przybyłych pielgrzymów znajdowali się klerycy seminarium duchownego, liczni kapłani, siostry zakonne, władze samorządowe powiatu cieszyńskiego, miasta i gminy Skoczów, oraz bp Tadeusz Rakoczy, bp Janusz Zimniak i bp katowicki Gerard Bernacki.

Na początku ks. prał. Alojzy Zuber powitał w kościele parafialnym wszystkich zgromadzonych i poprosił bp. Tadeusza Rakoczego o przewodnictwo w uroczystości. Następnie pielgrzymi udali się w procesji na wzgórze Kaplicówka, gdzie została odprawiona przez Biskupa Ordynariusza uroczysta Msza św. Eucharystia była sprawowana również przez piętnastu nowych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej, którzy zostali wyświęceni dzień wcześniej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Homilię wygłosił bp Gerard Bernacki, przypominając znaczenie modlitwy w życiu chrześcijanina oraz nawołując do miłości bliźniego. „Św. Jan Sarkander uczy nas umiłowania drugiego człowieka bez reszty, bo rzeczywiście w każdym człowieku jako duszpasterz dostrzegał Jezusa i umiał go dostrzec” - mówił Kaznodzieja. „Chodzi o to, by każdy z nas, tak jak sługa Boży Jan Paweł II, umiał nachylić się nad drugim człowiekiem, człowiekiem jakim jest, i umieć dostrzec w tym człowieku ten Boży obraz, to Boże podobieństwo, na które on i ja zostaliśmy stworzeni. I w tym Chrystus nam mówi: gdy patrzysz na bliźniego, na drugiego człowieka, zastanów się, w jaki sposób mu dopomóc, w jaki sposób podać mu rękę, co należy czynić, co należy zrobić” - powiedział m.in. bp Gerard Bernacki.
Na ołtarz ofiarowały swe dary liczne delegacje, m.in. z dekanatu z Cieszyna, z dekanatu istebniańskiego, z dekanatu z Bielska-Białej, z dekanatu strumieńskiego.
Msza św. zakończyła się Litanią do św. Jana Sarkandra, odmówioną przed Najświętszym Sakramentem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.07 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję