Reklama

„Głód dobra” zawsze na czasie

Okres 90 lat to dostatecznie dużo czasu, aby mieszkańcy Kielc i Kielecczyzny mogli ocenić i docenić ogrom dzieła sióstr w białych habitach. 25 maja Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika obchodził swój jubileusz w Ośrodku Wychowawczym przy ul. Karczówkowskiej 15.

Niedziela kielecka 24/2007

Spotkanie w Ośrodku było okazją do przemówień i podziękowań, szczególnie ze strony s. Patrycji Bielawy OP, dyrektor Ośrodka, i m. Julii Bakalarz, przełożonej generalnej, która wraz z dawnymi współpracownicami kieleckiej placówki przyjechała na uroczystość. Była mowa o zapewnieniu dziewczętom poczucia bezpieczeństwa, dbaniu o pełny rozwój osoby ludzkiej, czego źródłem są także zakonne konstytucje.
Wychowanki Ośrodka pod kierunkiem s. Benedykty Baumann (prowadzącej grupę teatralną) zaprezentowały sztukę pt. „Głód dobra”, napisaną specjalnie na tę okazję. To historia matki założycielki Zgromadzenia w Polsce, Róży Kolumby Białeckiej, opowiedziana z wielkim talentem i dramaturgią. Scenariusz przenika wątek subtelnego łowienia dusz przez Boga, sięgający w czasy dziewczyny ze szlacheckiego dworku (która nie mogła znieść, że dzieci w listopadzie chodzą na bosaka) aż po współczesne uczniowskie wagary na kieleckiej Kadzielni.
Mszy św. dziękczynnej za 90 lat obecności w Kielcach przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W homilii wrócił do roku 1917 i do początków dzieła - „na ulice i do kościołów Kielc”. Miasto nigdy nie znało i nie zna litości, zawsze istniał w nim potężny margines nędzy moralnej. Służebnice św. Dominika zbudowały dziewczętom prawdziwy dom - z sercem, troską, zrozumieniem, kromką chleba. Ten dom to ich dzieło, a siostry, jak wszystkie matki, nie pytały o swoje prawa i cenę wykonanej pracy. - Dziękuję za wasz wkład w budowę naszego diecezjalnego domu (...), niech was nie omija ludzka wdzięczność, ani zwykła życzliwość - mówił Ksiądz Biskup.
Proboszcz ks. Edward Skotnicki, gospodarz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w obrębie której znajduje się Ośrodek, przypomniał, jak wiele wspólnota parafialna zawdzięcza obecności sióstr. Jest to m.in. ciągłość posługi w parafialnym kościele, bowiem gdy przez jakiś czas parafia była go pozbawiona, siostry udostępniały swą kaplicę. Msza św. była także dużym przeżyciem dla rodzin dziewcząt, szczególnie dla mam, które otrzymały życzenia z okazji Dnia Matki. Oprawę liturgii przygotowała grupa muzyczna Ośrodka.
Była także okazja do zwiedzania Ośrodka, w którym aktualnie przebywa ok. 65 dziewcząt w wieku 10-22 lat, pod opieką 21 sióstr. Gośćmi jubileuszowej uroczystości u dominikanek w tym dniu byli bp Kazimierz Ryczan i towarzyszący mu kapłani, Janusz Skibiński - świętokrzyski kurator oświaty, dyrektorzy szkół, w których uczą się wychowanki sióstr, siostry z zaprzyjaźnionych zgromadzeń.
Początki kieleckiej placówki i obecności dominikanek sięgają 1917 r., gdy ówczesny bp kielecki Augustyn Łosiński skierował pismo do przełożonej generalnej Zgromadzenia i prosił o objęcie kierownictwa nad „Przytułkiem dla dziewcząt”. Siostry wyszukiwały w Kielcach dziewcząt, którym potrzebna była pomoc i osadzały je w przytułku. Od 1922 r. funkcjonował oficjalny Zakład dla Sierot, do którego Magistrat kierował dziewczynki z ubogich rodzin, pozbawione możliwości nauki w szkołach. Krótko przy zakładzie był także żłobek.
W 1939 r., z początkiem II wojny światowej, siostry przyjmowały dzieci z innych miast Polski, np. z Poznania. Prowadziły także przedszkole dla wszystkich chętnych, w niektórych pomieszczeniach funkcjonował internat. Czas wojny był trudny dla zakładu - brakowało środków, niektóre budynki uległy zniszczeniu, w tym dom i zabudowania gospodarcze. Od 1960 do 1992 r. ośrodek funkcjonował jako Zakład Wychowawczy Caritas, został także wpisany do oficjalnego rejestru placówek oświatowych. W obecnej formie istnieje od 1996 r., jako Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckiej Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Kielcach, z przeznaczeniem dla dziewcząt wymagających specjalnego, obniżonego toku nauczania.
Dziewczęta przebywają w 4 grupach: Bł. Julii Rodzińskiej, Jana Pawła II, Siostry Faustyny, Matki Teresy z Kalkuty. Nad 10- i 15-osobowymi grupami czuwają siostry wychowawczynie. Pomagają w przyswajaniu wiedzy, uczą ogólnych zasad panujących w społeczeństwie, dużą wagę przykładają do wpojenia podstaw działalności samorządowej w dzisiejszym świecie, wspierają rozwój zainteresowań, organizują wakacyjny wypoczynek. Plan dnia obejmuje naukę, relaks, integrację. Wychowanie w Ośrodku oparte jest o wartości chrześcijańskie i cykl roku liturgicznego. To bodaj jedyny tego typu ośrodek w Polsce - z internatem, ale i z możliwością wyjazdów do domów na soboty i niedziele. Kapelanem w placówce jest ks. Stanisław Król.
Siostry przyjmują także do placówki dziewczęta sprawiające trudności wychowawcze. Jest również możliwość dziennego pobytu w Ośrodku dla tych, którzy potrzebują pomocy w odrabianiu lekcji. W tego typu zajęciach mogą uczestniczyć również chłopcy. W przyszłości siostry planują otwarcie bursy dla dziewcząt oraz przyjmowanie do Ośrodka chłopców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję