Reklama

Nareszcie Brzeg

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Brzegu wiedzie wiele dróg. Można tu przybyć pieszo, krocząc po ścieżkach Via Regia - Drogi Królewskiej, łączącej Kraków z Europą Zachodnią, koleją - przemierzając najstarszy odcinek kolei żelaznych na dzisiejszych ziemiach Polski, samochodem - mknąc pamiętającą okres międzywojenny autostradą A4, czy „wyznaczonymi” bursztynowym szlakiem drogami krajowymi, a nawet drogą wodną, wykorzystując pradawny szlak, jakim była i po dziś dzień jest Odra.

Zabytkowy Brzeg

Reklama

Wśród miast Śląska, a zwłaszcza województwa opolskiego, miasto Brzeg wyróżnia się w sposób szczególny. W historycznych zaułkach Starego Miasta czuć ducha bogatej przeszłości tego nadodrzańskiego grodu. Swoje wyraźne piętno odcisnęło na Brzegu średniowiecze, co podkreśla średniowieczny układ urbanistyczny, czytelny do dziś, mimo wszelkich burz, jakie dotknęły miasto na przestrzeni jego blisko 760-letniej historii. Niczym olbrzymy wyrastają w panoramie miasta gotyckie kościoły, strzelista wieża najpiękniejszego renesansowego ratusza na Śląsku czy otoczony parkową zielenią kompleks rezydencji Piastów Brzeskich. Tu rozpoczyna się polski odcinek Szlaku św. Jakuba. Przez miasto i w jego okolicy wiedzie Szlak Polichromii Brzeskich - jedyny w Polsce szlak, dzięki któremu można podziwiać znakomite przykłady średniowiecznego sakralnego malarstwa ściennego. Ale średniowiecza w Brzegu można „dotknąć” nie tylko w budowlach monumentalnych. Wiele brzeskich kamieniczek ma swój gotycki rodowód, który, dzięki prowadzonym od blisko 10 lat pracom i badaniom, wydobywany jest na światło dzienne. Szczególną brzeską ozdobą były odkrywane w wielu miejscach ozdoby architektoniczne, a zwłaszcza tzw. blendy - nisze imitujące otwory okienne z malowanymi na tynku szybkami, gomółkami czy okiennicami.
Wśród zabytków, których nie można pominąć w wędrówce po Polsce i po Brzegu musi się znaleźć wspomniany już zamek Piastów Śląskich. Zamek mieści dziś Muzeum Piastów Śląskich, w którego wnętrzach można obejrzeć m.in. unikatową kolekcję bogato zdobionych sarkofagów książęcych, a także dzieła najlepszego śląskiego malarza doby baroku - Michaela Willmanna. Wielu doznań estetycznych zapewni także odwiedzenie pozostałych brzeskich skarbów kultury narodowej. Wśród nich gotyckiego kościoła św. Mikołaja, barokowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz renesansowego ratusza miejskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Imprezy kulturalne

Duchową strawę wszystkim odwiedzającym miasto dostarczą liczne imprezy kulturalne. Najważniejszymi wydarzeniami trwającego w Brzegu przez cały rok sezonu artystycznego są organizowane na zamku, bądź we wnętrzach sakralnych, koncerty w ramach festiwalu Wratislavia Cantans czy festiwalu muzycznego Eurosilesia. Miasto rozsławiają poeci, prozaicy i śpiewacy biorący udział w imprezach interdyscyplinarnych, takich jak „Syfon, czyli...” - spotkania młodych poetów, Festiwal Piosenki Religijnej Corda Cordi, Festiwal Piosenki Angielskiej, Festiwal Kariery Bariery czy Jazz nad Odrą, Konfrontacje Literackie SYFON. Wśród działających w mieście instytucji kulturalnych na wyróżnienie zasługują: Brzeskie Centrum Kultury, oddział Towarzystwa im. Ferenca Liszta oraz Instytut światowej sławy dyrygenta, brzeżanina Kurta Masura.

Bogactwo przyrody

Wszyscy odwiedzający Brzeg znajdą chwilę wytchnienia wśród miejskiej zieleni kształtowanej w mieście od 1809 r., zajmującej dużą część miasta. Brzeskie tereny zielone, w tym trzy duże zabytkowe parki, z bogactwem życia przyrodniczego niespotykanym w innych miastach (ok. 180 gatunków drzew i krzewów, w tym gatunki azjatyckie, amerykańskie i południowoeuropejskie) zajmują blisko 120 ha powierzchni miasta.

Atrakcje

Zabytki i zieleń to nie wszystko co miasto oferuje odwiedzającym. Wszyscy miłośnicy słodkości na pewno wyjadą z Brzegu z odpowiednim zapasem wyśmienitej chałwy, produkowanej w mieście od ponad 50 lat. Nastawieni na czynny wypoczynek mogą skorzystać z szeregu różnorodnych obiektów sportowych: aquaparku, boisk baseballowych, hal sportowych i stadionu miejskiego z kortami tenisowymi. Miłośników rozgrywek sportowych zaprasza grająca w ekstraklasie drużyna koszykarek Cukierki ODRA Brzeg.
Blisko czterdziestotysięczne miasto powiatowe, węzeł komunikacyjny południowo-zachodniej części Polski swój dziejowy, kulturowy i gospodarczy charakter zawdzięcza Dolnemu Śląskowi. Na ulicach słychać też wdzięczny kresowy zaśpiew, gdyż w brzeskim tyglu kulturowym z mieszkańcami Centralnej Polski wymieszały się tradycje przodków przybyłych z Podola, Polesia, Wileńszczyzny. A najlepszym śladem przeplatania się tradycji jest brzeska kuchnia serwowana, m.in. w leciwych murach dawnej ratuszowej Piwnicy Świdnickiej. Dzięki swej przeszłości położony nad Odrą Brzeg jest dziś doskonałym łącznikiem pomiędzy Opolszczyzną a Dolnym Śląskiem.
Magdalena Lewandowska, współpraca Urząd Miasta Brzeg

26 lipca o godz. 13.05 rozmowa z burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim w Radiu Rodzina w audycji „Wakacje z przygodą”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się obrazem wspólnoty

2026-01-02 08:56

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor listu stawia miłość wzajemną w centrum życia Kościoła. Źródłem pozostaje miłość Boga, już pokazana w posłaniu Syna. Teraz widać jej owoc we wspólnocie. Miłość brata otwiera przestrzeń zamieszkania Boga. Jan używa czasownika (menō), „trwać”. W tej tradycji oznacza stałe przebywanie, jak w domu. W zdaniu „nikt nigdy Boga nie oglądał” słychać echo Prologu Ewangelii Jana (J 1,18). Niewidzialny Bóg pozwala się rozpoznać w miłości, która działa. Wzajemna miłość sprawia, że Jego obecność staje się realna, a miłość w człowieku dochodzi do pełni (teleioō).
CZYTAJ DALEJ

Nowacka: wobec nauczycielki ze szkoły w Kielnie toczy się postępowanie dyscyplinarne

2026-01-08 10:01

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Bez względu na to, w co kto wierzy, każdy ma prawo do poszanowania godności swojej wiary – podkreśliła szefowa MEN Barbara Nowacka, odnosząc się do incydentu z krzyżem w Szkole Podstawowej w Kielnie. Poinformowała, że wobec nauczycielki toczy się postępowanie dyscyplinarne.

Wójt Ryszard Kalkowski poinformował w środę, że złożył do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie zawiadomienie w sprawie wyrzucenia krzyża do śmietnika przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Kielnie. Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda oczekuje rzetelnych i wyczerpujących wyjaśnień m.in. od organu prowadzącego.
CZYTAJ DALEJ

Włamanie i kradzież na plebanii na terenie powiatu bocheńskiego

2026-01-08 21:56

[ TEMATY ]

kradzież

plebania

włamanie

AdobeStock

Podczas włamania do budynku plebanii miejscowości Kamionna, w powiecie bocheńskim sprawcy ukradli znajdujące się tam pieniądze. Policyjne czynności wykazały, że za kradzież odpowiada dwóch mieszkańców Jasła. 32-latek i 38-latek zostali zatrzymani tego samego dnia - czytamy na stronie Policji Małopolskiej.

30 grudnia ub.r., nieznani sprawcy poprzez uszkodzenie okna na parterze plebanii w miejscowości Kamionna, dostali się do środka budynku, gdzie dokonali kradzieży pieniędzy. Łączna wartość poniesionych strat – skradziona gotówka oraz uszkodzenia – oszacowano na około 11 500 złotych. Czynności mające na celu wykonanie oględzin miejsca oraz zabezpieczenie śladów wykonali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Wstępnie ustalono, że działania niezgodnego z przepisami mogło się dopuścić dwóch mieszkańców województwa podkarpackiego. Jeszcze tego samego dnia policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni zatrzymali na terenie Jasła dwóch mieszkańców tego miasta - 32-latka i 38-latka - oraz odzyskali skradzione mienie. Podejrzani usłyszeli już zarzuty kradzieży z włamaniem, za które grozi im teraz kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję