Reklama

Trzeźwość ma długą tradycję

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 31/2007

„Po twarzy można poznać, jak kto trzeźwieje i jak kto się modli” - powiedział ks. Władysław Zązel podczas obchodów 15-lecia istnienia Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości. Za te słowa, duszpasterz środowisk abstynenckich otrzymał gromkie brawa od ludzi, którzy na własnej skórze doświadczyli prawdziwości tych słów.

Program uroczystości jubileuszowych spełniał wszystkie założenia ludowego porzekadła „i do tańca, i do różańca”. Obchody, które przypadły na 21 lipca, rozpoczęły się od Mszy św., a zakończyły zabawą taneczną. Pośrodku nich umieszczono jeszcze spotkanie z oficjelami, do którego doszło w bielskiej siedzibie BTT.
Mszy św., którą odprawiono w katedrze, przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy, a homilię wygłosił ks. Władysław Zązel. Po Eucharystii w budynku, w którym na co dzień funkcjonuje BTT, Ordynariusz podziękował członkom Towarzystwa za zaangażowanie się w prace na rzecz budowania społeczeństwa wolnego od nałogów. - Uzależnienia są drogą śmierci i przynoszą udrękę nie tylko uzależnionym, ale ich bliskim, dzieciom i całemu narodowi. Składam więc wyrazy wdzięczności tym wszystkim, którzy wyszli z tego stanu, a teraz swoim doświadczeniem wspartym pomocą specjalistów, starają się ostrzegać przed nim tych, którzy stracili już motywację do życia - stwierdził bp T. Rakoczy.
- W Komorowicach, Wilkowicach, Leszczynach istnieją nasze grupy pomocowe dla osób pragnących zerwać z nałogiem. W miejscu, w którym teraz jesteśmy, przyjmuje specjalista tzw. pierwszego kontaktu - tak z kolei o codzienności BTT mówił jego prezes, Edward Jurowicz. Podczas swego przemówienia zaznaczył jednocześnie, że czas firmowany pod szyldem BTT, nie ogranicza się jedynie do mityngów i terapii. - Wspólnie spotkamy się, by pograć w tenisa, siatkówkę, jeździmy na zloty AA do Częstochowy, a nawet urządzamy wyprawy na grzybobranie - podkreślił E. Jurowicz.
Wykorzystując obecność Jacka Krywulta, prezes BTT zasygnalizował bolączki związane z użytkowaniem budynku przy ul. Inwalidów. Wśród nich wymienił brak miejsc parkingowych i nieekonomiczną instalację grzewczą. Jednocześnie poprosił prezydenta Bielska-Białej o pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
Wśród najbardziej znanych grup skupionych wokół BTT wymienić można Anonimowych Alkoholików i al-Anon. Jak mówią osoby, które są ich członkami, pomagają one w wytrwaniu w trzeźwości i w odbudowaniu relacji z najbliższymi.
- Grupa AA daje mi bardzo duże wsparcie. Ja od dwóch lat nie piję. Do tego trzeba mieć jednak odpowiedni charakter. Jak ktoś go nie ma, to ciężko jest mu wytrwać - opowiada Dariusz.
- Jestem mężem alkoholiczki. Osobiście doświadczyłem tego, że samemu to najszybciej można dojść do decyzji by wszystko rzucić i dać sobie spokój. A pomocy potrzebowała nie tylko moja żona, ale i ja. Jej alkoholizm sprawiał, że traciłem wszystko, łącznie z dziećmi i rodziną. Teraz, po zakończonych terapiach, od sześciu lat alkoholu nie ma już w naszym domu - wspomina Stanisław. Tacy jak on, najczęściej zasilają grupy al-Anon, zajmujące się wspieraniem współmałżonków osób uzależnionych oraz ich dzieci.

Reklama

Zwyczaje ważniejsze od Boga

2019-11-19 12:16

Bp Andrzej Przybylski
Niedziela Ogólnopolska 47/2019, str. 20

Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga

Agnieszka Bugała
To Bóg wymyślił małżeństwo i tylko On może je naprawić

Mamy dużo kościelnych zwyczajów. Największe rzesze przychodzą do kościoła wtedy, gdy coś się dzieje, i to takiego, z czym wzrastaliśmy niemal od dziecka. Jeszcze lepiej, kiedy to pobożne wydarzenie przedłużone jest biesiadowaniem. Bo jak tu nie iść do kościoła w Wielką Sobotę, kiedy święcą pokarmy? Jak nie pojawić się na Pasterce, kiedy tak nostalgicznie brzmią kolędy, i jak nie podzielić się opłatkiem, bez którego trudno sobie wyobrazić Wigilię? Lubimy, kiedy na Mszy św. sypią popiół na głowę, święcą palmy albo przykładają dwie świece do szyi, żeby leczyć choroby gardła. Podobnie jest z I Komunią św., chrztem czy sakramentem małżeństwa. Pierwszeństwo w przygotowaniu do tych najważniejszych spotkań z Bogiem mają rzeczy, które... z Bogiem niewiele mają wspólnego. Chyba każdy duszpasterz marzy dziś o tym, żeby zamiast o sukienkach i garniturach móc poważnie i wyczerpująco porozmawiać z rodzicami i dziećmi o prawdziwej obecności Boga w Eucharystii; żeby zamiast ustalać kwestię dekoracji kościoła móc z młodymi szczerze porozmawiać o małżeństwie i o tym, jak żyć, żeby działanie tego sakramentu nie skończyło się po kilku miesiącach. Nawet nie zauważyliśmy, jak zaczęło nam być wszystko jedno, czy mówimy o chrzcie czy o chrzcinach – a może nawet to drugie stało się ważniejsze niż sam sakrament? I pomyśleć, że wszystkie te zwyczaje powstały dzięki Bogu, dla Boga i ze względu na Niego. W Bogu są ich moc, skuteczność działania i całe piękno. Bóg był potrzebny, żeby zaistniały i nabrały rangi – a teraz można już Panu Bogu podziękować, bo my postanowiliśmy je sobie przywłaszczyć i zorganizować po swojemu. Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga.

W pewnej parafii podczas całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu ktoś wykradł monstrancję z Panem Jezusem. Kiedy proboszcz z ogromnym bólem w sercu i ze łzami w oczach wzywał swoich parafian do modlitwy przebłagalnej za tę profanację, usłyszał dziwne pocieszenie jednej z parafianek: „Niech ksiądz tak nie rozpacza, wprawdzie monstrancja była ładna i bardzo droga, ale szybko złożymy się na nową!”. Zwyczaje stają się ważniejsze od samego Boga, a przecież one mają znaczenie tylko wtedy, kiedy dzięki nim spotykamy się z żywym Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem