Reklama

Otwarte serca

Bogu dziękuję, że Jego łaska jest tak skuteczna, ludziom, że wasze serca są otwarte, a duszpasterze potrafili znaleźć środki dotarcia z przesłaniem Ewangelii - abp J. Życiński

Mając na uwadze reorganizację struktur administracyjnych archidiecezji lubelskiej usprawniającą działania duszpasterskie - na mocy kan. 515 Kodeksu Prawa Kanonicznego - eryguję kanonicznie parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Borzechowie, na terenie dekanatu Bełżyce, przez wyłączenie terenu z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej, parafii pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP w Chodlu oraz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kłodnicy” - ogłosił dekretem abp Józef Życiński, erygując 17 czerwca 2006 r. nową parafię. W niedzielę, 8 lipca br. Arcypasterz przeprowadził pierwszą w historii parafii w Borzechowie wizytację kanoniczną.
Kiedy w sierpniowe i wrześniowe dni 2005 r. w parafiach dekanatu bełżyckiego trwała peregrynacja, 1 września 2005 r. Matka Boża w ikonie jasnogórskiej nawiedziła ówczesny kościół - kaplicę filialną w Borzechowie, pod budowę którego 10 maja 2000 r. w Watykanie Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny. „To czas błogosławiony dla wspólnoty, która planuje utworzyć parafię i mieć swojego pasterza” - mówił wówczas ks. prał. Janusz Kiełbasa. Wtedy ludzie wpatrywali się w twarz Maryi, najbardziej podobną do Chrystusa, aby w ten sposób móc zobaczyć Jego samego. Tak mówili wobec Matki, tak powtarzają i dziś, ucieszeni nową parafią i kościołem, z dumą spoglądając na ks. Andrzeja Wróblewskiego, który okazał się troskliwym gospodarzem i przyjacielem swoich parafian. Borzechowianie chętnie „zamanifestowali” przywiązanie do proboszcza i w krótkim dialogu z Arcybiskupem w czasie kazania zareagowali zdecydowanym „nie” na, rzucane w formie żartu, sugestie zmiany duszpasterza.
Ksiądz Proboszcz zaznaczył w sprawozdaniu, że jest wdzięczny parafianom za zaangażowanie i upiększanie kościoła, troskę, za zaakceptowanie i tworzenie nowej wspólnoty, które przejawia się licznym udziałem w liturgii i życiu parafialnym. Dzięki wsparciu, także Księdza Arcybiskupa i życzliwej parafii Wilkołaz, wiele udało się zrobić, m. in. pomieszczenie gospodarcze, wykończyć i umeblować dolne sale, poświęcone 8 lipca, zrobić odpływy. W planach pozostaje utworzenie biblioteki, ostateczne uporządkowanie terenu przykościelnego, budowa domu parafialnego, usytuowanie i organizacja dojścia do cmentarza. Rozwijająca się Akcja Katolicka jest otwarta na pomysły, organizuje z myślą o najmłodszych konkursy kolęd, recytatorskie, konkursy pieśni i poezji maryjnej w maju, integracyjne dni rodziny. Znane jest zaangażowanie Szkoły w godne obchodzenie rocznic związanych z osobą Jana Pawła II. W dniu wizytacji legitymacje członkowskie AK z rąk Arcybiskupa odebrały, z zaznaczeniem, że mężczyźni również angażują się w prace Akcji: Anna Bednara, Krystyna Dębińska, Joanna Drozda, Bożena Dziewulska, Bożena Maciąg, Jadwiga Skiba i Renata Złotnicka-Panasiuk. Przy parafii formuje się KSM, dzieci tworzą krucjatę eucharystyczną, są dwa chóry, jeden z nich, co warte podkreślenia, jest wielopokoleniowy.
Ksiądz Arcybiskup, zadowolony z wielu oznak duchowej młodości borzechowskich naśladowców Maryi, podsumował dzień wizytacji: „Cieszyłem się i dziękowałem Bogu i za poprzednie pokolenia, które przekazywały tę postawę i za ks. prał. Janusza, który zaczął tworzyć parafię, i za proboszcza ks. Andrzeja, który kontynuuje dzieło, rzeźbiąc wasze dusze. Z radością przyjmuję te oznaki zaangażowania, które widać w śpiewie chóru, w orkiestrze wzmacniającej poczucie jedności, w muzyce, w zaangażowaniu Rady Duszpasterskiej, w jej planach, w postawie mądrych, doświadczonych nauczycieli, w apostolstwie Legionistek, w modlitwie kół różańcowych. Z radością patrzę na informacje o tym, że młodzież wybiera się do Częstoborowic razem z członkami KSM-u. Cieszę się dużym gronem ministrantów i scholką. Bogu dziękuję, że Jego łaska jest tak skuteczna, ludziom, że wasze serca są otwarte, a duszpasterze potrafili znaleźć środki dotarcia z przesłaniem Ewangelii”.
W czasie spotkań z Radą Duszpasterską i wspólnotami Metropolita wypytał o bliższe i dalsze plany związane z życiem parafii, lokalne kłopoty i radości. Na kolejnej Mszy św., modląc się, aby owocem wizytacji był wzrost gorliwości religijnej młodzieży i wzbudzenie w jej sercach poczucia odpowiedzialności za tutejszy Kościół i jego rozkwit, udzielił sakramentu bierzmowania. Warto przypomnieć, iż sąsiednie parafie - w 1947 r. Niedrzwicę, a rok później Kłodnicę, wizytował biskup lubelski Stefan Wyszyński. Dziś mieszkańcy okolic, zebrani aż z trzech parafii macierzystych, stają codziennie przed zadaniem tworzenia nowej, miłej Bogu i ludziom wspólnoty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Jesienne Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych w tym roku w innej formie

2020-08-08 19:15

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

Adobe Stock

Ze względu na epidemię COVID-19 tegoroczne Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Dyrektorzy diecezjalni, referentki i promotorzy misyjni żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz animatorzy otrzymają pakiety informacyjne.

"Dyrekcja Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych przygotuje je i roześle na początku września" - podano w informacji przekazanej w sobotę PAP.

Zaznaczono, że w pakietach znajdą się informacje o Synodzie Misyjnym Dzieci 2022, oraz o zaangażowaniu Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego w Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy.

Zostaną również omówione przygotowania do przypadających w 2022 roku jubileuszy: 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia Dzieła Rozkrzewiania Wiary i 100-lecia podniesienia do rangi papieskich: Dzieła Misyjnego Dzieci i Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W pakietach będą również informacje o założycielce PDRW i Żywego Różańca – sł. Bożej Paulinie Jaricot. 27 maja br. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych opublikowała dekretów zatwierdzający cud za jej przyczyną, co jest jednym z ważnych warunków w toczącym się procesie jej beatyfikacji.

16 września dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. Tomasz Atłas w czasie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21. wzorem ubiegłych lat, powierzy opiece Matki Bożej działalność misyjną Kościoła.

We wrześniu br. ruszą oficjalne przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci, który odbędzie się w 2022 r. Potrwają dwa lata. Pomocą w pierwszym roku będą tegoroczne materiały formacyjne.

Ks. Atłas zwrócił uwagę, że synod odbędzie się dokładnie w setną rocznicę nadania dziełom misyjnym ich papieskości, a więc powszechności.

"W roku 1922 Ojciec Święty wobec całego świata uznał je +za swoje+, zapraszając tym samym do bliskiej współpracy. Uczynił jednocześnie jego członków swoimi bezpośrednimi pomocnikami w dziele misyjnym całego Kościoła" – powiedział ks. dr Atłas.

Obrady synodalne odbędą się w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Papieskie Dzieła Misyjne to instytucja podlegająca papieżowi i wspierająca misjonarzy oraz ich podopiecznych. Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) – Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) i Papieska Unia Misyjna (PUM) powstały w XIX i w XX w. i mają za cel budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci i duchowieństwa. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ aj/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję