Reklama

W służbie kultury muzycznej

Niedziela łódzka 31/2007

Henryk Tomczyk: - Jedną z głównych form działalności Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego jest edukacja muzyczna. Proszę przybliżyć tę szczególnie wartościową formę upowszechniania kultury muzycznej i estetycznej.

Witold Kacprzak: - Od 20 już lat Łódzkie Towarzystwo Muzyczne prowadzi intensywną działalność edukacyjną, w ramach której daje ok. 300 koncertów miesięcznie we wszystkich właściwie miejscowościach regionu łódzkiego. Docieramy do wiosek, miast i miasteczek. Jesteśmy w każdej miejscowości położonej w promieniu 120 km od Łodzi. Trafiamy do najmniejszych nawet osad, gdzie zawsze oczekują nas wdzięczni, uważni odbiorcy - dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, wszyscy zazwyczaj ubrani „galowo”, w białe koszule i ciemne marynarki. To jest niezwykle budujące i wzruszające zarazem, ponieważ dowodzi, że nasza działalność, będąc pożyteczną formą upowszechniania kultury muzycznej, posiada również autentyczny sens wychowawczy. Nasze programy zawierają muzykę, słowo mówione, a także elementy tańca, baletu. Przyjmowane są bardzo gorąco.

- Przygotowanie tegorocznej, XX edycji Festiwalu „Muzyka w starym klasztorze” napotykało poważne trudności. W jaki sposób udało się te trudności przezwyciężyć?

- Tegoroczny Festiwal „Muzyka w starym klasztorze” odbywa się dzięki pomocy sponsorów. Oni sprawili, iż udało się przezwyciężyć zagrożenia związane z istnieniem festiwalu, który w tym roku obchodzi swoje 20. urodziny. Znaczącą pomoc otrzymaliśmy ze strony Filharmonii Łódzkiej, oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz PKO BP. Najbardziej jednak pomogła nam Małgorzata Badowska, wspaniały mecenas kultury. Przede wszystkim dzięki jej wsparciu w kościele Ojców Franciszkanów możemy gościć znakomitych artystów - m.in. Urszulę Kryger (mezzosopran), Piotra Pławnera (skrzypce), Marca Caudle’a (viola da gamba), Andrzeja Bauera (wiolonczela), organistów: J. Grubicha, P. Grajtera, M. Pietkiewicza, J. Serafina, M. Toporowskiego. Pani Małgorzata sponsoruje również nadzwyczajny dodatkowy koncert (7 września br., godz. 19.00), podczas którego wystąpi Zespół Aktorów i Muzyków „Piwnica św. Norberta” (Kraków). Koncert zatytułowany „U źródła mądrości”, oparty na tekstach Karola Wojtyły, pokazany zostanie na dziedzińcu łagiewnickiego klasztoru Ojców Franciszkanów. Są tam bardzo dobre warunki dla tego rodzaju prezentacji. Gdyby pogoda nie dopisała, koncert odbędzie się w świątyni. Poziom wykonawczy, o który dba prof. Mirosław Pietkiewicz, kierownik artystyczny festiwalu, połączony z niezwykłą atmosferą łagiewnickiej świątyni sprawia, że „Muzyka w starym klasztorze” wzbudza szczere zainteresowanie melomanów. O randze Łagiewnik świadczy również to, że nie mamy problemów z zaproszeniem wybitnych muzyków.

- W ramy „Lata z muzyką” w Grotnikach, organizowanego przez ŁTM, wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Do kogo adresowane jest to przedsięwzięcie?

- W tym roku grotnickie „Lato z muzyką” po raz trzeci łączymy z Międzynarodowym Festiwalem Gitarowym, jedynym w centralnej Polsce. Kierujemy go przede wszystkim do uczniów szkół muzycznych, studentów, ale także do wszystkich osób grających na gitarze. W ramach festiwalu prowadzimy mistrzowskie kursy gry na gitarze, odbywają się również wykłady i koncerty. W wydarzeniach tych uczestniczą osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Istnieją realne szanse, aby w przyszłym roku festiwal gitarowy, dzięki dotacjom z UE, uzyskał znacznie szerszy wymiar. Wtedy też maksymalnie obniżymy tzw. wpisowe, co sprawi, iż dużo więcej chętnych będzie mogło skorzystać z udziału w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych muzyków.

- Proszę przedstawić najbliższe plany Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego.

- W przyszłym roku przypadnie 110. rocznica istnienia i działalności ŁTM-u. Chciałbym, aby rocznicowe obchody miały godną oprawę. Stąd też już rozpoczęliśmy przygotowania do jubileuszu. Przygotowujemy się również do siódmego Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego. Mam nadzieję, iż będzie to nie tylko konkurs, ale festiwal Karola Szymanowskiego. Pragniemy tę imprezę rozszerzyć poprzez zorganizowanie formuły konkursu wokalnego. Mam nadzieję, że uda się nam uzyskać finanse na zrealizowanie tego szlachetnego zamiaru. Muzyka Karola Szymanowskiego, naszego narodowego kompozytora, ze wszech miar zasługuje na to, aby ją promować, przypominać, upowszechniać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Duda: chcę, by polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności Zachodniej Europy

2020-07-10 10:12

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Darek Delmanowicz

Chcę, żeby polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności takiego, jaki jest na zachodzie Europy - powiedział w piątek w Jaśle (woj. podkarpackie) prezydent Andrzej Duda. Według niego, młodzi ludzie przestaną wyjeżdżać z Polski, kiedy będą mieli takie same szanse, jak na Zachodzie.

Prezydent podkreślił na spotkaniu z mieszkańcami Jasła, że jest przekonany, iż "dzięki mądrej polityce, dzięki rozsądnemu prowadzeniu polskich spraw, możemy wejść na drogę, nie tylko nowej prezydentury, ale także nowej polityki gospodarczej w naszym kraju".

"W minionych latach - myślę tutaj o ostatnich 30-stu latach - bardzo często było tak, że człowiek ciężko pracował, a miał wrażenie, że nie ma żadnych osobistych efektów tej pracy. Bo może państwo rozwijało się w niektórych miejscach, ale w swoim domu, wokół siebie człowiek tego nie widział. Dopiero wyjazd za granicę powodował ten awans, przede wszystkim materialny. Ten wyjazd za granicę był jedyną szansą" - mówił Andrzej Duda.

Jak zapewnił chce, żeby to się wreszcie w Polsce zmieniło. "I my zmieniamy to w ostatnich latach, poprzez docenienie rodziny, poprzez wszystkie programy rodzinne, które dzisiaj stanowią bazę finansową dla bardzo wielu rodzin" - powiedział prezydent.

Ale - dodał - "ja chcę, żeby polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności takiego, jaki jest na zachodzie Europy. Dopiero wtedy, przede wszystkim młodzi ludzie przestaną z naszego kraju wyjeżdżać, kiedy szanse dla nich będą takie same, jak na Zachodzie. To jest moje wielkie dążenie, ja to właśnie chce osiągnąć" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent prosił też mieszkańców Jasła o wsparcie oraz pójście na wybory. "Jeżeli ktoś ma problem i się zastanawia jak głosować, to proszę was, żebyście go poprosili tylko o jedno: weź sobie porównaj jak ci się żyło przed 2015 rokiem, a jak ci się żyje od 2015 roku odkąd Duda został prezydentem do teraz, porównaj sobie, idź na wybory i oddaj głos" - powiedział Duda. (PAP)

autor: Edyta Roś, Alfred Kyc

ero/ kyc/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję