Reklama

W służbie kultury muzycznej

Z Witoldem Kacprzakiem, dyrektorem Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, rozmawia Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 31/2007

Henryk Tomczyk: - Jedną z głównych form działalności Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego jest edukacja muzyczna. Proszę przybliżyć tę szczególnie wartościową formę upowszechniania kultury muzycznej i estetycznej.

Witold Kacprzak: - Od 20 już lat Łódzkie Towarzystwo Muzyczne prowadzi intensywną działalność edukacyjną, w ramach której daje ok. 300 koncertów miesięcznie we wszystkich właściwie miejscowościach regionu łódzkiego. Docieramy do wiosek, miast i miasteczek. Jesteśmy w każdej miejscowości położonej w promieniu 120 km od Łodzi. Trafiamy do najmniejszych nawet osad, gdzie zawsze oczekują nas wdzięczni, uważni odbiorcy - dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, wszyscy zazwyczaj ubrani „galowo”, w białe koszule i ciemne marynarki. To jest niezwykle budujące i wzruszające zarazem, ponieważ dowodzi, że nasza działalność, będąc pożyteczną formą upowszechniania kultury muzycznej, posiada również autentyczny sens wychowawczy. Nasze programy zawierają muzykę, słowo mówione, a także elementy tańca, baletu. Przyjmowane są bardzo gorąco.

- Przygotowanie tegorocznej, XX edycji Festiwalu „Muzyka w starym klasztorze” napotykało poważne trudności. W jaki sposób udało się te trudności przezwyciężyć?

- Tegoroczny Festiwal „Muzyka w starym klasztorze” odbywa się dzięki pomocy sponsorów. Oni sprawili, iż udało się przezwyciężyć zagrożenia związane z istnieniem festiwalu, który w tym roku obchodzi swoje 20. urodziny. Znaczącą pomoc otrzymaliśmy ze strony Filharmonii Łódzkiej, oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz PKO BP. Najbardziej jednak pomogła nam Małgorzata Badowska, wspaniały mecenas kultury. Przede wszystkim dzięki jej wsparciu w kościele Ojców Franciszkanów możemy gościć znakomitych artystów - m.in. Urszulę Kryger (mezzosopran), Piotra Pławnera (skrzypce), Marca Caudle’a (viola da gamba), Andrzeja Bauera (wiolonczela), organistów: J. Grubicha, P. Grajtera, M. Pietkiewicza, J. Serafina, M. Toporowskiego. Pani Małgorzata sponsoruje również nadzwyczajny dodatkowy koncert (7 września br., godz. 19.00), podczas którego wystąpi Zespół Aktorów i Muzyków „Piwnica św. Norberta” (Kraków). Koncert zatytułowany „U źródła mądrości”, oparty na tekstach Karola Wojtyły, pokazany zostanie na dziedzińcu łagiewnickiego klasztoru Ojców Franciszkanów. Są tam bardzo dobre warunki dla tego rodzaju prezentacji. Gdyby pogoda nie dopisała, koncert odbędzie się w świątyni. Poziom wykonawczy, o który dba prof. Mirosław Pietkiewicz, kierownik artystyczny festiwalu, połączony z niezwykłą atmosferą łagiewnickiej świątyni sprawia, że „Muzyka w starym klasztorze” wzbudza szczere zainteresowanie melomanów. O randze Łagiewnik świadczy również to, że nie mamy problemów z zaproszeniem wybitnych muzyków.

- W ramy „Lata z muzyką” w Grotnikach, organizowanego przez ŁTM, wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Do kogo adresowane jest to przedsięwzięcie?

- W tym roku grotnickie „Lato z muzyką” po raz trzeci łączymy z Międzynarodowym Festiwalem Gitarowym, jedynym w centralnej Polsce. Kierujemy go przede wszystkim do uczniów szkół muzycznych, studentów, ale także do wszystkich osób grających na gitarze. W ramach festiwalu prowadzimy mistrzowskie kursy gry na gitarze, odbywają się również wykłady i koncerty. W wydarzeniach tych uczestniczą osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Istnieją realne szanse, aby w przyszłym roku festiwal gitarowy, dzięki dotacjom z UE, uzyskał znacznie szerszy wymiar. Wtedy też maksymalnie obniżymy tzw. wpisowe, co sprawi, iż dużo więcej chętnych będzie mogło skorzystać z udziału w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych muzyków.

- Proszę przedstawić najbliższe plany Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego.

- W przyszłym roku przypadnie 110. rocznica istnienia i działalności ŁTM-u. Chciałbym, aby rocznicowe obchody miały godną oprawę. Stąd też już rozpoczęliśmy przygotowania do jubileuszu. Przygotowujemy się również do siódmego Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego. Mam nadzieję, iż będzie to nie tylko konkurs, ale festiwal Karola Szymanowskiego. Pragniemy tę imprezę rozszerzyć poprzez zorganizowanie formuły konkursu wokalnego. Mam nadzieję, że uda się nam uzyskać finanse na zrealizowanie tego szlachetnego zamiaru. Muzyka Karola Szymanowskiego, naszego narodowego kompozytora, ze wszech miar zasługuje na to, aby ją promować, przypominać, upowszechniać.

Reklama

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku

2019-12-05 06:23

wpolityce.pl

Dotychczas odnaleziono ciała 8 osób. Przed godz. 2 w nocy ratownicy spod gruzów domu w Szczyrku wyciągnęli dwa ciała, kobiety i dziecka. O godz. 4.30 znaleziono kolejne dwa ciała. Nawet osiem osób, w tym dzieci, mogło przebywać w budynku, który zawalił się w Szczyrku w wyniku wybuchu gazu - poinformowała rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa.

TVP Info

"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.Informacje o liczbie mieszkańców mamy od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku. W chwili wybuchu była w pracy — powiedziała Pokrzywa.

Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków; szukamy ośmiu osób, oczywiście żywych — mówił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski

Rzecznik dodała, że budynek jest całkiem zawalony. Gdzieniegdzie są zarzewia ognia. Trwa dogaszanie i odgruzowywanie. Dojechała już grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi — poinformowała.

Do wybuchu doszło przed godziną 19. Na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 12 zastępów strażaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem