Reklama

Ciechanowskie Spotkania Muzealne

16 lat Spotkań

Niedziela płocka 31/2007

Rok 2007 to 16. rok Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, to również rok wielu ważnych rocznic o charakterze ogólnopolskim. Organizatorzy postanowili na początku roku 2007 swoimi spotkaniami włączyć się w obchody tych rocznic. Spotkania w roku bieżącym odbywają się zgodnie z założeniem systematycznie raz lub dwa razy w miesiącu.
W styczniu gościem spotkań była polska harfistka Anna Faber i wybitny wokalista, kompozytor, aranżer multiinstrumentalista Piotr Antoni Sawicki. Koncert zatytułowany był „Anielska muzyka kolęd”. Kolejne spotkanie (14 lutego) poświęcone było promocji książki dr. Tadeusza Bartosia „Ścieżki wolności”. Spotkaniu towarzyszył koncert w wykonaniu japońskiej skrzypaczki Satomi i Karola Marianowskiego, znanego wiolonczelisty. Oboje byli studentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Satomi studiowała u prof. Krzysztofa Jakowicza (był gościem CSM).
W marcu odbyły się dwa spotkania. Dziennikarz telewizyjny i prasowy Marek Zając, znany m.in. z programu „Między niebem a ziemią”, był gościem spotkań 13 marca. Wygłosił wtedy wykład pt. „Od Ratzingera do Benedykta”. Drugie spotkanie poświęcone było pierwszej rocznicy śmierci ks. Jana Twardowskiego. Wiersze ks. Twardowskiego recytował aktor Mateusz Damięcki, a wieczór ubogacony był muzyką Telmana, Vivaldiego, Bartoka, Bacewiczówny w wykonaniu młodych artystek Zofii Endzelm i Magdaleny Strychały z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obie skrzypaczki studiują u prof. Krzysztofa Jakowicza i profesor Jakimowicz-Jakowicz. Podczas spotkania z prof. dr. hab. Mirosławem Chałubińskim (19 kwietnia), który mówił o Erichu Frommie, wystąpił chór akademicki z ChAT z Warszawy pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka. Chór Akademicki w Ciechanowie gościł po raz drugi, pierwszy raz wystąpił w okresie bożonarodzeniowym i zaprezentował pieśni adwentowe i kolędy, 19 kwietnia wykonał przepiękne pieśni pasyjne i wielkanocne. Chór męski składa się z studentów ChAT i prawosławnych kleryków studiujących na ChAT w Warszawie.
Wielkim wydarzeniem kulturalnym tego sezonu było Spotkanie w Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyznie 24 maja. Odbyła się w tym dniu promocja książki „Wygnanie z Arkadii” i spotkanie z jej autorem Stanisławem Załuskim, a wszystko powiązane było z obchodami 50-lecia TMZC. W tym uroczystym dniu odbył się też koncert muzyki Karola Szymanowskiego. Koncertowały skrzypaczki Marta Podejko i pianistka Agnieszka Kozło. Obie artystki są studentkami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Marta Podejko studiuje w klasie prof. K. Jakowicza. Starosta ciechanowski Sławomir Morawski wsparł finansowo koncert muzyki Szymanowskiego.
W czerwcu również odbyły się dwa spotkania. 12 czerwca gościł w Ciechanowie opat tyniecki o. dr Bernard Sawicki, z wykształcenia pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Wygłosił on wykład pt. „Miejsce Polski w Europie - szopenowskie oblicze św. Benedykta”. Opat, jak przystało na muzyka pianistę, wykonał kilka znanych utworów Fryderyka Chopina. Spotkanie, które odbyło się w Dworku Bąkowskiej, przyjęte było owacjami. O. Sawicki otrzymał od organizatorów Statuetkę św. Piotra autorstwa Marka Zalewskiego. W spotkaniach mnisi z opactwa Tynieckiego brali udział już po raz trzeci (wcześniej byli to: o. Leon Knabit i o. Adam Kozłowski).
Drugie czerwcowe spotkanie odbyło się 21 czerwca i w całości poświęcone było Karolowi Szymanowskiemu z racji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci. Gościem była prof. Zofia Helman. Wygłosiła bardzo ciekawy wykład pt. „Karol Szymanowski w kręgu kultury śródziemnomorskiej i orientalnej”. Wykład był ilustrowany muzyką Karola Szymanowskiego.
W pierwszym półroczu odbyło się osiem Spotkań Muzealnych. Po przerwie wakacyjnej (lipiec-sierpień) kolejne spotkania będą poświęcone Wyspiańskiemu, Korzeniowskiemu i gen. Andersowi, będą też krótkie koncerty muzyki Szymanowskiego. Organizują się w ten sposób w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszy z nich to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, drugi zaś - to malarz, pisarz, genialny wizjoner, i inscenizator teatralny. Senat RP ustanowił obecny rok Rokiem Generała Władysława Andersa, natomiast UNESCO - na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło rok 2007 Rokiem Józefa Conrada-Korzeniowskiego z racji 150. rocznicy urodzin. Warto podkreślić, że obchody Conradowskie objęte są patronatem Prezydenta RP.
Obecny rok, jak widać z tej relacji, jest dobrym czasem dla spotkań, trwających już od 16 lat. We wrześniu br. spotkamy się po raz 150. Warto przypomnieć, że Ciechanowskie Spotkania Muzealne wspierane są finansowo przez Prezydenta Miasta Ciechanowa i Starostę Ciechanowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MEN: w większości szkół można wrócić spokojnie do tradycyjnych zajęć

W większości szkół można wrócić spokojnie do tradycyjnych zajęć i bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami - ocenił w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że uczniowie będący na kwarantannie, powinni mieć organizowane nauczanie na odległość.

W wywiadzie dla TVP1 minister Piontkowski powiedział, że z danych MZ i GIS wynika, że "pobyt uczniów w szkołach nie powinien wywołać poważniejszych skutków epidemicznych". "Skoro możemy wspólnie przebywać na plaży, chodzić do sklepu, to równie dobrze możemy wrócić do szkoły, przecież zakłady pracy normalnie funkcjonują, a te ogniska zakażeń, to są ogniska miejscowe w zakładach pracy czy ośrodkach pomocy społecznej" - dodał.

Szef MEN przyznał jednocześnie, że rząd przewiduje możliwość ewentualnego ograniczenia funkcjonowania szkoły, przejścia częściowego lub całkowitego na kształcenie na odległość, jeżeli w danej placówce lub jej okolicach będzie trudniejsza sytuacja epidemiczna.

Wyjaśnił, że jeśli w danym miejscu będzie większe zagrożenie epidemiczne, wówczas dyrektor szkoły będzie musiał kontaktować się z powiatowym inspektorem sanitarnym "i to inspektor sanitarny będzie ostatecznie decydował, czy daną placówkę można zamknąć, czy nie". Minister podkreślał konieczność przestrzegania wytycznych MZ, GIS i MEN dla szkół, w tym m.in. zachowywanie zasad higieny oraz nieprzychodzenie do szkół uczniów i nauczycieli z objawami choroby.

"W większości szkół według nas można wrócić spokojnie do tych tradycyjnych zajęć i bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami. Ale gdyby wystąpiło zagrożenie epidemiczne, część uczniów znalazła się na kwarantannie, wówczas oczywiście nie chcemy, aby te dzieci miały tylko i wyłącznie czas wolny od szkoły, ale aby uczestniczyły w zajęciach, stąd ci uczniowie na kwarantannie powinni mieć zorganizowane nauczanie na odległość" - powiedział Piontkowski. Zaznaczył, że w takiej sytuacji nauczanie zdalne nie musi być wprowadzane w całej szkole, ale np. w części klas.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję