Reklama

W dowód uznania i wdzięczności

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 51/2007

Dwóch wybitnych teologów dogmatyków, ściśle związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, dla których przewodnikiem na drodze kapłańskiej był kard. Stefan Wyszyński - abp prof. Bolesław Pylak oraz abp prof. Alfons Nossol - 4 grudnia zostali uhonorowani przez społeczność akademicką Medalami za Zasługi dla KUL. Uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych „w dowód uznania i wdzięczności” została poprzedzona sesją naukową.

Opatrznościowy budowniczy jedności

„KUL mnie nauczył, że bez wiedzy nie ma świętości - mówił abp Alfons Nossol odznaczony „za pełną oddania ofiarną działalność na rzecz rozwoju i promocji uniwersytetu, wieloletnią, owocną pracę dydaktyczną i naukowo-badawczą, za wzajemne wiązanie i ubogacenia myśli teologicznej polskiej i zachodniej, głównie na płaszczyźnie żywej chrystologii, głęboko związanej z praktyką życia chrześcijańskiego oraz budowanie dobrego imienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na arenie międzynarodowej”. Uhonorowanie Medalem za Zasługi dla KUL wpisało się w jubileusze: 75 lat życia, 50-lecia święceń kapłańskich i 30-lecia sakry biskupiej. „Dziękuję za styczność z młodymi ludźmi, że mogłem im wiele rzeczy pokazać i wiele się mogłem nauczyć na seminariach, z prac magisterskich, doktorskich, a przez to stałem się bardziej katolicki” - podkreślał Laureat. Przez 26 lat dojeżdżał ponad 400 km z wykładami na KUL, a łącznie na uczelni spędził 35 lat twórczego trudu. Ma w swoim dorobku naukowym 17 książek, ponad 360 artykułów naukowych.
Wdzięczność swojemu Profesorowi okazywali również uczniowie, dziękując za „personalizm stosowany na każdym kroku, za czynienie prawdy w miłości, myślenie sercem oraz prowadzenie wspólnoty lokalnego Kościoła opolskiego w Duchu Bożym”. Jak podkreślano w laudacji, „otwartość na inność i różnorodność, pokonywanie dzielących ludzi barier politycznych i religijnych jest jego charyzmatem”, a on sam „w obliczu różnorodności kulturowej śląskiej ziemi stał się faktycznym opatrznościowym budowniczym jedności społecznej”. Otwarty na wszelkie dobro i sługa ludzi dobrej woli, przyczynił się do stworzenia uniwersytetu opolskiego wraz z Wydziałem Teologicznym oraz ujawnił się jako budowniczy pomostów między narodem polskim i niemieckim.

Czytelny znak wierności

„Rzetelność badawcza, zmysł teologiczny, głębokość widzenia, eklezjalność ujęć, jasność wykładów w duchu dialogu i ekumenizmu, przyjazne i życzliwe stanowisko wobec studentów i uniwersytetu, promowanie świeckich, skromność, bezinteresowność, duch służby, wrażliwość na każdego człowieka” - to cechy abp. Bolesława Pylaka wskazane przez laudatora, ks. prof. Jerzego Misiurka. Laureat został uhonorowany Medalem za Zasługi dla KUL, „w dowód uznania i wdzięczności za pełną oddania działalność na rzecz rozwoju i promocji naszego uniwersytetu, wieloletnią owocną pracę dydaktyczną i naukowo-badawczą, za wkład w rozwój struktur uniwersyteckich, za kształtowanie samoświadomości eklezjalnej i umacnianie autorytetu teologa w Kościele i społeczeństwie oraz bycie czytelnym znakiem wierności uniwersyteckiej dewizie «Deo et Patriae»”.
Pierwszy arcybiskup metropolita lubelski znany jest jako wielki budowniczy, staraniem którego w diecezji lubelskiej w latach 1975-97 powstało 146 kościołów parafialnych i 255 kaplic filialnych, 288 domów parafialnych i plebanii oraz 4 klasztory. Jest również założycielem wydawnictwa archidiecezji lubelskiej, dzisiejszego „Gaudium”. W kręgu zainteresowań cenionego w świecie naukowym Księdza Arcybiskupa znajdują się: eklezjologia, eucharystologia, mariologia, eschatologia, teologia pastoralna, ze szczególnym dowartościowaniem laikatu, społeczny wymiar liturgii i sakramentów, służebność władzy w Kościele oraz otwarcie na ruchy nieformalne: charyzmatyczne i neokatechumenat. Jego dorobek naukowy ogłoszony drukiem obejmuje ok. 20 pozycji samoistnych, ok. 100 rozpraw, artykułów i recenzji.

Reklama

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem