Reklama

Miłosierdzie Boże w Chicago

Kolejny wielki sukces na Trójcowie - tak można powiedzieć o trzech koncertach pop oratorium „Miłosierdzie Boże”, które zaprezentowano w dwa kolejne weekendy kończące Wielki Post. Dobrze się stało, że mimo zmiany gospodarza, na Trójcowie nie zmieniły się dobre obyczaje. Polonia chicagowska już trochę przyzwyczaiła się do wyśmienitych koncertów na Trójcowie.
Po raz kolejny za sprawą kompozytora i muzyka Zbigniewa Małkowicza „Orędzie o Miłosierdziu Bożym” znów rozbrzmiało w Chicago. Tym razem koncerty zostały ubogacone o „Kantatę dla Bogurodzicy”. Słowa do tej formy muzycznej kompozytor i twórca przedsięwzięcia Zbigniew Małkowicz zaczerpnął z międzywojennej twórczości księdza M. Jeża. Całość bardzo liryczna i sugestywnie wyśpiewana przez solistów przeplatana była krótkimi cytatami z encyklik i przemówień Jana Pawła II.
Po rozgrzaniu serc słuchaczy miłością do Bogurodzicy przyszedł czas na teksty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny. Towarzyszyła im muzyka różnych stylów w wykonaniu solistów: Marzeny Małkowicz, Aleksandry Małkowicz i znakomitych polskich wokalistów jazzowych: Janusza Szroma i Dariusza Tokarzewskiego, chórów: „Śpiewajmy Panu”, „Dzieci Pana Boga”, zespołów „Vox Domini” z parafii Trójcy Świętej i muzyki granej przez The Chicago International Orchestra pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego. To dzięki nim koncert na Trójcowie stał się nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także przeżyciem religijnym.
Niezawodnie pomogła też wspaniała atmosfera stworzona przez dyrektora Misji ks. Andrzeja Maślejaka i żywa reakcja publiczności. Ta ostatnia zresztą, przynajmniej w jej znakomitej części, dobrze znała już i pamiętała niektóre utwory Oratorium, toteż często spontanicznie włączała się w rozbrzmiewające w kościele dźwięki.
Św. s. Faustyna doskonale wiedziała, iż współczesnemu światu potrzeba miłosierdzia Bożego. Spoglądając na nasycone radością i nadzieją twarze wychodzących z koncertów uczestników można śmiało powiedzieć, iż organizatorzy z kolei doskonale wiedzieli jak bardzo tu, w Chicago, potrzebujemy takich koncertów, które nieustannie nam to wielkie przesłanie przypominają.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję