Reklama

Młodzi Podhalanie otrzymali stypendia

Aż 25 studentów wyróżnił w tym roku Komitet Edukacji działający przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce, przyznając im stypendia.
Uroczystość zorganizowano 9 marca 2008 r. w Domu Podhalan w Chicago, a prowadził ją przewodniczący Komitetu Edukacji Henryk Janik. Oprócz uzdolnionej młodzieży studiującej na wyższych uczelniach, ich rodziców oraz członków Komitetu przybyło na nią wielu zaproszonych gości. Wśród nich m.in.: Konsul Generalny RP w Chicago Zygmunt Matynia z małżonką Bożeną, wybitny kardiolog prof. Ferdynand Leya z żoną Krystyną, były prezes ZPPA inż. Andrzej Czyszczoń z małżonką Grażyną, skarbnik Komitetu Edukacji Mieczysław Binkowski, któremu towarzyszyła żona Janina, była królowa Związku Podhalan dr Józefa Długopolska-Gach, prezes ZPPA Stanisław Zagata, wiceprezes obozu młodzieżowego w Yorkville Władysław Cygan, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski, kapelmistrz Związku Podhalan Stanisław Pająk, królowa ZPPA Karolina Bzdyk i zbójnik roku Karol Kowalczyk.
Goście w przemówieniach podkreślali, jak wielkie znaczenie ma edukacja i jak ważne jest to, że młodzi Podhalanie mogą liczyć na wsparcie Komitetu. Jak mówił prezes Związku Podhalan Stanisław Zagata, edukacja jest milowym krokiem w postępie cywilizacji, a wiedza, którą zdobędzie się za młodu, później procentuje. Konsul Zygmunt Matynia zacytował słowa Jana Zamoyskiego, propagowane później przez Stanisława Staszica - Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. (...) Zależy nam na tym, aby Polacy byli dobrze wykształceni, zajmowali wysokie stanowiska w administracji innych państw, w tym Stanów Zjednoczonych. Zaapelował też do rodziców, aby czynili wszystko, by dzieci uczyły się jak najdłużej i osiągały w życiu jak najwięcej. W podobnym tonie wypowiadał się skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski, który dziękował obecnym na sali rodzicom za to, że zachęcają dzieci do nauki. Prof. Ferdynand Leya gratulując stypendystom, podkreślał jak ważne jest to, aby jak najwięcej polskiej młodzieży zdobywało wiedzę, studiując na amerykańskich uniwersytetach. - Wiara, nauka i nadzieja zawsze wytaczać będą naszą przyszłość. Nauka wymaga od ludzi solidnego poświęcenia i finansowego poparcia. Ameryka jest pełna najlepszych uniwersytetów. Brak pieniędzy nie może być barierą dla ludzi zdolnych, pragnących zdobyć wiedzę. Dlatego jestem zadowolony, że związek górali w Ameryce docenia i dokłada swoją cegiełkę do promocji nauki, wspomagając finansowo góralskich studentów.
Głównym punktem uroczystości było wręczenie stypendiów uzdolnionej młodzieży. Przewodniczący Henryk Janik apelował do młodych stypendystów, aby nie zapominali o podhalańskich tradycjach i posługiwali się jak najczęściej językiem polskim. - Niech on was prowadzi przez życie. Dbajcie o polską i podhalańską kulturę i wracajcie do związku, gdy już się wykształcicie. Zacytował też słowa Władysława Orkana: „Ucz się synu Podhala. Idź w przyszłość. W wyborze drogi swej, swego zawodu, idź za wskazaniem głosu wewnętrznego, a przede wszystkim miej charakter”. Przypomniał też w skrócie historię Komitetu Edukacji przy ZPPA. Działa on od 22 kwietnia 1985 roku, kiedy to powołano pierwszy zarząd i opracowano konstytucję. Jego celem jest szerzenie tradycji i kultury polskiego Podhala, pomoc w kształceniu młodzieży Związku Podhalan, krzewienie kultury i oświaty wśród młodzieży podhalańskiej oraz zbieranie funduszy niezbędnych do zrealizowania tych zadań. Stypendia w imieniu Komitetu Edukacji wręczał prof. Ferdynand Leya. W tym roku otrzymało je aż 25 uczniów: Halina Bednarz, Magdalena Bartoszewska, Tadeusz Bobak, Anna Jędrol, Krzysztof Jędrol, Anna Kadłub, Jessica Kamińska, Karol Kowalczyk, Marysa Leya, Aneta Lacek, Katarzyna Marusarz, Tomasz Naglak, Monika Pawlikowski, Sylwia Podlipni, Paulina Plewa, Monika Rafacz, Christopher Remiasz, Adam Stafiera, Mateusz Staszel, Marek Styrczula Maśniak, Joanna Sołtys, Maria Ustupska, Iwona Walkowicz, Karolina Walkosz-Strzelec, Aneta Zaborska.
Podczas spotkania uhonorowano osoby zasłużone na rzecz Komitetu Edukacji: jego współtwórcę i założyciela inż. Andrzeja Czyszczonia oraz pochodzącego z Podhala prof. Ferdynanda Leyę, który od wielu lat współpracuje i hojnie wspiera działalność Komitetu. W części artystycznej wystąpiła szkółka muzyczna Władysława Pawlikowskiego oraz rodzeństwo Monika i Bogdan Pawlikowscy, którzy dali prawdziwy popis muzycznego kunsztu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję