Reklama

Świątecznie przy Zielonej

Niedziela lubelska 14/2008

Tradycją lat ubiegłych, bezdomni i ubodzy korzystający na co dzień z Kuchni Brata Alberta, mieszczącej się przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, spotkali się 18 marca na wielkanocnym posiłku. Świąteczne spotkanie zostało poprzedzone Eucharystią, sprawowaną w kościele pw. św. Jozafata pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Ksiądz Biskup, jeszcze jako młody kapłan, w tym kościele katechizował lubelską młodzież, kiedy naukę religii wyrzucono ze szkół oraz sprawował dla niej Msze św.
W spotkanie wielkanocne podopiecznych Bractwa włączono poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. Jana Mazura, opiekuna ubogich i długoletniego prezesa Bractwa św. Brata Alberta. Na tablicy, pod jego nazwiskiem wyryto słowa: „Gorliwy kapłan, ojciec ubogich, wielki patriota”. Wspominając zmarłego przed rokiem ks. Jana Mazura, bp Ryszard Karpiński podkreślał: „Jesteśmy tu dzisiaj także po to, aby modlić się za spokój duszy tego kapłana, by oddać mu cześć za to dobro, którym emanował i za miłość, którą okazywał tym, którzy nie mogli jej znaleźć, czasem może nawet wśród najbliższych w rodzinach i w społeczeństwie. On był uczniem Chrystusa i Jego kapłanem”. Zwracając uwagę na to, że o kapłanach „wiernych Chrystusowi i realizujących przykazanie miłości, mało się mówi i mało się pisze, a jest ich przecież bardzo wielu”, apelował: „Niech pamięć o takich kapłanach zobowiązuje nas do dawania świadectwa wobec innych. Tego świadectwa oczekuje jednocząca się wciąż Europa”. Jest ono tym ważniejsze, że na całym świecie nadal umierają chrześcijanie za wiarę, aż do śmierci pozostając świadkami Ewangelii. „Puszką piwa czy butelką w ręku nie pokażecie światu, z jakiego kraju o pięknej tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej wiary pochodzicie, ale złożonymi rękami i różańcem w ręku możecie to zrobić. Obyśmy tego łańcucha wiary pokoleń przez naszą lekkomyślność nie zerwali” - apelował bp Karpiński.
Po Mszy św. i poświęceniu potraw wielkanocnych, dzielono się święconym jajkiem, życząc, aby czas zmartwychwstania Chrystusa stał się również czasem odrodzenia do nowego życia podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Do tegorocznego śniadania zasiadło ok. 400 osób: młodzi, starsi oraz matki z małymi dziećmi. Na wielkanocnym stole znalazły się tradycyjne potrawy: żurek z jajkiem i kiełbasą, wędliny, bigos, sałatka jarzynowa oraz ciasto. Zebrani otrzymali również świąteczne paczki z trwałą żywnością (makaron, mleko, słodycze, herbata, dżem, cukier kasza i syrop owocowy). Dzięki sponsorom, którzy przekazali produkty dla najuboższych i bezdomnych, Bractwo mogło przygotować ok. 700 paczek.
Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, które prowadzi kuchnię dla ubogich w Lublinie, świadczy pomoc osobom bezdomnym, długotrwale bezrobotnym i żyjącym w skrajnym ubóstwie. Od 1988 r. prowadzi kuchnię dla ubogich, schronisko dla bezdomnych kobiet i mężczyzn, a obok pomocy materialnej świadczonej podopiecznym, Bractwo stara się ich resocjalizować poprzez leczenie, pracę oraz włączenie w ruchy religijne. W planach jest budowa ośrodka aktywizacji dla bezdomnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję