Reklama

Czy nie chcemy pamiętać?

Po skreśleniu przez obecnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego projektu Muzeum Ziem Zachodnich z priorytetowej listy gwarantującej dotacje unijne, temat placówki powraca

Jeszcze kilka tygodni temu utworzenie MZZ we Wrocławiu było mocno krytykowane za niejasną ideę, źle przygotowany projekt, budzący politowanie i kompromitujący stolicę Dolnego Śląska. Pomysłu w dotychczasowym kształcie, m.in. na łamach „Niedzieli Wrocławskiej”, bronił Kazimierz Ujazdowski - „Muzeum Ziem Zachodnich powinno powstać, ponieważ jest przykładem pozytywnej troski o pamięć. Nie jest tworzone przeciwko Niemcom. Projekt wynika z silnego przekonania, że w tym miejscu Polski po roku 1945 działa się wspaniała historia odbudowy cywilizacji i integracji społeczeństwa w duchu chrześcijańskim, patriotycznym i tolerancyjnym”.
Dziś radni miejscy i wojewódzcy należący do PO zmieniają zdanie - idea muzeum jest wartościowa. Radni chcą jednak aby inicjatywa przyjęła charakter regionalny i została poszerzona o oddziały w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Chcą też, aby projekt podlegał nie tylko prezydentowi Wrocławia i Ministerstwu Kultury, ale także marszałkowi województwa dolnośląskiego co, ich zdaniem, zabezpieczy jego kondycję finansową i pozwoli na skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy. Radnym z PO nie podoba się też jego obecna nazwa.
Z koncepcją, aby Muzeum miało charakter regionalny, nie zgadza się Kazimierz M. Ujazdowski - „Istotą Muzeum będzie ulokowana we Wrocławiu ekspozycja główna opowiadająca całą historię powojenną. Obok niej w miastach Dolnego Śląska mogą istnieć placówki uzupełniające wystawę główną. Nie da się jednak stworzyć dobrego muzeum na podstawie połączenia starych, istniejących już palcówek muzealnych”.
Niechęć PO-wskich władz do MZZ, tak na szczeblu centralnym jak i lokalnym, widać jak na dłoni. Niedawno Ośrodek Pamięć i Przyszłość, po decyzji wojewody dolnośląskiego, musiał opuścić zajmowaną przy. ul. Jaworowej nieruchomość. Dużo ważniejsze jest bowiem dla Urzędu Wojewódzkiego zainstalowanie w zabytkowej willi położonej w prestiżowej dzielnicy Wrocławia, blisko centrum, dyspozytorni telefonów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego, niż placówki wszechstronnie promującej kulturę naszego miasta i Dolnego Śląska. To tak, jakby w budynku Ossolineum urządzić Wydział Geodezji. Jednak zdaniem Biura Prasowego wojewody - „Budynek ten należy do Skarbu Państwa i zarządzanie nim leży w gestii wojewody. Jednocześnie jest to najlepsze miejsce, w którym wojewoda mógłby zlokalizować Centrum”.
Czy rzeczywiście chcemy pamiętać o tym, co działo się na tych ziemiach po roku 1945?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję