Reklama

Parafia św. Antoniego w Kielcach

Pod skrzydłami św. Antoniego

Parafia powstała osiem lat temu, dla potrzeb religijnych szybko rozbudowującej się północnej części Kielc. Jej patronem został św. Antoni z Padwy, którego od wieków czczą katolicy w polskim Kościele

Niedziela kielecka 19/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szybko się powiększa

Nową parafię bp Kazimierz Ryczan powołał dekretem z dnia 9 lipca 2000 r. Wydzielono ją z obszaru parafialnego pw. NMP Matki Kościoła w podkieleckiej Dąbrowie i osiedla Sieje z parafii św. Józefa w Kielcach. Ten obszar Kielc, z kompleksem domów jednorodzinnych, gdzie wciąż osiedlają się nowi mieszkańcy, szybko się rozrasta. Obecnie parafia liczy 2,5 tys. wiernych, ale przewiduje się wzrost liczebny do ok. 10 tys. osób. Proboszczem jest od początku ks. Sławomir Bigaj.
Powstawaniu parafii towarzyszył zapał ludzi i ich ofiarność - była potrzeba integracji przy własnym kościele. Szybko postawiono kaplicę - i już w 2000 r. odprawiono w niej pierwszą Pasterkę. Początkowo sprawowano tylko dwie Msze św. o godz. 9.00 i 11.00, obecnie w niedzielę odprawiane są cztery Msze św.: o godz. 7.30, 9.00, 11.00, 16.00, a w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00.
Dobrze zakorzenił się tu kult św. Antoniego. - W naszej diecezji patronuje on jedynie klasztorowi i parafii Stopnicy, prowadzonej przez księży sercanów, a że ludzie mają duże nabożeństwo do tego Świętego, orędownika w sprawach po ludzku niemożliwych, rodzinnych (bezpłodność, spory małżeńskie), wreszcie rzeczy i ludzi zagubionych, pomyśleliśmy, że będzie to bardzo dobry i potrzebny kielczanom patron - wyjaśnia ks. S. Bigaj.
We wszystkie wtorki przez cały rok o godz. 18.30. odprawiana jest nowenna do św. Antoniego. Odczytywane są wówczas prośby, wcześniej składane do koszyczka przy figurce patrona. Drugą figurę Świętego ustawiono we wnęce na zewnątrz kościoła, jego obraz jest także w ołtarzu głównym. W parafii od 2003 r. wydawane jest pisemko „Głos św. Antoniego”, które stanowi kalendarium życia młodej parafii i kompendium wiedzy o prężnie funkcjonujących ruchach modlitewnych. - Najważniejszą sprawą, jaką wspólnie powierzamy św. Antoniemu, jest budowa kościoła - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.

Rusza budowa kościoła

Miesiąc maj to dobry czas na rozpoczęcie planowanej od początku powstania parafii budowy kościoła. Stanie on po sąsiedzku dotychczasowej kaplicy, od strony północnej (kaplica na pewno będzie duszpastersko wykorzystana, głównie z myślą o dzieciach i młodzieży parafii). Nowy kościół będzie trzynawowy, o stosunkowo prostych, czytelnych w odbiorze rozwiązaniach architektonicznych. Autorem projektu jest Józef Śliwiński. 13 czerwiec 2006 r. bp K. Ryczan poświęcił plac pod budowę kościoła. Ksiądz Proboszcz jest wdzięczny swoim parafianom za przychylność dla idei planowanej świątyni, za ofiarność na ten cel, zapewnienie pomocy i modlitwy w intencji budowy.

Wspólnota wspólnot

Mocną stroną parafii są liczne grupy modlitewne - każdy, kto szuka, znajdzie coś dla siebie w tej duszpasterskiej ofercie. Najpierw powstało koło różańcowe - jedna z „najpotężniejszych broni w walce ze złem” - jak podkreśla Ksiądz Proboszcz. Drugie koło jest w fazie powstania. W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 9.00 jest Msza św. w intencji członków koła oraz zmiana tajemnic. Natomiast w pierwszą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 16.00 spotykają się członkowie koła charytatywnego. Po wspólnej Eucharystii planują działania na najbliższy miesiąc, szczególnie pomoc dla najuboższych w parafii (z paczek żywnościowych i odzieżowych korzystają także mieszkańcy innych dzielnic). Specjalne paczki przygotowywane są także z okazji „mikołajek”, Dnia Dziecka, na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, przed rozpoczęciem roku szkolnego i sezonu zimowego. Kilkanaście osób tworzących trzon koła charytatywnego pomaga także w przygotowaniu gazetki parafialnej i ma pod swoją opieką ludzi starszych, schorowanych, niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin ubogich. Koło Biblijne prowadzi pomagający w parafii ks. Paweł Tambor, studiujący na KUL. Spotkania koła odbywają się w piątki o godz. 18.45. Kolo powstało, aby „czytać i rozważać teksty biblijne, aby uczyć się żyć Słowem Bożym i posłuszeństwa Słowu Bożemu”. Główny kierunek tych spotkań wytyczają następujące wskazówki: „proś o Ducha Świętego, weź Biblię i czytaj; szukaj przez medytację (wyjaśniaj Pismo przez Pismo); módl się do Pana, który mówi do Ciebie; kontempluj i kontempluj (kontemplacja to oglądanie wszystkiego i wszystkich oczami Boga); zachowaj Słowo w swym sercu; nie zapominaj, że słuchanie to posłuszeństwo...”. Na spotkania Koła przychodzą małżeństwa, samotni, starsi i młodzież.
Dyskusyjny Klub Filmowy spotyka się dość regularnie (co tydzień), korzystając z dużego pomieszczenia do projekcji filmów. DKF to szkoła odbioru dzieła filmowego, sprzyjająca wyrobieniu właściwych kryteriów oceny, a przy tym kształcenia i rozwijania postaw. Zamierzone cele DKF realizuje poprzez systematyczne organizowanie projekcji filmów o wysokich walorach artystycznych, poprzedzonych fachową prelekcją i dyskusją. W fazie tworzenia jest parafialne harcerstwo - zastęp chłopców i dziewcząt skupionych w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolicckiego Zawisza w Federacji Skautingu Europejskiego. Organizacja uczy odpowiedzialności (także za parafię), systematyczności, kształtuje postawy prospołeczne i patriotyczne. W parafii istnieje również Grono Przyjaciół WSD promujące tematykę powołaniową i poradnictwo rodzinne - tymi grupami zajmuje się Maria Szarek. Ok. 20 ministrantów służy przy ołtarzu, ale ma także możliwość pograć w ping ponga, pojechać na ognisko czy wycieczkę, ostatnio pod opieką dkn. Pawła Ścisłowicza, który np. zabrał ministrantów i członków scholi do Krakowa. Schola spotyka się w soboty, ćwicząc śpiew pod fachową opieką skrzypka Jerzego Chrapczyńskiego, Moniki Kawalec i innych zaangażowanych w tę sprawę osób. Śpiew scholi można najczęściej usłyszeć podczas Mszy św. o godz. 11.00. W tym roku 23 osoby przystąpiły do I Komunii św., a 44 młodych ludzi otrzyma sakrament bierzmowania. Co jeszcze integruje młodą parafię? Autokarowe pielgrzymki i ostatnio peregrynacja Ikony Jasnogórskiej 10/11 września 2007, poprzedzona misjami przeprowadzonymi przez o. Marka Metelicę, kapucyna. Kopia obrazu nawiedza teraz rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

[ TEMATY ]

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję