Zainteresowanie sesją było olbrzymie. W sali Biblioteki zgromadziło się kilkaset osób: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz osoby dorosłe. Prelegentami byli dr Cezary Jastrzębski, prof. dr hab. Adam Massalski oraz mgr Andrzej Dziubiński.
Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak wraził radość z dużego zainteresowania imprezą. Miasto Pińczów jest otwarte na turystów - podkreślił.
Pierwszy prelegent - dr Cezary Jastrzębski opowiadał o dziejach krajoznawstwa w Polsce. Za ojców krajoznawstwa można uznać Herodota z Halikarnasu oraz Pliniusza Starszego. To ci ludzie ciekawi świata podróżowali, poznawali nowe krainy, dokładnie je opisując.
W Polsce za pierwszych krajoznawców można uznać Jana Długosza oraz bł. Wincentego Kadłubka, którzy pozostawili szczegółowe opisy ówczesnych ziem polskich. Na kolejnych trzeba było czekać aż do XVI wieku. W tym czasie Marcin Kromer napisał pierwszy przewodnik. Jan Brożek z Kurzelowa pisząc o żywocie Mikołaja Kopernika, udał się do miejsc, w których żył wielki Polak. Następni krajoznawcy pojawili się w Polsce dopiero w XIX wieku, kiedy to regionalizm przeżywał swój burzliwy rozkwit.
Według Cezarego Jastrzębskiego idea krajoznawstwa zamyka się w trzech słowach: poznać, pokochać i służyć. Każdy z nas powinien poznać swój region, by go pokochać, a jeśli się go pokocha, powinno się o niego dbać, służąc mu w zakresie, w jakim to tylko jest możliwe.
O zabytkach powiatu pińczowskiego, swoistym „produkcie turystycznym” mówił senator Adam Massalski. - Bardzo często wędruję z plecakiem po regionie świętokrzyskim, podziwiając jego piękno - mówił. Zaprezentował na slajdach najpiękniejsze zabytki powiatu pińczowskiego. Te właśnie skarby ziemi pińczowskiej można „sprzedać” turystom, dzięki czemu powstaną miejsca pracy. - Turyści muszą mieć bazę noclegową, restauracje i chętnie zapłacą za dobrą usługę. Władze samorządowe winny zadbać o turystów, budując parkingi, wyznaczając i utrzymując szlaki turystyczne oraz wydając przewodniki - mówił senator. Turystyka jest wielkim biznesem, a nasz region obfituje w zabytki, których inni mogą nam pozazdrościć.
Ostatni prelegent, mgr Andrzej Dziubiński, mówił o wątkach turystycznych i krajoznawczych w historii Pińczowa.
- To prawdziwa, piękna lekcja historii i uczenie się miłości do miejsc, w których urodziliśmy się i żyjemy - podkreślali uczestnicy sesji.
Jolanta Opoka
kierownik Biblioteki Publicznej w Pińczowie, organizator Spotkań Historycznych
Nasza sesja to widoczny znak szacunku współczesnych pińczowian wobec przodków, którzy tę ziemię zagospodarowali, tu mieszkali, tworzyli kulturę, tradycję widoczną dziś w licznych zabytkach i w spuściźnie kulturowej, z której możemy być dumni.
Jest wyrazem pamięci i wdzięczności pińczowian z pierwszej dekady XXI wieku dla założycieli miasta, jego mieszkańców, dla twórców prawie sześciowiekowej historii
Pomóż w rozwoju naszego portalu