Dla hajnowian z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 3 maja był dniem potrójnego święta. Oprócz rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w dzień ten przypadła 85. rocznica powstania pierwszej w Hajnówce parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Parafia erygowana została 3 maja 1923 r. przez biskupa wileńskiego ks. Jerzego Matulewicza, a jej pierwszym proboszczem został ks. Antoni Mioduszewski (1885 - 1971). Msze św. początkowo odbywały się w poniemieckim kinie, a po jego pożarze - w wybudowanej naprędce kaplicy. Kościół zaczęto budować w 1946 r., gdy proboszczem był ks. Józef Moniuszko, a zakończono, po wielu przeszkodach stawianych przez władze komunistyczne, w 1963 r. staraniem ówczesnego proboszcza ks. Ignacego Wierobieja. W 1980 r., gdy proboszczem był ks. kan. Alfons Trochimiak, stanęła przy kościele murowana plebania, w 1983 r. powstały salki katechetyczne, a w 2001 r. dzięki proboszczowi ks. prał. Marianowi Świerszczyńskiemu plac powiększył się o park z pomnikiem Jana Pawła II.
Uroczysta Msza św. jubileuszowa rozpoczęła się pięknym wykonaniem „Ave Maria” Franciszka Schuberta przez Chór Kameralny Hajnowskiej Fundacji Muzyki Sakralnej i Organowej. Hajnowska młodzież w imieniu parafian oraz proboszcz ks. Józef Poskrobko powitali przybyłego specjalnie na uroczystość biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Drugim honorowym gościem, którego przywitał ks. Poskrobko, był senator Jan Dobrzyński. W Mszy św. uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele „Solidarności”, Nadleśnictwa Hajnówka, służb mundurowych oraz wszystkich organizacji i wspólnot działających przy parafii. Mszę celebrowali bp Dydycz, ks. Poskrobko, który odprawiał w intencji parafii i całego kraju, proboszcz parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego ks. Zygmunt Bronicki, kapelan Księdza Biskupa ks. Jarosław Redosz i ks. Andrzej Chludziński. Ponadto obecni byli dziekan hajnowski ks. kan Zbigniew Niemyjski, proboszcz w Narwi, oraz ks. Grzegorz Kułakowski, proboszcz w Narewce. W kazaniu Pasterz diecezji mówił o otwarciu nieba w ważnych momentach wydarzeń ewangelicznych i obecności Maryi w ważnych momentach historii Polski, gdy Polacy czuli Jej obecność i opiekę. Ksiadz Biskup przypomniał również historię parafii. Na zakończenie Mszy św. burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk złożył życzenia i gratulacje na ręce Księdza Proboszcza.
Z okazji jubileuszu wydana została książka „85 lat parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce”. Zawiera ona szczegółowe fakty z życia parafii, zdjęcia, nazwiska księży i osób z nią związanych. Jej autor, Jan Pater, dziękował wszystkim, bez których pomocy pozycja ta by nie powstała, oraz sponsorom, dzięki którym została wydana.
Po Mszy św. udaliśmy się do parku miejskiego pod pomnik upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na miejscu czekali już kapłani Kościoła prawosławnego oraz orkiestra, która rozpoczęła spotkanie hymnem Polski. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami poprowadził modlitwę w intencji Ojczyzny. Za Polskę modlili się również kapłani prawosławni. Na zakończenie chór kameralny wykonał „Rotę.
Mieszkańcy Hajnówki wysłuchali przemówień burmistrza Ochryciuka oraz senatora Dobrzyńskiego, który przypomniał obecnym kilka istotnych momentów historii naszego kraju i podkreślił, że Polska nie istniałaby bez Kościoła katolickiego, ten bowiem niejednokrotnie odegrał w jej dziejach istotną rolę, a także przyczynia się do krzewienia w Polakach patriotyzmu.
Pod pomnikiem przedstawiciele władz oraz obecne delegacje uroczyście złożyły wieńce.
Rocznica 85-lecia istnienia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jednoczy duchowo wszystkich parafian, tych obecnych i tych, którzy odeszli już do wieczności. Rodzinna parafia jest naszą małą ojczyzną, jednoczącą nas w obliczu Boga. My, parafianie Hajnówki, dziękujemy Bogu za lata, w których darzył nas łaską przez posługę naszych kapłanów, i prosimy o pomyślność i bogactwo duchowe, z których czerpać będziemy przez lata następne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu