Reklama

X Światowy Dzień Chorych

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK
Edycja sosnowiecka 8/2002

Cierpienie, którego jesteśmy świadkami, według Ojca Świętego jest po to, "ażeby wyzwalało miłość, ażeby rodziło uczynki miłości bliźniego, ażeby całą ludzką cywilizację przetwarzało w ´cywilizację miłości´. Ludzie chorzy i w podeszłym wieku odgrywają ważną rolę w życiu Kościoła. Wspierają w ten sposób chrześcijańskich rodziców, dzieci i młodzież, przychodzą z pomocą biskupom i kapłanom, a nade wszystko umiłowanemu Ojcu Świętemu.

Umocnieni sakramentem

Tegoroczne obchody X Światowego Dnia Chorych w diecezji sosnowieckiej miały miejsce w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 11 lutego o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Adam Śmigielski SDB. Na Eucharystię przybyły rzesze chorych z terenu parafii katedralnej, z innych parafii miasta oraz z okolicznych miejscowości. Ksiądz Biskup wraz z licznie zgromadzonymi wokół Ołtarza Pańskiego kapłanami modlił się zarówno w intencji wszystkich dotkniętych bólem i chorobą, jak i za tych, którzy się nimi opiekują: za pracowników służby zdrowia, za rodziny, wolontariuszy, którzy spieszą z pomocą zwłaszcza chorym nieuleczalnie. Podczas Mszy św. Ordynariusz sosnowiecki udzielił zgromadzonym sakramentu namaszczenia chorych, który przynosi umocnienie w ciężkiej chorobie.

Zrozumieć cierpienie

Bp Adam Śmigielski w słowie Bożym wygłoszonym do chorych diecezjan zwrócił uwagę na postać Pana Jezusa jako pierwszego męża bólu i cierpienia. " Zrozumiemy naszą chorobę, nasze cierpienie tylko przez pryzmat życia Chrystusa. Tylko wtedy, jeśli złączymy z Nim swoje cierpienia, będziemy mieli świadomość, że te nasze boleści mają olbrzymią wartość zbawczą" - mówił Ksiądz Biskup. Przy tej okazji nawiązał też do problemu bardzo modnej ostatnio tzw. dobrej śmierci. "Jak bardzo okrutny jest dzisiejszy świat. W niektórych krajach uchwala się ustawę o eutanazji. Człowiek przecina nić życia innego człowieka, a tymczasem życie to należy tylko i wyłącznie do jego Dawcy. Bóg daje życie i odbiera. Nie ma w tym względzie innej możliwości. Jednak ludzie chcą poprawiać świat, chcą poprawiać porządek i kształt świata nadany przez jego Stwórcę. Ci, którzy przez podanie śmiertelnego zastrzyku skracają ludzkie cierpienie i życie, nie zdają sobie sprawy, jak wielką wartość ma cierpienie. Nie wiedzą, że zostało ono przez Chrystusa wyniesione do najwyższej wartości. To prawda, że człowiek zdrowy nigdy nie zrozumie człowieka cierpiącego, ale patrząc na Jezusa i wnikając w sens Jego przyjścia na świat, widzimy, że On poprzez cierpienie, mękę i krzyż doprowadza nas do chwały zmartwychwstania. W to musimy uwierzyć, aby cierpienie nie było dla nas katorgą, ale żebyśmy mieli wpatrzeni w Chrystusa siłę do niesienia krzyża, który został nam dany. Idźmy więc za Chrystusem z odwagą. Znośmy swoje choroby i cierpienia, abyśmy mogli ujrzeć chwałę zmartwychwstania, - dodawał sił i otuchy wszystkim chorym zgromadzonym w sosnowieckiej Matce Kościołów Biskup Ordynariusz.

Reklama

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem