Reklama

Święcenia prezbiteratu

Niedziela podlaska 29/2008

Święcenia kapłańskie drugiego stopnia, czyli święcenia prezbiteratu, miały miejsce w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Uroczystość ta odbyła się 21 czerwca. Przewodniczył jej i święceń prezbiteratu udzielił bp Antoni Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
Na początku Eucharystii przybyłych kapłanów, alumnów, siostry zakonne i wszystkich gości przywitał proboszcz hajnowskiej parafii ks. Józef Poskrobko. Przypomniał, że już po raz czwarty w tej świątyni odbywa się doniosła uroczystość ustanowienia nowych prezbiterów dla naszej diecezji. W tym roku są to dk. Adam Banaszek (Węgrów), dk. Marcin Gołębiewski (Stoczek Węgrowski), dk. Łukasz Kuźma (Hajnówka) oraz dk. Krzysztof Malinowski (Bielsk Podlaski).
Ksiądz Biskup w homilii, którą wygłosił podczas Eucharystii, porównał leżenie krzyżem w czasie święceń do obumierania dla świata doczesnego. „Leżenie krzyżem, przypominające przejście z tego świata - mówił Biskup Antoni - to też stawanie się ziarnem pszenicznym. Jak ziarno musi obumrzeć, by wydać obfity plon, tak i człowiek musi umrzeć dla świata, by jako kapłan przynieść plon stokrotny Temu, któremu służy. Duch Pański jest z wami od początku, od chrztu, a nawet już od poczęcia jest z wami i was kształtuje - mówił Ksiądz Biskup. - Dzisiaj On was namaści (…) i Eucharystia, która jest darem dla świata i źródłem miłości, będzie dalej celebrowana - od dzisiaj także dzięki wam. (…) A gdy poczujecie zbliżające się niebezpieczeństwo, idźcie przed tabernakulum i trwajcie tam razem z Maryją. Tak macie oddać się całymi kapłaństwu”.
Na początku obrzędu święceń kandydaci ślubowali posłuszeństwo swojemu Biskupowi, następnie padli krzyżem na śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Kolejną ważną chwilą było nałożenie przez Księdza Biskupa rąk na głowy przystępujących do święceń. Gest ten za Pasterzem diecezji powtórzyli wszyscy zgromadzeni w kościele prezbiterzy. Po tym neoprezbiterzy przyjęli szaty kapłańskie - stułę zakładaną na szyi oraz ornat. Namaszczenie rąk kapłańskich olejem Krzyżma św. to szczególny znak konsekracji kapłańskiej. Dokonał tego Ksiądz Biskup i następnie wręczył każdemu z neoprezbiterów patenę z hostią i kielich z winem na znak przekazania im misji przeistaczania postaci eucharystycznych w Ciało i Krew Chrystusa. Na zakończenie obrzędów Biskup Antoni przekazał nowym prezbiterom znak pokoju. Teraz nowi kapłani przystąpili razem z Biskupem swojej diecezji, z którą zostali zaślubieni, do ołtarza, by sprawować po raz pierwszy w życiu Mszę św.
Słowo podziękowania w imieniu neoprezbiterów powiedział pochodzący z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce ks. Łukasz Kuźma. Skierował je do Pasterza diecezji, rodziców neoprezbiterów, formatorów powołań i Księdza Józefa.
Ks. prał. Tadeusz Syczewski, rektor WSD, podziękował za celebrowanie uroczystości Księdzu Biskupowi, formatorom i proboszczom praktyk diakońskich neoprezbiterów. Po błogosławieństwie pasterskim, którego udzielił Biskup Antoni, została wykonana pamiątkowa fotografia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję