Reklama

„Idziemy w światłości Chrystusa”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2008

Kochani Pielgrzymi! Zbliżamy się wielkimi krokami do dnia, kiedy kolejny raz dane nam będzie wyruszyć na pątniczy szlak do Czarnej Madonny. W tym roku, jakby na przedłużeniu ubiegłorocznego pielgrzymowania, gdy rozważaliśmy nasze „Trwanie z Maryją przy Chrystusie”, chcemy na tym szlaku stawać się uczniami Pana i iść w Jego światłości. Każdy z nas wie, że być uczniem Chrystusa, to wielki dar, ale także ogromne zadanie. Potrzeba tu wiele samozaparcia, pracy nad sobą, wyrzeczeń, ale także wewnętrznej nadziei i chrześcijańskiego optymizmu. Spróbujemy to wszystko odszukać podczas wędrówki pośród sierpniowych dni do Domu Matki.
Czas kroczenia do tronu Pani Jasnogórskiej jest dla ogromnej większości uczestników błogosławionym czasem odkrywania oblicza Pana Jezusa. Dni wesela i radości obok dni pokutnych, wraz z ciągle sprawowanym sakramentem pojednania, dają szansę kruszenia postaw egoistycznych i tworzenia fundamentów swojej wiary.
W czasie pielgrzymowania pątnicy nabierają świadomości, iż są świadkami apostolskiego posłannictwa, że spotykają się z ludźmi, dla których niekiedy są jedyną „amboną” Słowa Bożego. Dlatego wyznanie wiary pielgrzyma powinno być widoczne w najdrobniejszych czynnościach codziennego życia. Kilkanaście dni wspólnotowego pielgrzymowania jest doświadczeniem rekolekcyjnego odkrywania Boga i siebie, a także coraz głębszym poznawaniem Maryi - doskonałej Nauczycielki wypełniania woli Bożej. Pielgrzymka jest wielkim aktem religijnym. Są to rekolekcje w drodze. Cechuje ją duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu, ale również radość bycia we wspólnocie, spotkanie się z polską gościnnością oraz poznawanie uroków przyrodniczych i krajobrazowych naszej Ojczyzny. Pochylamy się nad tekstami Biblii i nauczaniem Kościoła, by podjąć na nowo trud stawania się dobrymi uczniami Mistrza z Nazaretu, by ciągle być w Jego Światłości. Dołączamy do wielkiej rzeszy pielgrzymów, którzy byli przed nami i pytamy siebie: Jak być uczniem Chrystusa w dzisiejszym świecie?
Pielgrzymka wyruszy z Zamościa, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa 2 sierpnia (sobota) o godz. 9, po Mszy św. o godz. 8 w katedrze zamojskiej, a grupy biłgorajskie dołączą do nas w następne dni. Natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest na 14 sierpnia o godz. 10.15.
Przy zapisie na pielgrzymkę u Księdza Proboszcza lub w Sekretariacie Pielgrzymki trzeba podać: nazwisko i imię uczestnika, wiek, zawód, dokładny adres, nazwisko opiekuna w wypadku osoby niepełnoletniej (do 15 lat) lub zgodę rodziców na samodzielny udział w Pielgrzymce Pieszej (16-18 lat), numer telefonu domowego, uiścić opłatę wpisowego, która wynosi 80 zł. Jeśli z rodziny idzie druga osoba wówczas wpłaca 50 zł, a kolejna 25 zł. Zapisy będą prowadzone również w Sekretariacie Pielgrzymki przy katedrze zamojskiej ul. Kolegiacka 1 w Zamościu, od 21 lipca do 1 sierpnia w godzinach od 9-13 i 14-17. Zapisu w Sekretariacie Pielgrzymki można dokonywać do dnia wyruszenia pielgrzymów na pątniczy szlak. Chętni mogą również dołączyć i zapisać się na trasie pielgrzymki.
Przewodnicy poszczególnych grup pielgrzymkowych koordynują sprawy organizacyjne, umożliwiające duszpasterską pracę w grupie podczas trwania pielgrzymki, powołują służbę porządkową, organizują służbę medyczną, łącznościową i koordynują przemarsz swojej grupy do chwili połączenia się z całą pielgrzymką.
Nie zapominamy o tych, którzy pozostają w domach. O rodzinie, chorych i osobach podeszłym wieku. To z myślą o Was powołaliśmy grupę duchową, która wspiera nas modlitewnie a Wam pozwala duchowo pielgrzymować do tronu Pani Jasnogórskiej. Poprzez fale Katolickiego Radia Zamość możecie nam towarzyszyć swoją modlitwą i pozdrowieniami, razem z nami rozważać konferencje i słać swoje pozdrowienia. W trakcie pielgrzymki nadawać będziemy codziennie dwa bloki programowe, a w nich najaktualniejsze informacje z trasy. Nasi reporterzy informować będą o wydarzeniach na trasie marszu, tematach dnia, usłyszymy transmisje na żywo z Apelów wieczornych i konferencji.
Pomyśleliśmy również o tych, którzy w duchu Chrystusowej Miłości chcą wesprzeć finansowo tych, którym życie nie skąpi trudności. Dlatego powołaliśmy Fundusz Pielgrzymkowy, aby otworzyć serca ludzi zamożnych na potrzebujących. Wszystkie te informacje znajdziecie w swoich parafiach u duszpasterzy albo na naszej stronie pielgrzymkowej www.pielgrzymka.zamojska.info.
Niech więc kolejna Pielgrzymka, w której będziemy się spotykać z Chrystusem w Jego Słowie i Eucharystii, w Bracie i Siostrze, z którymi będziemy dzielić trud drogi, w spotkanych Braciach i Siostrach, którzy będą nas przyjmować, spełniając uczynki miłosierdzia, będzie sposobnością, aby coraz bardziej stawać się uczniem Chrystusa.
Maryja - Matka Odkupiciela, ale i nasza, do której będziemy podążać, będzie nas prowadzić i podpowiadać, jak to uczynić najlepiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję