Reklama

Festiwal „Wratislavia Cantans”

Muzyczne modlitwy w kościołach Wrocławia i Dolnego Śląska

Niedziela wrocławska 36/2008

Zapraszam serdecznie do Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska na 43. już edycję Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.
Choć festiwal od początku swojego istnienia miał na tyle pojemną formułę, iż znajdowało się w niej miejsce dla różnorodnych wykonawców i bardzo zróżnicowanych repertuarów, naczelne miejsce zajmowały w nim zawsze kantaty i dzieła oratoryjne. Utwory te, wychodzące spod pióra licznych kompozytorów i powstające w wielu okresach historycznych, w przeważającej swej części są poświęcone Bogu. Można zatem powiedzieć, że w tym roku, jak zwykle, trzon festiwalu stanowią dzieła o tematyce religijnej.
Wrocław jest miastem spotkań, a „Wratislavia Cantans” daje szansę nie tylko na spotkania wybitnych artystów oraz melomanów z całej Polski, ale z różnych zakątków świata. Dla chrześcijańskiej publiczności festiwalowe koncerty mogą stać się również niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju okazją do spotkania ze Stwórcą w muzycznej kontemplacji - takiej, która jest kontynuacją modlitwy.
Program festiwalu, pieczołowicie przygotowany przez dyrektora artystycznego Paula McCreesha, tym razem składa się głównie z dzieł kompozytorów brytyjskich, do których należy inaugurujące festiwal przejmujące oratorium „Sen Gerontiusa” Edwarda Elgara. Muzyczną opowieść o drodze duszy ku zbawieniu, lęku przed śmiercią i trudnych pytaniach o sens przemijania przedstawią znakomici chórzyści z Krakowa i Manchesteru oraz orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją szefa artystycznego tej instytucji Jacka Kaspszyka. W kolejnych festiwalowych prezentacjach wystąpi także wielu innych wybitnych muzyków, dyrygentów i solistów. Usłyszymy też zespoły o światowej renomie, takie jak Gabrieli Consort & Players czy Schola Cantorum of Oxford.
Wśród utworów, jakie przedstawią nasi artyści, znajdą się zarówno dzieła współczesne (np. „Triduum” honorowego gościa Festiwalu Jamesa Mcmillana, który sam wyraźnie wskazuje na religijne inspiracje swojej twórczości), jak i te pochodzące z odległej już przeszłości, m. in. Bachowskie kantaty. Warto pamiętać, że bezpośrednim źródłem całej twórczości sakralnej Bacha był chorał protestancki, który w założeniu zwracał się ku prostocie, miał odsłaniać głębię przeżyć religijnych.
Wydarzenia z kilku ostatnich tygodni stworzyły wyjątkowo bolesny w swojej aktualności kontekst do zaprezentowania wielkiego dzieła Brittena „Requiem dla ofiar wojny” oraz angielskich pieśni wojennych. Należy pamiętać, że na rozgrywającą się na oczach całego świata tragedię Gruzji składają się setki jednostkowych, osobistych dramatów, takich jak te zawarte w wierszach angielskich autorów. Wsłuchiwanie się w ich słowa porusza sumienia i skłania do przemyśleń nad powinnościami chrześcijanina we współczesnym świecie. Przekonuje, że język sztuki jest bardziej wymowny od medialnych doniesień. „Wratislavia Cantans” po raz kolejny stworzy okazję nie tylko podziwiania piękna muzyki, ale i głębszej zadumy nad prawdami wiary.
Jeszcze raz serdecznie zachęcam do udziału w festiwalowych koncertach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa SN

2020-05-25 12:01

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

PAP

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydent Błażej Spychalski.

Przeczytaj także: Małgorzata Manowska - I prezes Sądu Najwyższego (sylwetka)

Na Twitterze Spychalski napisał, że prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka; kandydatury te przedstawiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Z kolei o powołaniu Michała Laskowskiego prezydent zdecydował wybierając spośród trzech kandydatów wśród których znaleźli się też sędziowie Jerzy Grubba i Jarosław Matras.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję