Reklama

Dzień Formacji Diecezjalnej

Niedziela podlaska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólna modlitwa liturgiczna, pod przewodnictwem ks. dr. Tadeusza Syczewskiego, kilkuset osób zebranych w pierwszą sobotę Wielkiego Postu w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie rozpoczęła Dzień Formacji Diecezjalnej. Rozważaniom ascetycznym przewodniczył ks. mgr Tomasz Pełszyk, który zwrócił uwagę na Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post, w którym to Papież apeluje o zrobienie Panu Bogu daru ze swojego świętego życia, będącego świadectwem bezinteresownej miłości. By jednak tak się stało, należy wcześniej odpowiedzieć na pytania: Jakie są moje dary udzielane innym, czy jestem gotów ofiarować swoje święte życie, czy wiem, co to jest to święte życie? - mówił ks. Tomasz. Świętość ma swój początek w przyjęciu Miłości. Od mojego zaproszenia zależy to, czy Chrystus zagości w najskrytszej głębi mej duszy, by mnie dźwigać z upadku i umacniać Świętą Wieczerzą - Eucharystią - podpowiadał konferencjonista.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał ks. mgr Leszek Gardziński, pełniący obowiązki rektora seminarium, który powitał: bp. Antoniego Dydycza, ks. Adama Schulza - rzecznika prasowego Episkopatu Polski, przybyłych Gości - księży, alumnów i świeckich - katechetów i katechetki, przedstawicieli rad parafialnych, członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.

O Akcji Katolickiej, jej zadaniach, dokonaniach i programie w kontekście odbytego jesienią ub. roku Kongresu Krajowego AK mówił ks. mgr Tadeusz Osiński - diecezjalny asystent Akcji. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że zarówno do kapłanów jak i do wiernych świeckich należy prowadzenie dzisiaj nowej ewangelizacji. Adresatami jej są ludzie uprzedzeni do Kościoła, bądź mający o nim i o Chrystusie powierzchowną tylko wiedzę oraz wierni, w życiu których widoczny jest rozdźwięk pomiędzy codziennym postępowaniem a wyznawaną wiarą. To z Akcji Katolickiej i innych stowarzyszeń religijnych winna wyłonić się grupa ludzi oddana Kościołowi i jego sprawom. "Apostolstwo ludzi świeckich winno uwidaczniać się na trzech płaszczyznach: rodzinnej, parafialnej i społecznej" - mówił ks. T. Osiński.

O ruchach i stowarzyszeniach katolickich mówił specjalny gość spotkania - ks. Adam Schulz, który od przeszło 25 lat zajmuje się pracą na rzecz rozwoju organizacji kościelnych. Początków ruchów katolickich należy upatrywać - mówił ks. Schulz - już ponad 800 lat temu (Bożogrobowcy i Kawalerowie Maltańscy). To ruchy i organizacje ludzi świeckich działające w Kościele "niosły ciągłość" wtedy, gdy Polska traciła niepodległość, gdy była pod zaborami. Obecnie w naszym kraju ruchy i stowarzyszenia skupiają ponad dwa miliony dwieście tysięcy ludzi, działa ok. 150 większych ruchów i stowarzyszeń i ok. 1000 mniejszych grup. Wszystkie one należą do tzw. organizacji pozarządowych i stanowią pod względem liczby członków 75 procent całej liczby ludzi skupionych w tego rodzaju organizacjach. W ciągu 12 lat ilość członków ruchów wzrosła ponad trzykrotnie! Ruchy - jak to zaznaczył referent w oparciu o nauczanie Jana Pawła II - są niejako odpowiedzią Pana Boga na intensywny proces laicyzacji i sekularyzacji, jaki dzisiaj przeżywamy. W słodki i kolorowy sposób próbuje się uwolnić nas od życia zgodnego z wiarą i sumieniem, ale to wszystko dzieje się za dopuszczeniem Boga, by oczyścić wiarę, by ją umocnić.

"Co te ruchy, stowarzyszenia kościelne mogą dzisiaj dawać, co one powinny wnieść w życie Kościoła" - pytał rzecznik Episkopatu i odpowiadał: "Dziś potrzeba na nowo podjąć wezwanie do pogłębionego życia duchowego. Nie wystarczy człowiekowi świeckiemu tylko udział w niedzielnej Mszy św., ale potrzeba grupy odniesienia, wspólnoty, gdzie zneutralizowana zostanie antykatecheza współczesnego świata. Siłą Ewangelii w dzisiejszym świecie jest często radykalne życie świeckich chrześcijan - duchowe i zarazem profesjonalne w tych dziedzinach, które są tym ludziom powierzone. Potrzeba dziś ludzi profesjonalnych i świętych zarazem i to świeccy mają głosić Chrystusa w świecie. Ważny jest rozwój tradycyjnych ruchów kościelnych i dużą rolę w dziedzinie rozwoju i ich duchowego pogłębienia mają księża" - podkreślał ks. A. Schulz.

Po przerwie, w czasie której można było nabyć książki na temat ruchów religijnych i poczęstować się kawą, wystąpił Brat Mariusz - przełożony Świeckiej Rodziny Franciszkańskiej Regionu Warszawskiego, któremu Rada Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich powierzyła troskę o organizację Regionu Białostockiego obejmującego Metropolię Białostocką. Franciszkański Zakon Świeckich (III Zakon św. Franciszka) powstał ponad 750 lat temu (w 1221 r.) i istnieje w ponad 100 krajach, a liczy w całym świecie ponad 2 miliony członków, z czego w Polsce jest ok. 17 tys. tercjarzy zrzeszonych w ponad 600 wspólnotach, które są skupione w 15 regionach. Brat Mariusz, który przyjechał z Warszawy razem z o. Andrzejem Kosakowskim - asystentem kościelnym Regionu Warszawskiego zachęcił wszystkich zainteresowanych tercjarstwem do nawiązania kontaktów i ożywienia tego ruchu, który ma tak bogate i piękne tradycje. W naszej diecezji III Zakon św. Franciszka istnieje, wg dostarczonych do Kurii informacji, w 28 parafiach i skupia ok. 300 osób. Odrodzenie katolicyzmu po odzyskaniu niepodległości po 1918 r. byłoby nie do pomyślenia, gdyby nie te formacje franciszkańskie, które zrodziły się po 1905 r. i powstały we wszystkich prawie parafiach wówczas istniejących - zauważył bp A. Dydycz.

Ostatnią, roboczą część sobotniego spotkania wypełniła dyskusja - pytania zebranych i odpowiedzi ks. A. Schulza - na temat Unii Europejskiej. Rzecznik Episkopatu Polski zwrócił uwagę na to, abyśmy jak najszerzej włączali się w dyskusję nad tym, jak Europa ma wyglądać w przyszłości i jaki obraz ma mieć w niej Polska, polska wieś, a nie tylko nad tym, czy mamy wchodzić do Europy czy nie. Samo wejście do unii nie załatwi różnych problemów. Istotną sprawą - w ocenie ks. A. Schulza - jest wypracowanie programu dla wsi i pomoc polskiemu rolnikowi.

Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup zaapelował o jak najszerszą współpracę na różnych płaszczyznach dla pogłębienia życia chrześcijańskiego i rozwoju wspólnot i ruchów religijnych. Wspólna modlitwa uczestników spotkania i pasterskie błogosławieństwo zakończyło obrady Dnia Formacji Diecezjalnej, który wpisuje się na stałe w kalendarz wydarzeń diecezjalnych. Obiad w refektarzu seminaryjnym, na który Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich obecnych, był ostatnim punktem programu i okazją do dokończenia rozpoczętych na sali dyskusji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję