Reklama

Spełnione marzenie

Ks. mjr Mariusz Tołwiński pochodzący z Ciechanowca został pierwszym proboszczem nowo utworzonej wojskowej parafii personalnej pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku-Białej. Uroczystość instalacji miała miejsce w niedzielę, 19 października, w bielskim kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, pełniącym rolę świątyni garnizonowej

Uroczystościom przewodniczył dziekan krakowskiego dekanatu wojskowego ks. ppłk Mirosław Sułek, który odczytał dekret biskupa polowego Wojska Polskiego generała dywizji Tadeusza Płoskiego. Wzięli w nich udział kapłani na czele z dziekanem bielskiego dekanatu ks. prał. Janem Sopoickim i gospodarzem świątyni ks. prał. Józefem Oleszką, przedstawiciele bielskich władz miasta, powiatu, środowisk kombatanckich oraz kompania honorowa 18. Bielskiego Batalionu Szturmowo-Desantowego w Bielsku-Białej, w którym od 2002 r. posługuje ciechanowiecki kapłan. - Moje kapłaństwo jest ściśle związane z Bożym Miłosierdziem - wyznał podczas kazania ks. mjr Tołwiński. - Zawsze marzyłem, by w takiej właśnie parafii pełnić posługę kapłańską. Dziś to marzenie się spełniło. Na zakończenie nowo mianowany proboszcz otrzymał w darze od dowódcy bielskich komandosów kielich mszalny.
Erygowanie nowej personalnej parafii wojskowej wiąże się także z zadaniem wybudowania kościoła. - To wielkie wyzwanie, by dla miasta Bielska i przede wszystkim dla środowiska wojskowego zbudować nową świątynię. Na pewno nie stanie się to natychmiast. Do tego trzeba przygotowania. Ale z czasem zbudujemy świątynię, aby Chrystus Miłosierny mógł w Bielsku zakrólować - podkreślił ks. mjr Tołwiński.
Wojskowa parafia personalna w Bielsku-Białej - a więc związana nie z miejscem, ale osobą proboszcza - liczy ponad tysiąc czynnych i emerytowanych żołnierzy 18. bielskiej jednostki mieszkających na całym Podbeskidziu. Do momentu powstania nowej świątyni żołnierze uczestniczyć mogą w Eucharystii sprawowanej w każdą niedzielę w kaplicy garnizonowej na terenie bielskich koszar, a od pierwszej niedzieli listopada - w drugiej Mszy św. dla wojska w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej o godz. 15. Z gościnności tej świątyni parafia wojskowa będzie korzystać także jeśli chodzi o prowadzenie kancelarii parafialnej.
Wojskowa parafia personalna podlega jurysdykcji biskupa polowego. Dekret o erygowaniu wojskowej parafii w Bielsku-Białej bp Płoski podpisał 6 października, w dniu święta 18. Bielskiego Batalionu Szturmowo-Desantowego.
Księdzu Mariuszowi na nowym etapie posługi kapłańskiej życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, patronki diecezji drohiczyńskiej, a także wytrwałości i życzliwości parafian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję